کشف ۲ گور دسته جمعی بومیان در کانادا و آمریکا

9:27 - 21 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۰۸۰
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
کشف ۲ گور دسته جمعی بومیان در کانادا و آمریکا
گزارش‌ها از آغاز عملیات حفاری گور‌های بی نشان بومیان در کانادا و آمریکا حکایت دارند.

خبرگزاری میزان – کشف گور دسته جمعی حاوی بقایای اجساد بیش از ۲۰۰ دانش آموز بومی در محوطه مدرسه «کملوپس» ایالت «بریتیش کلمبیا» کانادا در مه ۲۰۲۱ سبب شد تا موضوع گور‌های بی نشان و دسته جمعی بومیان نه تنها در کانادا بلکه در آمریکا نیز مورد توجه قرار بگیرد.

اکنون گزارش‌ها از آغاز عملیات حفاری مجموعه‌ای از گور‌های بی نشان در محوطه یک بیمارستان قدیمی ویژه بومیان در کانادا و یک گور دسته جمعی در محوطه یک مدرسه قدیمی شبانه روزی ویژه کودکان بومی در آمریکا حکایت دارند.

آغاز عملیات حفاری گورهای بی نشان در کانادا

به گزارش «montreal.citynews»، جمعی از مادران یک جامعه بومی از دانشگاه «مک گیل» و مقام‌های استانی «کِبِک» و دولت کانادا خواستند که عملیات حفاری گورهای بی نشان در محوطه یک بیمارستان ویژه بومیان در شهر «مونترال» استان «کِبِک» را آغاز کنند.

آن‌ها می‌گویند که باید بودجه و منابع مناسب در اختیار محققان بومی قرار بگیرد تا آن‌ها بتواند گور‌های بی نشان احتمالی را کشف کنند.

به گفته گروهی که مسئولیت این امر را به عهده گرفته، تحقیقات در محوطه بیمارستان «رویال ویکتوریا» مونترال کانادا با چالش‌هایی مواجه شده است؛ چراکه هنوز تحقیقات تحت هدایت بومیان به رسمیت شناخته نشده است.

براساس گزارش‌ها، سگ‌های آموزش دیده، شواهدی از بقایای انسانی دفن شده را در محوطه بیمارستان قدیمی «رویال ویکتوریا» مونترال پیدا کرده اند.

گروهی که خواستار جست‌و‌جوی گور‌های بی نشان است، می‌گوید که حدود ۲۰۰ سایت مربوط به چنین گورهایی در سراسر استان «کِبِک» وجود دارد.

این گروه تاکید دارد که اگرچه آماری از کودکان اعزام شده به مدار شبانه روزی ویژه کودکان بومی وجود دارد، چنین سوابقی برای بیمارستان‌ها، یتیم خانه‌ها و آسایشگاه‌های ویژه بومیان موجود نیست.

آغاز حفاری یک گور دسته جمعی در نبراسکای آمریکا

به گزارش «آسوشیتدپرس»، حفاری برای یافتن بقایای ده‌ها کودک بومی در محوطه یک مدرسه سابق شبانه روزی ویژه کودکان بومی در ایالت «نبراسکا» آمریکا که مدت‌ها متوقف مانده بود، آغاز شد.

نتایج جست‌و‌جو با رادار‌های نفوذ به زمین پیشتر از وجود گور دسته جمعی در محوطه مدرسه شبانه روزی ویژه کودکان بومی در شهر «جنووا» در ایالت «نبراسکا» خبر داده بود.

«جنووا» محل استقرار بخشی از ۴۰۰ مدرسه شبانه روزی ویژه کودکان بومی در آمریکا بود که کودکان بومی را به اجبار از خانواده‌ها جدا می‌کرد.

مدرسه شبانه روزی ویژه کودکان بومی «جنووا» در غرب «اوماها» در سال ۱۸۸۴ افتتاح شد و در دوران اوج فعالیت خود ۶۰۰ دانش آموز از بیش از ۴۰ قبیله بومی را در خود جای داده بود.

این مدرسه در سال ۱۹۳۱ بسته شد و بیشتر ساختمان‌های آن نیز مدت‌ها پیش تخریب شدند.

کشف گور‌های دسته جمعی احتمالی کودکان بومی در محوطه این مدارس در پی کشف نخستین گور دسته جمعی کودکان بومی در ایالت «بریتیش کلمبیا» کانادا در مه ۲۰۲۱ مورد توجه قرار گرفت.

یک باستان شناس آمریکایی، می‎گوید: موضوع عدم بازگشت کودکان بومی در مدرسه جنووا چرخه دائمی تروما را ایجاد کرده است؛ پیدا کردن اجساد آن‌ها گامی کوچک برای ایجاد آرامش پس از دوره طولانی بلاتکلیفی برای کودکانیست که هرگز به خانه بازنگشتند.

برای دهه‌ها، ساکنان جامعه کوچک بومی «جنوا»، به دنبال کشف مکان گورستانی فراموش شده بودند که گمان می‌رود اجساد ۸۰ دانش آموز در آن دفن شده است.

بریده‌های روزنامه، سوابق موجود و نامه یک دانش آموز نشان می‌دهد که دستکم ۸۶ دانش آموز بومی در مدرسه مذکور جان خود را از دست داده اند؛ دلیل عمده این مرگ و میر‌ها نیز بیماری‌هایی مانند سل و حصبه بود، اما دستکم یک مورد مرگ ناشی از تیراندازی تصادفی است.

محققان ۴۹ کودک کشته شده را شناسایی کردند، اما نتوانستند نام ۳۷ دانش آموز دیگر را بیابند؛ اجساد برخی از این کودکان به خانه‌هایشان بازگردانده شد، اما برخی دیگر در محوطه مدرسه در مکانی دفن شده اند که از مدت‌ها پیش فراموش شده بود.

در تابستان گذشته سگ‌هایی که برای تشخیص بوی ضعیف بقایای پوسیده آموزش دیده بودند، منطقه را جست‌وجو و وجود یک گور دسته جمعی را تایید کردند.

ضمن اینکه رادار نفوذ به زمین در نوامبر گذشته نیز منطقه‌ای را نشان داد که با منطقه محل وجود گور دسته جمعی سازگار بود، اما هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت تا زمانی که محققان بتوانند در زمین حفاری کنند.

دولت آمریکا مدعی است که در حال بررسی دقیق‌تر سیستم مدارس شبانه روزی ویژه کودکان بومی در این کشور است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *