تولید حدود ۳۲۵ هزار دستگاه خودرو در ۳ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲

۰۴ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۷:۳۴
کد خبر: ۴۷۱۹۸۱۱
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
تولید حدود ۳۲۵ هزار دستگاه خودرو در ۳ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲
مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت از تولید حدود ۳۲۵ هزار دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان خرداد خبر داد و گفت: افزایش عرضه موتورسیکلت، سبب شد تا شاهد افت ۱۵ درصدی قیمت این محصولات در بازار باشیم.

خبرگزاری میزان - به گزارش شاتا، «عبدالله توکلی‌لاهیجانی» مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت از تولید حدود ۳۲۵ هزار دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان خرداد خبر داد و گفت: شاهد به‌ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم.

وی با بیان اینکه تولید این تعداد خودرو به‌صورت عبور مستقیم و بدون ناقصی انجام شده، به تولید حدود ۲۷۷ هزار دستگاه خودروی سواری در این مدت اشاره کرد که ۸۵.۲ درصد از کل تولیدات خودروسازان را تشکیل می‌دهد.

رشد چشمگیر در تولید وانت، ون، مینی‌بوس و اتوبوس

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت اضافه کرد: در مدت یاد شده ۳۶ هزاردستگاه خودروی وانت در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از ۲۷ درصد رشد برخوردار بوده است.

وی ادامه‌داد: علاوه بر این در سه ماهه نخست امسال حدود ۸۰۰ دستگاه خودروی ون تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۱۷ درصد رشد را نشان می‌دهد. در این مدت نزدیک به ۵۸۰ دستگاه مینی‌بوس و اتوبوس نیز تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیان‌گر ۱۶ درصد رشد است.

توکلی‌لاهیجانی در ادامه تاکید کرد: تولید بیش از ۱۰هزاردستگاه انواع خودروی سنگین (کامیون، کامیونت و کشنده) و رشد ۹۵ درصد تولید در این حوزه، از دیگر آمار قابل ذکر است.

رشد ۹۶ درصدی تولید خودروسازان خصوصی

وی اضافه‌کرد: علاوه بر این در بهار امسال نزدیک به ۶۷هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شد که در مقایسه با تولید ۳۴هزار دستگاه مدت مشابه پارسال، حدود ۹۶ درصد رشد تولید را نشان می‌دهد.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت همچنین خاطرنشان کرد: در این مدت سهم بخش خصوصی از تولید خودرو در کشور ۲۱ درصد بوده است.

افت ۱۵ درصد قیمت موتورسیکلت

وی در ادامه به تولید حدود ۱۳۸ هزار دستگاه موتورسیکلت در کشور در بهار امسال اشاره و اظهار کرد: افزایش عرضه موتورسیکلت در ماه گذشته سبب شد تا شاهد افت ۱۵ درصدی قیمت این محصولات در بازار باشیم.

توکلی‌لاهیجانی همچنین گفت: روندی که درباره افزایش تولید از سال گذشته آغاز شده بود، در سه ماهه نخست امسال نیز با شدت بیشتری تداوم یافته و برنامه افزایش عرضه خودرو و توسعه صنعت خودروی کشور در دستورکار است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *