احضار کاردار سفارت سوئد به وزارت امور خارجه

۰۸ تير ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۰:۰۴
کد خبر: ۴۷۲۰۷۴۱
احضار کاردار سفارت سوئد به وزارت امور خارجه
کاردار سفارت سوئد در تهران توسط مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد.

خبرگزاری میزان - کاردار سفارت سوئد در تهران در غیاب سفیر این کشور، توسط مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد.

مدیرکل غرب اروپا ضمن محکوم کردن اقدام اخیر صورت گرفته در سوئد در اهانت به مهمترین مقدسات اسلامی، سکوت و رفتار منفعلانه دولت سوئد را عاملی برای جسورتر شدن ناقضین یکی از اصول بنیادین و بدیهی حقوق بشر یعنی اصل احترام به ارزش‌های دینی و آسمانی دانست.

در این فراخوانی تصریح شد در حالیکه این روز‌ها مسلمانان در حال انجام مناسک حج و بزرگداشت شعائر دینی و اسلامی هستند، اهانت به مقدسات آنان صرفا در مسیر نفرت پراکنی و خشونت طلبی با سوءاستفاده از  اصل آزادی بیان است.

مدیرکل غرب اروپا با اشاره به اینکه پیش از این نیز مشابه این اقدام نسنجیده در خاک سوئد انجام شده و مراتب ناخرسندی جمهوری اسلامی ایران قبلا به طرف سوئدی منعکس شده بود، خاطرنشان ساخت اگر سوئد به موقع جلوی اینگونه اهانت‌ها را می‌گرفت، الان شاهد هتک حرمت مجدد مقدسات اسلامی نبودیم. 

وی افزود جمهوری اسلامی ایران همگام با جهان اسلام، هرگونه تعرض به کتاب مقدس مسلمانان جهان و نیز مجوز صدور چنین اقداماتی را تحمل نمی‌کند، لذا انتظار می‌رود دولت سوئد به بدیهی‌ترین وظیفه خود در ممانعت از اهانت به ارزش‌های معنوی و دینی مسلمانان بطور مسئولانه، مؤثر و بازدارنده عمل نماید.

کاردار سوئد در پاسخ ضمن تاکید بر مخالفت دولت سوئد با هرگونه اشکال اسلام‌هراسی، اظهار داشت مراتب را در اسرع وقت به پایتخت کشورش منتقل خواهد کرد.

اضافه می‌شود شب گذشته نیز محکومیت تعرض اخیر به مقدسات اسلامی، از طریق تماس تلفنی مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه به سفیر سوئد با توجه به حضور وی در خارج از کشور منتقل شده بود.

 


انتهای پیام/


برچسب ها: سوئد

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *