نقش آفرینی سازمان شانگهای در مقابل سیاست‌های توسعه طلبانه غرب و ناتو

14:52 - 14 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۱۸۸۴
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
نقش آفرینی سازمان شانگهای در مقابل سیاست‌های توسعه طلبانه غرب و ناتو
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مناسبت عضویت دائمی ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای نوشت: سیاست‌های توسعه طلبانه غرب و ناتو برای حفظ و احیای جهان تک قطبی و تشدید رقابت‌های جهانی با رویکرد‌های نظامی و امنیتی، اهمیت و حساسیت عضویت و‌ نقش آفرینی سازمان شانگ‌های را چندین برابر کرده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پیشتیبانی نیرو‌های مسلح در یادداشتی به مناسبت عضویت دائمی ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای نوشت:

تغییرات در عرصه تحولات منطقه‌ای و بین المللی، به خوبی گویای واقعیت‌ها و افق‌های آینده جهان در حال تغییر و نظم در حال شکل گیری است. درک این واقعیت موجب شده تا دکترین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عضویت در سازمان‌ها و نهاد‌های مبتنی بر چندجانبه گرایی همانند سازمان همکاری شانگهای مورد توجه جدی قرار گیرد.

سازمان همکاری شانگهای با دارا بودن بیش از یک سوم جمعیت جهان، عضویت دو‌کشور شورای امنیت و چهار کشور دارای قدرت اتمی، سازمانی تاثیرگذار و نقش آفرین در روند‌های جهانی آتی است؛ این سازمان از ظرفیت‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی گسترده‌ای برخوردار است و در مسیر تقویت سیاست‌های موازنه‌ساز و توسعه چندجانبه گرایی نقش حائز اهمیتی دارد.

سیاست‌های توسعه طلبانه غرب و ناتو برای حفظ و احیای جهان تک قطبی و تشدید رقابت‌های جهانی با رویکرد‌های نظامی و امنیتی، اهمیت و حساسیت عضویت و‌ نقش آفرینی سازمان شانگهای را چندین برابر کرده است.

در واقع، سازمان همکاری شانگهای امروزه با برخورداری از مولفه‌های مهم قدرت سیاسی، اقتصادی و امنیتی در پهنه جغرافیایی و ژئوپلیتیکی خود مسئولیت‌های سنگینی را در قبال شکل گیری هندسه نظم جدید جهانی و تحقق امنیت مشارکتی و جمعی بر عهده دارد و‌جمهوری اسلامی ایران ضمن بهره‌گیری از این ظرفیت، قابلیت و ارزش قابل توجهی را به این نهاد بین‌المللی می‌دهد.

موضوعاتی همانند تروریسم، افراط گرایی، مبارزه با پدیده قاچاق و مقابله با تحریم‌ها از مهم‌ترین مسائلی هستند که جمهوری اسلامی ایران تجربه‌های گرانبهایی در این زمینه دارد.

انقلاب اسلامی ایران، انقلاب علیه ظلم و بی عدالتی بوده و راز ماندگاری آن بر استواری در این مسیر می‌باشد بر این اساس، تأکید بر «امنیت مردم پایه»؛ «احترام به حاکمیت‌های ملی»؛ «امنیت انسانی»؛ «نگاه فرا مذهبی و غیر فرقه ای» و ... جزو اصول خدشه ناپذیر نظریه دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران هستند.

اینجانب در اجلاس وزرای دفاع شانگهای در اردیبهشت سال جاری (۱۴۰۲) ضمن تبیین این اصول در سخنرانی و دیدار‌هایی که با وزرای دفاع کشور‌های عضو داشتم به دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران که متکی بر ظرفیت‌ها و مزیت‌های همه جانبه ملی، منطقه‌ای و بین المللی و تابع اصولی پایدار برای ایجاد بازدارندگی بوده اشاره نموده و حفظ صلح و آرامش و امنیت منطقه‌ای را از طریق گفت گو، همکاری‌های جمعی و مناسبات چند جانبه به طور جدی مورد تاکید قرار دادم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *