پشت پرده دستگیری یک دادستان متخلف!

۱۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۰:۳۲
کد خبر: ۴۷۲۲۴۴۰
دسته بندی‌: فضای مجازی ، عمومی
تعداد نظرات: ۲ دیدگاه
پشت پرده دستگیری یک دادستان متخلف!
دستگیری دادستان یکی از شهر‌های شمالی کشور از سوی حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه خبری کوتاه، اما با دو نشانه روشن و یک خط تمایز جالب است.

خبرگزاری میزان - «مرتضی سیمیاری» در واکنش به این موضوع در روزنامه جوان نوشت: دستگیری دادستان یکی از شهر‌های شمالی کشور از سوی حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه خبری کوتاه، اما با دو نشانه روشن و یک خط تمایز جالب است. برخورد قاطع با یک مسئول عالی‌رتبه قضایی نشان داد که دستگاه قضایی با عوامل فساد در هر نقطه و به هراندازه‌ای از آن برخورد کرده و آن را خط قرمز خود می‌داند، از سوی دیگر برای برخورد با تمامی مؤلفه‌های مرتبط با فساد ممیزی نداشته و بدون تعارف‌های سیاسی آن را پاک‌سازی خواهد کرد.

از سویی دستگیری دادستانی که برای خود نام و نشانی هم داشته نشان می‌دهد که دستگاه قضایی نگاه پسینی به مبارزه با فساد نداشته و از زاویه بیرونی به ماجرا نگاه نمی‌کند. سال‌ها پیش هرگاه سخن از مبارزه با فساد به میان می‌آمد، در پشت آن این سؤال هم پیش می‌آمد که متر و معیار مبارزه با فساد چیست و اصولاً در کجا این برخورد ضرورت داشته و یا آنکه آیا اصلاً می‌توان در همه ابعاد با فساد حتی در درون مجموعه دستگاه قضایی هم مبارزه کرده و همه ساختار‌ها را در برابر این پدیده شوم واکسینه کرد؟ پاسخ به این سؤالات دارای چندین مؤلفه پیچیده بود که پاسخ به آن را سخت می‌کرد. اما پس از تدوین سند تحول قضایی و اهتمام ویژه در تغییر در اصل کارآمدی حالا قوه قضائیه با یک رشد چشمگیر و برداشتن چند قدم فراتر از برنامه‌های تدوینی در جایگاهی قرار دارد که کانال مبارزه با فساد را عوض کرده و فرکانس‌های حساسیت نسبت به آن را تغییر داده است؛ اما مبارزه قاطع با فاسد دارای یک حلقه بزرگ مفقوده هم بوده است!

متأسفانه دشمن با بهره‌گیری از جنگ ادراکی تمام‌عیار خود به‌گونه‌ای وانمود کرده که گویی فساد در ایران ریشه سیستماتیک داشته و برخورد با فساد گزینشی یا به‌اصطلاح سیاسی است. این خط ترویجی به این دلیل وایرال شده است که رسانه به‌خوبی نقش خود را بازی نکرده است. یک جست‌وجوی ساده در میان پرونده‌های قضایی نشان می‌دهد که دستگاه قضایی با بسیاری از پرونده‌های دانه‌درشت با جدیت و دقت کامل مقابله و آن را تا آخرین نقطه پیگیری کرده، اما حتی یک خبر ساده از آن نیز به رسانه‌ها راه پیدا نکرده است. این عدم اطلاع‌رسانی و مبارزه با فساد در سایه باعث شده است تا حساسیت نسبت به برخورد با فساد در جامعه لمس نشده و به عبارتی برخورد‌های قضایی اجتماعی نشود. اما انتشار خبر دستگیری یک دادستان فاسد قاعده را عوض کرده است، در این ماجرای قابل‌تأمل رسانه در نقش مکمل حفاظت دستگاه قضایی بازی کرده و پیامی امیدبخش به جامعه ارسال کرده است. رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با مسئولان دستگاه قضایی دو توصیه بسیار مهم به مدیران آن داشتند و فرمودند که اکثریت قاطع قضات و کارکنان قوه قضائیه، انسان‌های شریفی هستند که با درآمد واقعاً کم سخت‌ترین کار‌ها را انجام می‌دهند، اما سوءاستفاده اقلیتی کوچک در هر نقطه از کشور، چهره قوه قضائیه را مخدوش می‌کند و مایه قضاوت نادرست درباره کُل این قوه می‌شود، همچنین معظم له در فرازی دیگر از بیاناتشان به بحث رسانه و نشان دادن تصویری درست از قوه قضائیه اشاره فرمودند. این دو توصیه از سوی رهبر انقلاب در خود درس‌های مهمی دارد.

اگر برخورد قاطع با عوامل فساد را در کنار صورت‌بندی درست رسانه‌ای از آن در کنار هم قرار دهیم به نتایج جالب‌توجهی می‌رسیم. قوه قضائیه برای نشان دادن تصویری دقیق و صحیح از خود به یک ستاد خبری شبانه‌روزی نیازمند است که بااطلاع رسانی دقیق از پرونده‌ها نشان دهد که عدالت‌خانه نه‌تن‌ها به کوچک‌ترین فساد حساسیت داشته و قاطعانه با مبادی آن برخورد می‌کند، بلکه حاضر است بدون تعارف‌های خاص و حتی لاپوشانی آن را به نمایش عمومی نیز بگذارد، این رفتار درخشان و هوشمندانه امنیت «اقلیت فاسد» را به خطر انداخته و آن‌ها با کم‌ترین هزینه حذف خواهند شد؛ پرونده این دادستان به‌زودی با حکم قاطع به اطلاع عموم مردم خواهد رسید، اما پایان این دادگاه آغاز یک‌رویه جدید قضایی است.

انتهای پیام/


نالهایی مظلومیت
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۲
0
0
با عرض سلام اینجانب یک شهروند ایرانی هستم آیا درست است کشور ایران اسلامی که درتمام نقاط جهان بر علیهه ظلم وفساد وگرفتن حق مظلوم از ظالم تمام تلاش خودرا انجام داده من وتمام اعضای خانواده از پیر مرد ۷۰ ساله تا بچه ۱ساله دردادگاه شهرستان کارون اهواز مورد ظلم واقع شدیم وگسی صدایی ما رانشنود تورو به امام
حسین( ع) و مظومیت زینب(ع) صدای مارا به گوش مسولین برسانید اجرتان با امام زمان( ع)
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
0
0
خوبه عالیه .ای کاش در مورد شهر های دیگر مثل شهر خرم آباد که اکثر قضات بومی هستن بیشتر توجه شود . مگر نمیگوید اجرای عدالت خط قرمز قوه قضایه است مگ نمیگوید اگر اثبات شود که یک مرد هیچگونه مالی داشته باشه برای مهریه زندان نباید بره .خب در مورد فرزند من استعلام شهود قسم به قرآن استشهاد انجام شده آقای قاضی فقط به صرف تعدادی عکس در فضای مجازی یا فضای خیالی فرزند مرا به زندان انداخته
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *