تخصیص منابع باید متناسب با اولویت‌ها باشد/در نظام بودجه ریزی کشور انضباط مالی برقرار نیست

15:19 - 23 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۴۶۷
تخصیص منابع باید متناسب با اولویت‌ها باشد/در نظام بودجه ریزی کشور انضباط مالی برقرار نیست
خطیب نمازجمعه تهران گفت: با توجه به روابط راهبردی و استراتژیک تهران و مسکو، انتظار مردم ایران اسلامی از روسیه این است که موضع اخیر خود در خصوص جزایر سه گانه ایرانی را به سرعت اصلاح کند.

خبرگزاری میزان - مباهله بیانگر فصل‌الخطاب بودن دانش، علم و برهانبه گزارش خبرگزاری صداوسیما، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران که در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: از خداوند سبحان عاجزانه درخواست دارم با فهم دقیق و درست از مدرسه غدیر و رویداد تاریخی و تحول آفرین مباهله راه معرفت خود را آراستگی به تقوا و عمل صالح را فراروی جامعه اسلامی و بشری بگشاید.

وی ادامه داد: ایام مبارک و تحول آفرین ماه ذی الحجه الحرام با رویداد‌ها و حوادث و اعیاد بزرگ پیوند خورده است. عید غدیر و نزول آیه مباهله و حضور پیامبر اعظم (ص) و اصحاب کساء در میدان تاریخ ساز مباهله از رویداد‌های مهم این ایام است.

وی با اشاره به ویژگی‌های آیه مباهله، گفت: اول اینکه آیه مباهله فصل الخطاب است. دوم تفسیر روشن آیه تطهیر و تبیین اصحاب کساء و جایگاه ممتاز ایشان است و سوم توصیفی بلند در شخصیت بی بدیل امیرالمومنین علی (ع) است.

 خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه سخن قرآن کریم و رمز پایداری قرآن و ماندگاری مدرسه اسلام است، تصریح کرد: تمام تصمیمات ما در حوزه فردی، اجتماعی، سیاسی، خانوادگی و… باید دانش بنیان باشد. کسی که عالمانه قدم برنمی‌دارد تحت حمایت خدا قرار نمی‌گیرد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد، افزود: در جهان اسلام بانویی، فرزندی، مردی و انسانی در تراز خمسه طیبه وجود ندارد. این خاندان استثنایی در قله طهارت، علم و ایمان قرار دارند لذا آن‌ها باید مقتدای جامعه بشری باشند.

جشن بزرگ غدیر خلق جبهه گسترده فرهنگی بود

خطیب نماز جمعه گفت: جشن بزرگ غدیر با حضور میلیونی برادران و خواهران ما جلوه‌ای از مهر و محبت و دوستی و چنگ زدن به ریسمان امامت و ولایت بود و به نوعی خلق یک جبهه گسترده فرهنگی بود که این جبهه قطعاً می‌تواند چالش‌های بزرگ فرهنگی کشوری را به یک فرصت تبدیل کند.

وی افزود: هزار جوان خدمتگزار در این حضور میلیونی خدمت کردند. تعداد ۱۵۰۰ موکب در تهران و هزار موکب در شهرستان‌ها برای خدمت به امیرالمومنین برپا شده بودند.

روسیه فوراً موضع خود را درباره جزایر سه گانه ایران اصلاح کند

خطیب نمازجمعه تهران تأکید کرد: با توجه به روابط راهبردی و استراتژیک تهران - مسکو و منشور سازمان همکاری‌های شانگ‌های درباره احترام به تمامیت ارضی کشور‌های عضو، انتظار مردم ایران اسلامی از روسیه این است که موضع اخیر خود در خصوص جزایر سه گانه ایرانی را به سرعت اصلاح کند.

۷۰ درصد از افراد جامعه تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی قرار دارند

حجت الاسلام ابوترابی فرد تصریح کرد: امروز در نظام ما بیش از ۷۰ درصد از افراد جامعه تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی قرار دارند و این عدد در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ۲۰ درصد بود. یعنی رشد بیش از ۳۵۰ درصدی را شاهد هستیم که جا دارد از دولت محترم تشکر کنیم که با همه تنگنا‌ها در طول دو سال گذشته حدود ۲ میلیون از افرادی که تحت پوشش نبوده اند را تحت پوشش قرار داده است.

وی عنوان کرد: در برنامه هفتم توسعه افق پیش رو آن است که در ۵ سال آینده به سمت تحت پوشش قرار دادند ۴ میلیون از افراد فاقد بیمه قدم برداشته شود.

وی گفت: از اقدامات دیگری که در این دوران در زمینه پایداری منابع صندوق‌های بازنشستگی انجام شده اقدام بی نظیر در تسویه بدهی بانکی سازمان تامین اجتماعی است که این بدهی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بود.

خطیب نماز جمعه تصریح کرد: پرهیز از تصمیم‌های سیاسی و انتصابات سیاسی در بنگاه‌های اقتصادی بسیار مهم است و مدیریت وزارت رفاه اراده اش بر تحقق این مهم است لذا تقاضا داریم در این مسیر برای پایداری منابع صندوق‌های بازنشستگی با عزم راسخ حرکت کنید.

وی با اشاره به محور‌های برنامه هفتم توسعه، گفت: از مهم‌ترین اصول قانون برنامه که مورد تایید رهبر انقلاب قرار گرفته بحث تحول در نظام بودجه نویسی کشور است.

تورم ریشه در ناترازی هزینه‌ها و درآمد‌ها دارد

حجت الاسلام ابوترابی خاطرنشان کرد: کسری غیر منطقی و ناترازی غیرمعقول بودجه سالانه کشور از مهم‌ترین تهدید‌ها برای برنامه هفتم توسعه است. تورمی که شما از آن رنج می‌برید ریشه در ناترازی هزینه‌ها و درآمد‌ها دارد که فشار آن‌را آحاد مردم باید تحمل کنند.

وی با بیان اینکه برای کاهش ناترازی بودجه برخی فکر می‌کنند باید منابع اضافه کنند، ادامه داد: کوچک شدن دولت، تحقق دولت الکترونیک و تلاش برای سپردن مسئولیت‌ها به دسته شایسته‌ترین مدیران رمز کاهش ناترازی بودجه است.

وی یادآور شد: برای فهم دقیق ناکارآمدی دستگاه اداری کشور کافیست به مردم مراجعه کنیم. از آنان در مورد سطح رضایتمندی از خدماتی که به آن‌ها می‌شود سوال کنیم.

تخصیص منابع باید متناسب با اولویت‌ها باشد

خطیب نماز جمعه تهران خطاب به مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه، گفت: هدف از بودجه ریزی برقراری انضباط مالی است. تخصیص منابع باید متناسب با اولویت‌ها باشد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد یادآور شد: از مهم‌ترین و موثر‌ترین اقدامات برای برون رفت از این تنگنا‌ها واسپاری وظایف غیر حاکمیتی به بخش غیر دولتی و خصوصی است.

وی ادامه داد: تخصیص منابع مطابق با اولویت‌ها باید انجام شود. باید اولویت‌ها در کشور براساس شاخص‌ها تعریف شود و منابع محدود را برای اولویت‌های اول تخصیص دهیم.

در نظام بودجه ریزی کشور انضباط مالی برقرار نیست

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به مدیریت اجرایی خوب و کارآمد، گفت: در نظام بودجه ریزی کشور انضباط مالی برقرار نیست. منابع و مصارف مشخص نیست.

وی تصریح کرد: مدیران باید رئیس جمهور را کمک کنند. وزرا و استانداران نباید نگاه بخشی داشته باشند بلکه باید در خدمت رئیس جمهور باشند. نمایندگان نیز باید با دولت همراهی کنند.

مردم از کمیت و کیفیت خدمات عمومی گلایه جدی دارند

خطیب نماز جمعه تهران گفت: مردم از کمیت و کیفیت خدمات عمومی گلایه جدی دارند که همه این‌ها نتیجه بودجه ریزی اشتباه است.

ابوترابی با طرح این سوال که چرا با در اختیار داشتن درآمد‌های سرشار نفتی مردم از ساختار اداری کشور رضایت کامل را ندارند، تصریح کرد: باید از تمام ظرفیت و توان برای اصلاح نظام بودجه ریزی استفاده کنیم و قانون برنامه توسعه کشور را به سکویی برای تحول در ساختار نظام اداری کشور مبدل کنیم.

 انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *