هاشمی: تاج درخواست کمک مالی برای تیم امید داشت/ مدال‌های روسیه و بلاروس در جدول تاثیری ندارد

13:27 - 20 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۲۹۵۴
دسته بندی: ورزشی ، سایر حوزه ها
هاشمی: تاج درخواست کمک مالی برای تیم امید داشت/ مدال‌های روسیه و بلاروس در جدول تاثیری ندارد
دبیرکل کمیته ملی المپیک گفت: احتمالا با ۳۳۰ ورزشکار در بازی‌های آسیایی هانگژو شرکت کنیم.

خبرگزاری میزان - سیدمناف هاشمی، دبیرکل کمیته ملی المپیک صبح امروز(سه‌شنبه) و پس از پایان بیست و یکمین نشست هیات اجرایی، در محل کمیته ملی المپیک صحبت‌هایی انجام داد که در زیر می‌خوانید.

*جلسه هیات اجرایی از ۵ و نیم صبح آغاز شد و از ساعت ۹ جلسه ستاد عالی بازی‌ها را داشتیم. اولین دستور جلسه این بود که خسروی‌وفا از انتخابات شورای المپیک آسیا گزارشی را به اعضا ارائه کردند.خسروی‌وفا امروز گزارش مفصلی از مباحث انتخابات به اعضای هیأت اجرایی ارائه کرد و پس از آن تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال در جلسه حضور پیدا کرد. موضوعاتی در خصوص مشکلات تیم امید طرح موضوع شد و نهایتا درخواست کردند اعضای هیأت اجرایی هم از محل کمیته ملی المپیک و هم از طریق وزارت ورزش کمک کنند.

*تعهداتی که در گذشته فدراسیون فوتبال داشته است هم مطرح و اعلام شد که اگر حمایت دولت و وزارتخانه و کمیته ملی المپیک نباشد کار ما سخت خواهد بود. قرار بود در پایان جلسه تصمیمی در این مورد گرفته شود، اما موضوعات دیگری مطرح شد و این بحث به جلسه بعدی موکول شد. احتمالاً یک جلسه فوق‌العاده‌ای داشته باشیم تا ببینیم ما و وزارت ورزش چقدر می‌توانیم کمک کنیم. 

*تاج، رئیس فدراسیون فوتبال مشکلات مسائل تیم امید را مطرح کرد و درخواست کمک از کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش داشت. اعلام کرد حمایت دولت و این نهاد‌ها نباشد کار تیم امید سخت می‌شود. تصمیم گیری برای حمایت از تیم امید به جلسه بعد افتاد و جلسه فوق العاده در مورد آن خواهیم داشت.

*هیأت اجرایی تصمیم گرفت در هر جلسه دو یا سه ورزشکار یا رشته‌هایی که کسب سهمیه کرده‌اند را مورد تجلیل قرار دهد. در جلسه امروز از ناهید کیانی، بابایی و پاکدامن تجلیل شد که این تقدیر هم مادی بود و هم معنوی؛ این کار ما این پیام را برای ورزشکاران و فدراسیون‌ها دارد که ما حامی آن‌ها و در کنارشان هستیم. انشالله تا پایان بازی‌های آسیایی و کسب سهمیه در کنار آن‌ها خواهیم بود.

*درمورد پرداخت پاداش به قهرمانان؟ یکی از موضوعاتی که مورد بررسی قرار گرفت موضوع پرداخت پاداش به قهرمانان بود که خیلی وارد جزئیات آن نشدیم و اختلافی هم روی جزئیات وجود نداشت. در نهایت مقرر شد پای سکو به ورزشکاران طلایی ۱۵ هزار دلار پرداخت شود، البته معادل ریالی این مبلغ پای سکو پرداخت خواهد شد. وقتی قهرمانی مدال طلا و نقره و برنز کسب می‌کند همزمان این مبلغ به حسابش واریز می‌شود. برای مدال نقره معادل ریالی ۶ هزار دلار و برای برنز هم معادل ریالی ۳ هزار دلار مصوب شد که شاید یکی از مصوبات خوب ما برای قهرمانان بود.

*در مورد پرداخت مالی بازی‌های آسیایی به فدراسیون‌ها؟ ملزومات و اقدامات اولیه کاروان بازی‌های آسیایی را انجام دادیم. ۷۰ تا ۷۵ درصد از ارز پیش بینی کرده را فراهم کردیم. ۸۱ میلیارد هم به فدراسیون‌ها پرداخت شد. از محل اعتبارات هانگژو اعتباری در اختیار وزارت ورزش بود که به فدراسیون‌ها پرداخت شده است و با این پرداخت‌ها فدراسیون‌ها نباید مشکلات مالی داشته باشند.

*در مورد مصوبات ستاد عالی بازی‌ها؟جزییات رشته‌ها هنوز تکمیل نشده است و بعد از ظهر یا فردا صورت جلسه ستاد عالی بازی‌ها به دستم خواهد رسید. حدودا ۳۰ رشته ورزشی را نهایی کرده بودیم. در جلسه ستاد عالی بازی‌ها در مورد برخی رشته‌ها و نفرات بحث‌هایی مطرح شده و تصمیم کلی این است که رشته‌های مدال‌آور بحثی نیست و با اکثریت نفرات اعزام می‌شوند مانند کشتی، تکواندو، کوراش، ووشو و وزنه‌برداری. با روسای فدراسیون‌ها در مورد رنگ مدال این رشته‌ها بحث می‌کنیم. ما تلاش کردیم شرایطی را فراهم کردیم تا اگر مدالی در مردان داریم آن را از دست ندهیم، در مورد زنان هم جایگاه چهارم تا ششم را در نظر داریم.

*در مورد تعداد ورزشکاران؟ تا صبح امروز آخرین جمع بندی داشتیم حدود ۳۲۷ تا ۳۴۰ بود. فکر می‌کنم ۳۳۰ ورزشکار داشته باشیم. تمام تلاش این بود کاروان کیفی باشد و نفراتی که اثرگذاری ندارند در چین حضور نداشته باشند.

*در مورد زمان اعزام تیم‌ها به بازی‌های آسیایی؟ سه، چهار رشته از کشور‌های دیگر به هانگژو می‌روند مانند وزنه‌برداری، تنیس روی میز و والیبال. در کل از شش روز قبل از بازی‌ها اعزام‌ها آغاز می‌شوند. پیش‌بینی این است که بین پنجم تا دوازدهم مهر بیشترین نفرات را در بازی‌های آسیایی هانگژو داشته باشیم.

*در مورد اینکه اکنون اگر کشتی ایران و روسیه در بازی‌های آسیایی به فینال بروند و ایران شکست بخورد، تکلیف مدال طلا چه می‌شود؟  اطلاعات دقیقی در مورد حضور این دو کشور نداریم و دستورالعملی را شورای المپیک آسیا برای ما ارسال نکرده است. اما در مجمع تایلند عنوان شد حضور این دو کشور روسیه و بلاروس در مدال‌ها تاثیری ندارد. لیست کشتی، لیست خوب و امیدبخشی است و امید داریم این رشته هم در بازی‌های آسیایی و هم در المپیک بدرخشد و نگرانی از بابت حضور کشتی در این مسابقات نداریم.

*در مورد جایگاه ایران در بازی‌های آسیایی؟ شرایطی سختی برای رقابت با حریفان در بازی‌های آسیایی داریم. کشور‌هایی مثل قزاقستان، ازبکستان، هند، چین تایپه در اطراف ما قرار دارند و می‌توانند رتبه ششم قبلی ما را به هفتمی تبدیل کنند. شاید هم ما بتوانیم رتبه خود را به پنجمی ارتقا دهیم. رتبه کاروان به مسائلی زیادی از جمله سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و تجهیزات مرتبط است. به‌خصوص این‌که ما به لحاظ بودجه‌ای هم محدودیت داریم. در گذشته یک کاروان ۲۰ نفره از والیبال، کشتی و تکواندو به کشوری در آمریکا یا اروپا اعزام می‌شد، با اعتبار ۲ میلیاردی می‌رفت، ولی امروز کمتر از ۸ میلیارد نمی‌توان اعزام کرد و این تورم فشار می‌آورد. البته دولت متناسب با تورم، بودجه ورزش را بیشتر کرده است. از جمیع جهات، کاروان ما کیفی است و نسبت به دوره قبل از لحاظ تعداد ورزشکاران و همراهان کاروان ما نسبت به قبل حدود ۷۰ نفر کمتر خواهد بود، ولی شاید این عدد تا زمان اعزام تغییر کند.

*در پاسخ به این پرسش که تکلیف فدراسیون ژیمناستیک چه شد و در نامه‌ای که قرار بود به فدراسیون جهانی ارسال شود چه مواردی قید شده است؟ تکلیف این فدراسیون تا یکی، دو روز دیگر مشخص می‌شود. برای اینکه ورزش کشور آسیب نبیند کاملا هماهنگ با وزارت ورزش پیش می‌رویم. برای آخرین فرصت جهت ارسال نامه یکی، دو روز فرصت داریم و روز گذشته نیز در همین راستا جلسه‌ای داشتیم و اجازه بدهید در یکی دو روز آینده که به جمع‌بندی رسیدیم، اعلام خواهیم کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *