سلاجقه: ورزشگاه آزادی می‌تواند الگویی مناسب برای حفظ و حمایت ازمحیط زیست سالم باشد

12:15 - 22 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۳۴۲
دسته بندی: ورزشی ، فوتبال
سلاجقه: ورزشگاه آزادی می‌تواند الگویی مناسب برای حفظ و حمایت ازمحیط زیست سالم باشد
معاون رئیس جمهور گفت: مجموعه ورزشی آزادی به عنوان فضایی که پذیرای یک‌صد هزار نفر جمعیت که بخشی از آن‌ها جوانان ما هستند باید مکانی زیباترین برای آن‌ها و الگویی برای حفظ و حمایت از محیط زیست باشد.

خبرگزاری میزان - علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست و معاون رئیس جمهور امروز (پنجشنبه) از مجموعه ورزشی آزادی و وضعیت پروژه تکمیل استادیوم فوتبال بازدید کرد

سلاجقه درباره تکمیل پروژه بازسازی استادیوم فوتبال ورزشگاه آزادی، اظهار داشت: به وزارت ورزش خدا قوت و تبریک می‌گویم چرا که مرمت وبازسازی سازه‌ای مثل ورزشگاه آزادی با بیش از ۵۰ سال قدمت که فرزندان کشور به اینجا می‌ایند تا انرژی خود را تخلیه کنند، اقدامی شجاعانه است.

وی با بیان اینکه دولت پشت این کار است تاکید کرد: جوانان ما باید در این مکان ورزشی حضور پیدا کنند از آن لذت ببرند و آنرا را تجربه کنند.

معاون رئیس جمهوری در ادامه سخنانش با بیان اینکه مجموعه ورزشی آزادی به لحاط سازه از نظر استحکام بسیار قوی است و طراحی اصولی داد، بیان کرد:، اما از جنبه زیرساختی، مساحتی ۴۵ هزار مربعی داریم. با توجه به بحث تغییر اقلیم و شرایط دنیا، آب یکی از مسائل مهم کشور است. ما در کنار وزارت ورزش هستیم که در مواقع بارش آب مجموعه جمع‌آوری شود. به این نتیجه رسیدیم که سازه‌های بزرگ می‌توانند به ما کنند چرا که در مواقع بارش آب‌های سطح آن‌را می‌توان جمع‌آوری کرد.

رییس سازمان محیط زیست تاکید کرد: مواردی مانند ورزشگاه‌ها، فرودگاه‌ها و سازه‌های بزرگ این‌چنینی، می‌توانند تامین کننده آب باشند. من توضیحاتی شنیدم و شیب این مجموعه به نحوی است که کل آب آن جمع‌آوری و در یک مخزن نگه‌داری می‌شود و قابلیت بازیافت این را دارد که برای فضای سبز مجموعه استفاده شود. الان شدت بارش افزایش و مدت آن کاهش پیدا می‌کند که این بارش‌ها مخرب است. به همین دلیل سازه ورزشگاه بر اساس اصول مهندسی سیلاب طراحی می‌شود.

وی افزود: موضوع فاضلاب نیز در ورزشگاه آزادی بسیار مهم است چرا که جمعیتی که اینجا می‌آیند اگر هر نفر یک لیتر آب مصرف کنند، صد هزار لیتر آب و یا صد متر مکعب آب اینجا تولید می‌شود. بحث تصفیه‌خانه ورزشگاه نیز مطرح است و ما در سازمان محیط زیست کمک می‌کنیم و از سعی می‌کنیم از صندوق ملی محیط زیست به وزارت ورزش کنیم.

سلاجقه تاکید کرد: من سازه را با دقت نگاه کردم، بسبار زیبا و زیر ساختی است و دقتش مهم است. این کار زمان بر است، اما در پایان کار نتیجه بسیار خوبی در حوزه زیرساخت‌ها برای ورزش ایران حاصل میشود.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و معاون رئیس جمهور ادامه داد: موضوع دیگر بحث فضای سبز مجموعه است. این مجتمع چهارصد هکتار وسعت دارد و برای آن باید ۲۵ هکتار فضای سبز داشته باشیم. سعی می‌کنیم از ظرفیت جهاد کشاورزی استفاده کنیم. انشالله آبیاری فضای سبز قطره‌ای می‌شود. کارشناسان ما هم در کنار آن‌ها هستند تا این کار صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: موضوع بعدی بحث پسماند است. اگر قرار باشد صد هزار نفر بیایند، صد هزار بطری اینجا است و خودش یک حجم زیادی بطری و سایر تنقلات دارد و به مقدار زیادی پسماند تولید می‌کند. یک مجموعه مثل آزادی و جایی که جوانان ما می‌آیند تجربه کسب می‌کنند و به همین علت باید زیباترین مکان برایشان اینجا باشد و این ورزشگاه می‌تواند الگویی باشد برای محیط زیست سالم. اینکه پسماندش و یا فاضلابش چگونه جمع می‌شود و یا اینکه فضای سبزش چگونه محافظت می‌شود اهمیت زیادی دارد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: قبلا، چون مسائل رعایت نمی‌شد، از سوی سازمان محیط زیست محدودیت‌هایی برایش به وجود آمده بود، اما الان با این شرایط برای کمک در کنار وزارت ورزش هستیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *