راه اندازی یک پروژه مدرن کتابخانه‌ای در قطر

10:19 - 24 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۵۴۸
دسته بندی: فضای مجازی ، عمومی
راه اندازی یک پروژه مدرن کتابخانه‌ای در قطر
کتابخانه دانشگاه قطر از راه‌اندازی پروژه جدیدی با عنوان «قطر در چشم صاحبة الجلالة» خبر داد که هدف آن برجسته‌سازی میراث فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این کشور است.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه تحلیلی جامعه و فرهنگ ملل، دانشگاه قطر در بیانیه‌ای اعلام کرد که این پروژه بر اساس نمایه سازی مجلداتی متشکل از آرشیو منابع و روزنامه‌های قطری انجام شده است که در بیست و هفت جلد تنظیم و برای محققین قابل دسترسی است.

بر این اساس، این کتابخانه تلاش می‌کند تا اسناد تاریخی را سامان‌دهی، حفظ و جمع‌آوری نموده و آن‌ها را با در نظر گرفتن حقوق مالکیت معنوی در دانشگاه قطراختیار علاقه‌مندان قرار دهد تا از این طریق به حفظ فرهنگ و رویداد‌های تاریخی کشور و انتقال آن‌ها به نسل‌های بعد کمک کند.

فاطمه النعیمی، رئیس بخش خدمات کاربران کتابخانه دانشگاه قطر در این زمینه گفته است: «این پروژه دارایی‌های کتابخانه را غنی و دسترسی محقق را به اطلاعات تاریخی از طریق فهرست کتابخانه آسان‌تر می‌کند. «أسماء نصیر» کارشناس خدمات اطلاع رسانی کتابخانه نیز تاکید دارد که این پروژه بر اساس نمایه سازی سرفصل‌های مهم مقالاتی است که در مجلدات روزنامه ها، منابع قدیمی و سایر اسناد مهم قدیمی مرتبط با حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و صنعتی منتشر شده است.

این پروژه همچنین توسعه روزنامه‌نگاری در کشور قطر را در دوره تاریخی مهمی مدرن سازی کشور یعنی از دهه پنجاه قرن بیستم تا آغاز دهه هشتاد را نیز تشریح می‌کند. علاوه بر این، مجموعه‌ای از مقالات و تحقیقات روزنامه نگاری درباره نهضت آموزشی، بهداشتی، شهری و ورزشی کشور قطر و نیز نخستین پروژه‌های مدرن سازی کشور را پس از استخراج نفت پوشش می‌دهد.

انتهای پیام


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *