قالیباف: حکمرانی هوشمند از دولت الکترونیک مهمتر است

22:27 - 20 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۰۵۰
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
قالیباف: حکمرانی هوشمند از دولت الکترونیک مهمتر است
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مهمترین ابزار تولید قدرت در کشورها فناوری است، خطاب به فعالان و نخبگان حوزه فناوری اطلاعات، گفت: امروز حکمرانی هوشمند به مراتب مهمتر از دولت الکترونیک است.

خبرگزاری میزان_ محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه، ۲۰ تیرماه ۱۴۰۲) در مراسم رویداد ملی روز فناوری اطلاعات گفت: توفیق بزرگی است برای من که امروز در جمع برادران و خواهران و جوانان عزیز حوزه فناوری اطلاعات هستم. به‌عنوان یک خدمتگزار و یک مدیر در کشور از صمیم قلب می‌گویم که هیچ صنف و قشری را برای موفقیت در حوزه‌های کاری‌ام جز شما در رتبه اول ندیده‌ام، زیرا اگر توفیقی در نیروهوایی سپاه داشتم، اگر اتفاق خوبی در پلیس افتاد و امنیت و عدالت در خدمات برقرار شد و وقت مردم گرفته نشد و کاهش فساد اتفاق افتاد و همچنین منزلت و اعتماد مردم به پلیس بالا رفت، جز زحمات شما نبود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر در شهرداری تهران توفیق پیدا کردیم که بیش از ۱۷۰ لایه اطلاعاتی، داشبورد شهر و بیش از ۱۰۰ سرویس را برای مردم فراهم کنیم جز این نبود که شما در کنار ما بودید لذا با همه وجودم معتقدم اگر موفقیتی بود و اگر مردم از این خدمات بهره‌ای برده‌اند، حاصل زحمت شما جوانان و فعالان این عرصه بود.

تحول در کشور و اقتصاد در حوزه فناوری اطلاعات رقم می‌خورد

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور با بیان اینکه امروز با همه وجودم عرض می‌کنم شما مهمترین پیشران در برنامه هفتم هستید، افزود: امروز تجارت بدون بستر علم امکان‌پذیر نیست و معتقدم تحول در کشور و اقتصاد در حوزه فناوری اطلاعات رقم می‌خورد و این شما هستید که می‌توانید در پیشبرد اساس این کار نقش داشته باشید.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه من به عنوان یک خدمتگذار و مدیر به شما به عنوان صنفی که قدرت حل مسئله دارد نگاه می‌کنم افزود: من حتماً در حوزه شما تخصص ندارم و چنین توقعی هم از من نیست، اما در مدیریت و حل مسئله فهمیدم که هر چه گشتم بهتر از شما پیدا نکردم لذا به صحبت‌های من از این منظر نگاه کنید.

وی با بیان اینکه مهمترین چالش ما رشد اقتصادی است، تصریح کرد: وقتی حرف از رشد اقتصادی می‌زنیم سه عامل داریم؛ سرمایه‌گذاری، بهره‌وری و منابع انسانی.

قالیباف ادامه داد: وقتی به برنامه‌های سوم تا ششم نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که هر کجا حرف از رشد است تقریباً نیمی از آن مربوط به بهره‌وری است، اما واقعیت این است که بهره‌وری تقریباً یا تحقیقاً مایل به صفر است. در میزان رشد اقتصاد حداقل ۵۰ درصد آن را برای موضوع بهره‌وری در نظر می‌گیریم و یک بخشی از آن را نیز برای سرمایه‌گذاری، اما کجا می‌تواند این بهره‌وری، سرمایه‌گذاری و منابع انسانی را توأم با هم حل کند؟

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز وقتی صحبت از فناوری می‌کنیم در حقیقت تکیه و مقوله اصلی آن باز نیروی انسانی است. امروز هم مهمترین ابزار تولید قدرت در کشورها، فناوری است. امروز فناوری و ارتباطات یک انتخاب نیست، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، هم برای جامعه و هم برای دولت‌ها.

حکمرانی هوشمند به مراتب مهمتر از دولت الکترونیک است

وی با بیان اینکه امروز حکمرانی هوشمند به مراتب مهمتر از دولت الکترونیک است، افزود: امروزه ما در حوزه سرمایه‌گذاری مشکلاتی داریم و به هرحال سرمایه‌گذاری خارجی ما به میزانی نیست که اقتصاد را نجات دهد بنابراین ناگزیریم در حوزه بهره‌وری به گونه‌ای عمل کنیم که با درست عمل کردن مشکلات را رفع کنیم.

قالیباف در تشریح مطلب فوق به وضعیت ناترازی انرژی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر در سال حدود صد میلیارد دلار انرژی هدر می‌دهیم، این ظرفیت را از کجا می‌توانیم بازگردانی کنیم؟ حتماً در تحول اقتصادی، مجموعه فناوری و اطلاعات می‌تواند حاضر شده و این کمک را انجام دهد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه امروزه همه ما گرفتار یک قوه چهارم در کنار قوای سه گانه هستیم و آن دیوانسالاری است گفت: قوه چهارم از سه قوه دیگر قوی‌تر و محکم‌تر است. آن دیوانسالاری که در کشور وجود دارد، اسب سرکشی است که بر سه قوه دیگر مدیریت می‌کند چه بخواهیم و چه نخواهیم! با چه چیزی می‌توان بر آن مهار زد؟ با تخصص شما.

وی ادامه داد: به عنوان یک راوی باید بگویم که امروز در هر جلسه‌ای که حضور داریم حرف‌هایی می‌شنویم که با حرف‌هایی که در دهه ۷۰ می‌گفتیم شبیه هستند، حتی برخی از آن‌ها را تکرار می‌کنیم لذا امروز ما در بحث‌هایی که داریم به تعبیر یکی از اندیشمندان که می‌گوید ما مشکل در کشور زیاد داریم، ولی مسئله نداریم، باید گفت که مشکل اساسی ما همین جا است که، چون ما مشکل را نمی‌توانیم به مسئله تبدیل کنیم و اگر مشکل را به مسئله تبدیل نکنیم، قدرت خلاقیت پیدا نمی‌کنیم لذا نمی‌توانیم مسئله را حل کنیم. 

قالیباف با بیان اینکه ما مسئله را برای خودمان مشخص نمی‌کنیم، یا آن را شناسایی نمی‌کنیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم و می‌خواهیم مشکل را بدون حل مسئله حل کنیم اضافه کرد: این در حالی است که مشکل بدون حل مسئله رفع نمی‌شود و اینجاست که ارزش هوش مصنوعی را می‌فهمیم؛ هوش مصنوعی در کنار ضعف‌ها و اشکالاتی که دارد حتماً فرصت‌های بزرگی هم دارد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه برخی می‌گویند تهدید‌ها و فرصت‌ها را باید ببینم گفت: من معتقدم امروز نگاه تهدید و فرصت، نگاه غلطی است، ما تهدید نداریم. هر چه در زندگی‌مان پیش رویمان است مخصوصاً در حوزه فناوری و اطلاعات همه فرصت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فرصت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شود؛ فرصت‌های باریسک و فرصت‌های بدون ریسک؛ تردید نکنید جهش در اقتصاد در فرصت‌های با ریسک رخ می‌دهد که هوش مصنوعی یکی از این‌ها است.

وی با بیان اینکه این موضوع می‌تواند بهره‌وری ما، سرمایه‌گذاری ما و حل مشکلات و شناخت مسئله را به ما نشان دهد، ادامه داد: وقتی مسئله را پیدا کردیم، فرصت تفکر، خلاقیت و حل مسئله را پیدا می‌کنیم و اگر مسئله‌ای را حل کردیم صد‌ها مشکل حل می‌شود، این‌ها چالش‌های ما است.

مصمم هستیم در برنامه هفتم بتوانیم مسئله‌محور پیش برویم

قالیباف با اشاره به اینکه ما مصمم هستیم در برنامه هفتم بتوانیم مسئله‌محور پیش برویم، گفت: یکی از پیشران‌ها در حل مسائل یعنی در تشخیص مسائل و حل مسائل بدون شک حوزه فناوری اطلاعات است که باید به آن توجه کنیم.

رئیس قوه مقننه با اشاره به ناملایماتی که جوانان این عرصه با آن مواجه هستند تصریح کرد: عزیزان زودرنج نباشید، این را به شما به عنوان یک برادر عرض می‌کنم، این حرف‌ها را از یک رزمنده قبول کنید؛ جوانان دوره ما نخبگان بزرگی بودند که آمدند و شهید شدند، آن‌هایی بودند که رتبه‌های یک رقمی کنکور بودند، اندیشمندان بزرگی که آمدند و شهید شدند، آن روز مشکل کشور جنگ بود، این افراد حضور پیدا کردند، آن زمان سختی بود و مشکلات خود را داشت. آن زمان هم جای گله و گله‌گذاری داشت، اما جوانان صبر کردند، تحمل کردند، ایستادند و کشور عزیزمان ایران را حفظ کردند.

وی با بیان اینکه امنیت امروزمان را مدیون رزمندگان، ایثارگران و شهدا هستیم، ادامه داد: این افراد فرصت‌های بزرگی را برای ما فراهم کردند، من امروز به همه شما عزیزان و همه جوانان می‌گویم که قدرت تحمل‌تان را بالا ببرید، با هم حرف بزنید و گفتگو کنید.

قالیباف تصریح کرد: بدون شک هر کسی که اهل علم و عمل است، می‌داند هیچ لذتی بالاتر از لذت کار برای پیشرفت خود انسان و جامعه و کشورمان نیست، این بالاترین لذت از نگاه ملی، انقلابی، اسلامی و انسانی است. این وظیفه همه ما است که دست به دست هم دهیم تا اگر اشکالاتی وجود دارد با هم گفتگو کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بنده هم وظیفه دارم به عنوان نماینده شما در مجلس شورای اسلامی و به عنوان خادم شما شرایط شما را درک کنم، زیرا با تجربه به شما اعتماد و باور پیدا کرده‌ام و گره حل مشکلات را در دست شما می‌بینم.

وی با بیان اینکه باورم این است که برای یک ایران قوی که افتخار همه ما باشد، باید دست به دست هم دهیم، افزود: باید بتوانیم در برنامه هفتم اتفاق بزرگی را رقم بززنیم و تردید نکنید که در برنامه هفتم حتماً جایگاه شما را به درستی و به کمک شما خواهیم دید.

 

انتهای پیام/


برچسب ها: فناوری اطلاعات

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *