آغاز عملیات بهره‌برداری محدوده «آنومالی ۱۱» مجتمع معدنی ساغند

11:55 - 22 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۳۳۳
آغاز عملیات بهره‌برداری محدوده «آنومالی ۱۱» مجتمع معدنی ساغند
عملیات بهره‌برداری محدوده آنومالی ۱۱ مجتمع معدنی و صنعتی سپهبد شهید سلیمانی ساغند اردکان آغاز شد.

خبرگزاری میزان - همزمان با سفر «محمد اسلامی»، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به استان یزد، عملیات بهره‌برداری از محدوده «آنومالی ۱۱» مجتمع معدنی و صنعتی سپهبد شهید سلیمانی ساغند اردکان با حضور «فاطمی»، استاندار، «دشتی اردکانی»، نماینده مردم شهرستان اردکان، «طیب‌نیا»، مدیر عامل فولاد مبارکه و جمعی از مدیران ارشد صنعت هسته‌ای آغاز شد.

بهره‌برداری از این پروژه، یک اقدام مشارکتی بین سازمان انرژی اتمی و فولاد مبارکه است که به شکل مستقیم برای ۱۱۰ نفر اشتغال‌زایی ایجاد خواهد کرد. 

این معدن از نوع روباز بوده که که میانگین استخراج اولیه ۱.۵ میلیون تن کانسنگ آهن در سال نخست برای آن پیش‌بینی شده است. 

اسلامی در حاشیه عملیات بهره‌برداری از این پروژه با اشاره به نقش «آنومالی یازده» در توسعه بهره‌برداری از معادن اظهار کرد: عملیات امروز که با نام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) آغاز شد، دو پیام مشخص دارد؛ پیام نخست، تسهیل کردن سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌های درونی بوده که شرکت فولاد مبارکه سرمایه‌گذار این طرح است.

وی افزود: از این طریق می‌توانیم در تولید زنجیره ارزش نقش داشته باشیم و با فعال کردن آن از تولید ملی و گشایش در این عرصه پشتیبانی کنیم. همزمان که سازمان انرژی اتمی ایران، مواد پرتوزا را استخراج می‌کند، همچنین به بهره‌برداری از عناصر همراه می‌پردازد و آن‌ها را در چرخه فرآوری قرار می‌دهد و به این طریق گام نخست که پشتیبانی از تولید و گسترش ظرفیت تولید است، شکل می‌گیرد.

این عضو کابینه دولت سیزدهم تصریح کرد: پیام یا گام دوم در این پروژه، استفاده از معادن عمیق است. اینکه ما از معادن رخ نما بهره‌برداری کنیم و کمتر وارد معادن عمیق بشویم، غفلتی است که در گذشته رخ داده در حالی‌که با توجه به شرایط کشور و نیاز‌های داخلی، این مساله یک ضرورت به‌شمار می‌آید. استفاده از معادن عمیق به شکوفایی اقتصادی در صنعت معدن که همیشه مورد تاکید و اشاره مقام معظم رهبری بوده، منجر می‌شود. در همین راستا محدوده آنومالی یازده یکی از معادن عمیق قلمداد می‌شود که ذخیره مناسبی دارد و می‌توان از آن به بهترین شکل ممکن بهره‌برداری کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه به دنبال شناسایی طرف‌های مشارکت دارای اهلیت و ظرفیت هستیم تا بهره‌برداری از معادن را بیشتر رونق دهیم، گفت: در این دوره مدیریت سازمان انرژی اتمی ایران، پروژه محدوده «آنومالی یازده» مجتمع معدنی و صنعتی سپهبد شهید سلیمانی ساغند اردکان، هفتمین معدنی است که با چنین رویکردی به بهره‌برداری رسید و با ادامه این نهضت و در سال آینده تعداد این معادن بیشتر خواهد شد.

نقش و تاثیرگذاری محدوده «آنومالی یازده» در چرخه سوخته هسته‌ای و زنجیره ارزش فولاد
در ادامه این مراسم، فاطمی، استاندار یزد درباره آغاز عملیات بهره‌برداری محدوده «آنومالی یازده» ساغند اردکان، اظهار کرد: ضمن تشکر از مهندس اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی باید گفت که اکتشاف و استخراج عناصر پرتوزا در چرخه سوخت هسته‌ای که ابتدای این زنجیره قرار دارد، در یزد در حال شکل‌گیری است.

وی افزود: خوشبختانه معادن راکد در یزد در حال بهره‌برداری است و امروز این معدن با حضور معاون محترم رییس جمهور و مشارکت شرکت فولاد مبارکه به بهره‌برداری رسید. معدنی که در ابعاد مختلف و در چرخه سوخته هسته‌ای و نیز در زنجیره ارزش فولاد تاثیرگذار خواهد بود.

لزوم نگاه جدی به تکنولوژی استخراج از معادن عمیق در کشور
در بخش دیگر این مراسم، طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اینکه این شرکت بزرگترین تولید کننده فولاد کشور به حساب می‌آید، تصریح کرد: اکنون ایران در صنعت فولاد جایگاه تعیین کننده‌ای دارد. به همین خاطر ضرورت دارد در ارتقای این صنعت مادر به‌ویژه در حوزه‌های بالادستی و مواد اولیه نظیر اکتشاف، استخراج و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های فرآوری معادن بیشتر کار شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در دستیابی به تکنولوژی استخراج از معادن عمیق در کشور کار جدی انجام نشده است، گفت: با توجه به شرایط کنونی می‌طلبد تا فعالان این زنجیره، وارد عرصه فعالیت شوند. خوشبختانه با لطف خداوند بستری در محدوده آنومالی یازده فراهم شد که شرکت‌های دارای اهلیت از جمله فولاد مبارکه در آن سرمایه گذاری کنند.

طیب‌نیا تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این معدن باید انجام شود که متعاقب آن و در صورت همکاری و مساعدت مسوولان استان، مرحله بعدی کار یعنی تولید کنستانتره و احداث کارخانه‌های فرآوری آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *