حسین ریگی: «هوک» چهره درستی از سیستان و بلوچستان را به نمایش گذاشت

10:29 - 22 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۲۴۲
حسین ریگی: «هوک» چهره درستی از سیستان و بلوچستان را به نمایش گذاشت
حسین ریگی ضمن اشاره به کمبود‌های سیستان و بلوچستان از به تصویر کشیدن درست این استان در فیلم «هوک» گفت.

حسین ریگی، کارگردان فیلم سینمایی «هوک» که در نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «حوا» حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار میزان درباره جایگاه زنان در سینمای ایران، عنوان کرد: به‌عنوان یک فیلمساز همواره برای جایگاه زن و مادر اهمیت ویژه‌ای قائل بوده و سعی داشته‌ام به آن فکر کنم و در آثاری که تولید می‌کنم توجه ویژه‌ای به جایگاه بانوان ایران داشته باشم. 

وی درباره انعکاس شخصیت زن در سینما گفت: سینما همیشه در همه زمینه‌ها پیش‎ رو بوده است و توانسته فرهنگساز باشد. معمولاً سینمای ایران به زن توجه ویژه‌ای داشته است؛ خصوصاً با وجود بانوان فیلمسازی که وارد فعالیت‌های فیلمسازی شده‌اند، جایگاه ویژه‌تری برای زنان در سینمای ایران و جامعه ترسیم شده و فیلمسازان زن سهم بزرگی را در این زمینه ایفا کرده‌اند. 

کارگردان فیلم «هوک» به‌اهمیت و نقش جشنواره فیلم حوا در بازنمایی نقش زن اشاره کرد و افزود: قطعاً جشنواره‌ها با تداوم و استمرار می‌توانند فرهنگسازی مورد نیاز را انجام دهند. جشنواره «حوا» یک جشنواره و اتفاق موضوعی است که می‌تواند با تداوم در برگزاری پیش رو در این فرهنگسازی باشد. 

ریگی درباره فیلم «هوک» گفت: فیلم «هوک» که درباره پسربچه‌ای است که آرزو دارد بوکسور شود. در این فیلم سعی کردم نگاه متفاوتی به منطقه سیستان و بلوچستان داشته باشم؛ نگاه مرسوم به این منطقه معطوف به قاچاق و مواد مخدر و اشرار است، ولی من در این فیلم یک نگاه دیگری را روایت کردم. نقش مادر در این فیلم جایگاه ویژه‌ای دارد و به همین دلیل فیلم «هوک» در جشنواره فیلم «حوا» شرکت داده شده است. 

وی درباره اهمیت بازنمایی فرهنگ مناطق مختلف ایران در سینما گفت: خرده‌فرهنگ‌هایی در مناطق مختلف ایران وجود دارد که می‌تواند با سینما به تصویر کشیده شود و قطعاً تاثیرات خوبی برای همگرایی و نزدیک شدن اقوام خواهد داشت. من به‌عنوان اولین فیلمساز منطقه سیستان و بلوچستان در مدتی که فعالیت داشتم با مشکلات مختلفی روبه‌رو بودم که این تابو‌ها در حال شکسته شدن است تا چهره دیگری از این منطقه منعکس شود. 

کارگردان فیلم «هوک» درباره تاثیر سینما در منطقه سیستان و بلوچستان گفت: من در منطقه‌ای فیلمسازی می‌کنم که در تمام آن یک سینما وجود ندارد؛ همین‌که یک نفر از نقطه صفر مرزی با من تماس می‌گیرد و از اینکه چهره درستی از این استان را در سینمای ایران نشان داده‌ام، قدردانی می‌کند، ارزشمند و کافی است و فکر می‌کنم یک قدم به هدف خودم نزدیک شده‌ام. 

نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم حوا به همت بنیاد بین‌المللی گوهرشاد و به دبیری مهدیه سادات محور تا ۲۳ تیر ماه سال جاری در سطح کشور و از ۲۰ تا ۲۳ در تهران برگزار خواهد شد. این رویداد محوریت موضوع زنان و خانواده را در دستور کار خود دارد و با همکاری مراکز و سازمان‌های فرهنگی مختلف فعالیت خود را دنبال می‌کند.

 انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *