ورود واکسن پنوموکوک تولید داخل به بازار در آینده نزدیک

11:36 - 19 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۲۶۹۱
ورود واکسن پنوموکوک تولید داخل به بازار در آینده نزدیک
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به ایجاد و توسعه ۶ پلتفرم تولید واکسن در کشور، گفت: واکسن‌هایی از قبیل HPV و آنفلوانزا نیز در کشور تولیدشده و واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس در شرف تولید و ورود به بازار هستند.

خبرگزاری میزان- به گزارش ایفدانا، سیدحیدر محمدی در دیدار با وزیر بهداشت عراق ضمن تشریح وظایف و شرایط سازمان غذا و دارو اظهار کرد: ۱۸۰ کارخانه تولید داروی نهایی و ۶۵ کارخانه تولیدکننده ماده اولیه و موثره تولید دارو در ایران وجود دارد و سیستم پخش دارو از طریق ۶۲ شرکت پخش در اختیار ۱۴۰۰۰ داروخانه در سراسر کشور قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه ارزش ریالی بازار دارویی ایران سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: ارزبری حوزه دارو در ایران ۲ میلیارد دلار و ۹۹ درصد دارو‌های مورد نیاز در داخل تولید می‌شوند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از قابلیت‌های صنایع دارویی در ایران تولید تجهیزات مورد نیاز این حوزه داخل کشور است، گفت: در حوزه تجهیزات پزشکی ۴۰ درصد بازار توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود؛ تولید در این حوزه هدفمند و استراتژیک دنبال می‌شود به طوری که اقلامی، چون دستگاه‌های الکتروشوک، ونتیلاتور، همودیالیز، شتاب دهنده و بسیاری از ملزومات موردنیاز تولید، تامین و برخی از آن‌ها نیز صادر می‌شوند.

محمدی با اشاره به اینکه ایران یکی از تولیدکنندگان دارو‌های با فن آوری در دنیا محسوب می‌شود، گفت: دارو‌های با فناوری بالا در دنیا تولیدکنندگان محدودی دارند؛ در مورد برخی دارو‌ها ایران جزو ۱۰ کشور تولیدکننده این داروهاست و می‌تواند دارو‌های بیوسمیلار و بایوتک را تولید کند.

وی با اشاره به ایجاد و توسعه ۶ پلتفرم تولید واکسن در کشور، گفت: واکسن‌هایی از قبیل HPV و آنفلوانزا نیز در کشور تولیدشده و واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس در شرف تولید و ورود به بازار هستند.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین از راه اندازی دومین پالایشگاه خون ایران در سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته اولین پالایشگاه تولید فاکتور‌های خونی بصورت کامل راه اندازی شد. همچنین توفیقات خوبی در سلول‌درمانی (Cell therapy)، و بافت داشته ایم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *