معرفی دستاوردهای علمی دانشگاه‌های برتر کشور از قاب شبکه چهار سیما

10:30 - 20 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۲۸۷۹
معرفی دستاوردهای علمی دانشگاه‌های برتر کشور از قاب شبکه چهار سیما
برنامه «پایان‌نامه» با هدف معرفی دستاوردهای علمی دانشگاه‌های برتر کشور، جلسات دفاع پایان‌نامه‌های دانشجویان کارشناسی ارشد و رساله دکتری را به‌صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌کند.

خبرگزاری میزان- طبق اعلام روابط عمومی معاونت سیما؛ ندا سپانلو مدیر گروه علم و فناوری شبکه چهار سیما درباره «پایان نامه» گفت: هدف اصلی این برنامه بیان دستاوردهای علمی در کنار آشنایی با جلسات دفاع برای علاقه‌مندان به تحصیلات تکمیلی است. 
وی خاطرنشان کرد: پژوهش‌های دانشگاهی در قالب پایان‌نامه‌های دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری، منابع غنی و سرمایه‌های انباشته‌ای از علم و فناوری هستند که چندان در رسانه ملی مورد توجه قرار نگرفته است. 
سپانلو گفت: ماحصل پژوهش و تلاش‌های علمی دانشجویان در جلسه دفاع از پایان‌نامه و رساله‌هایی که در بسیاری مواقع به دنبال پاسخ‌هایی برای مسائل مهم ملی است، از پویایی، نشاط و تاثیرگذاری برخوردار بوده و می‌تواند برای تماشاگران و جامعه علمی کشور مفید باشد. 
وی با اشاره به این که پخش زنده ارائه این گونه رساله‌ها از رسانه ملی، برای بسیاری از محققان، پژوهشگران و دانشجویان، حاوی مطالب آموزنده و انتقال‌دهنده دانش و تجربه است، گفت: این برنامه برای فعالیت‌های علمی علاقمندان، کمک‌کننده است و نقش مهمی در تقویت مهارت‌های تحقیقاتی و نگارشی دانشجویان ایفاء کند. 
مدیر گروه علم و فناوری شبکه چهار ادامه داد: «پایان‌نامه» بدون دخل و تصرف در ساختار جلسه دفاع و به‌صورت یک ناظر بر فرآیند دفاعیه، مخاطب را به همراهی با یک جلسه دفاع دعوت می‌کند و موضوعات و جلسات برنامه با داوری و ارزیابی توسط دانشگاه‌های برتر کشور برگزیده می‌شود. 
سپانلو خاطرنشان کرد: انتخاب موضوع پایان‌نامه و هماهنگی‌های لازم برای پخش زنده جلسه دفاع از پایان‌نامه در محل دانشگاه، نیازمند ارتباطات و هماهنگی‌های فشرده و گسترده‌ای است که به همین منظور تعاملات موثری با دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، علم و صنعت، شهید بهشتی، خوارزمی، الزهرا و دیگر دانشگاه‌های کشور صورت گرفته است. 
زمان برنامه تا حدود زیادی بستگی به آمادگی هیات داوران و مشاوران حاضر در جلسه دفاع دارد و اینکه تا چه اندازه صلاح بدانند پرسش و پاسخ در خصوص پایان نامه به صورت زنده پخش شود. 
حداقل زمان برنامه در خصوص پایان نامه‌های کارشناسی ارشد ۶۰ دقیقه و در مورد پایان نامه‌های دکتری ۷۵ دقیقه است. 
گفتنی است این برنامه در گروه علم و فناوری شبکه چهار سیما تولید می‌شود و از اسفند ۱۴۰۱ در حال پخش است. 
تهیه‌کننده این برنامه حسین‌رضا قربانی و مجری آن محمد طالبی است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *