توسعه خطوط هفتگانه شبکه متروی تهران موجب افزایش ۸۳۰ هزار سفر روزانه می‌شود

12:10 - 21 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۱۵۴
توسعه خطوط هفتگانه شبکه متروی تهران موجب افزایش ۸۳۰ هزار سفر روزانه می‌شود
یکی از برنامه‌های شرکت مترو تهران به موازات تکمیل ایستگاه‌های خطوط ۶ و ۷، توسعه خطوط هفتگانه فعلی است؛ رویکردی که در برخی از خطوط به صورت توسعه شرقی یا غربی و در بعضی از خطوط دیگر به شکل توسعه شمالی یا جنوبی محقق خواهد شد.

خبرگزاری میزان- به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) محسن هرمزی، مدیرعامل شرکت مترو تهران در مورد برنامه توسعه خطوط موجود شبکه مترو پایتخت، گفت: با توجه به گسترش مرز‌های جعفرافیایی ابرشهر تهران و همچنین تغییر تراکم پهنه‌های جمعیتی طی یکی دو دهه اخیر، اضافه شدن طول مسیر و ایستگاه‌ها در برخی از خطوط مترو اجتناب‌ناپذیر بوده و این امر ناشی از درخواست‌های مکرر و متعدد شهروندان اقصی نقاط پایتخت است.

به عنوان مثال برای خطوط یک و سه مطالعاتی در زمینه توسعه شمالی و غربی آن‌ها صورت گرفته است. در خط ۲ پروژه توسعه شرقی این خط با احداث حدود ۵ کیلومتر مسیر تونلی و ۲ ایستگاه معنا پیدا می‌کند تا شبکه مترو تهران به ترمینال جدید شرق دسترسی مستقیم پیدا کند.

خط ۴ مترو از دو سمت شرق و غرب باید توسعه یابد و حدود ۱۶ کیلومتر به طول آن افزوده می‌شود. در مورد خط ۶ نیز که عملیات حفاری بخش توسعه جنوبی آن در حال اجرا است، حدود ۱۰ کیلومتر مسیر و ۴ ایستگاه دیگر احداث می‌شود و در انتها، خط ۶ به خط یک و همچنین ایستگاه راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران متصل می‌شود. خط ۷ نیز از منتهی‌الیه شمال غربی خود توسعه می‌یابد. مدیرعامل شرکت مترو تهران در خصوص تأثیرات پروژه‌های توسعه‌ای خطوط هفتگانه فعلی گفت: افزایش طول مسیر و ایستگاه‌های خطوط موجود، هم به پوشش بهتر مناطق کم برخوردار از شبکه مترو کمک می‌کند و هم ازدحام مسافران در برخی خطوط و ایستگاه‌ها را تا حدود ۱۰ درصد کاهش می‌بخشد.

از سوی دیگر مدل سازی‌های ترافیکی نشان می‌دهد که در افق سال ۱۴۲۰ صرفاً به سبب توسعه خطوط هفتگانه، روزانه ۸۳۰ هزار سفر به جمع سفر‌های شبکه مترو افزوده می‌شود. این در حالی است که احداث و تکمیل خطوط جدید (۸ تا ۱۱) نیز روزانه حداقل ۲ میلیون و ششصد هزار سفر با استفاده از مترو را سبب خواهد شد و با این اوصاف افزایش سهم سفر‌های درون شهری با بهره‌گیری از وسایل حمل و نقل عمومی در افق سال ۱۴۲۰، تصوری ممکن به نظر می‌رسد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *