حمایت ویژه معاونت تحقیقات و فناوری از دانشگاه‌های علوم پزشکی

14:21 - 21 خرداد 1402
کد خبر: ۴۷۱۷۱۷۱
حمایت ویژه معاونت تحقیقات و فناوری از دانشگاه‌های علوم پزشکی
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نشست معاونین تحقیقات و فناوری کلان منطقه ۱۰ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام کرد: ۴۰ میلیارد تومان حمایت ویژه معاونت تحقیقات و فناوری به دانشگاه‌های علوم پزشکی در قالب دستورالعمل حمایت از پژوهشگران در نظر گرفته شده است.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، یونس پناهی در نشست معاونین تحقیقات و فناوری کلان منطقه ۱۰ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ضمن ابراز خرسندی از عملکرد و اقدامات این دانشگاه‌ها که اغلب جزو بزرگترین و تاثیرگذارترین دانشگاه‌های علوم پزشکی فعال در کشور هستند، تصریح کرد: رقابت سنگینی در منطقه و دنیا در زمینه تولید علم حاکم است و طبق تاکیدات مقام معظم رهبری و رییس جمهور در زمینه تولید علم و مرجعیت علمی باید اقدامات اساسی صورت پذیرد و علاوه بر توجه به مقوله کیفیت تولیدات علمی باید به کمّیت آن‌ها هم توجه شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه مسیر تولید دارو از مسیر تولید مقاله می‌گذرد و هدف نهایی تحقیقات رسیدن به دارو، تجهیزات و محصول یا دستورالعمل است، عنوان کرد: همانطور که به فناوران گفته می‌شود در فناوری در مرحله پتنت متوقف نشوند، زیرا مسیر تولید محصول و تجهیزات تازه شروع شده است. مقاله هم همینطور است پس از چاپ مقاله تازه مراحل تبدیل آن به محصول شروع می‌شود.

وی ادامه داد: عملکرد دانشگاه‌های کلان منطقه ۱۰ در حوزه فناوری شایسته تقدیر و قدردانی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین با اشاره به ابلاغ دستورالعمل حمایت از پژوهشگران، اعلام کرد: ۴۰ میلیارد تومان حمایت ویژه معاونت تحقیقات و فناوری به دانشگاه‌های علوم پزشکی در قالب دستورالعمل حمایت از پژوهشگران در نظر گرفته شده است.

پناهی به حمایت‌هایی در قالب سرباز نخبه اشاره کرد و افزود: متعاقب تفاهم میان معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و دانشگاه دفاع ملی تمام هزینه‌های حقوق و حمایت از نخبگان در قالب طرح سرباز نخبه توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت پرداخت خواهد شد. این در حالی است که انتظار داریم پذیرفته شدگان این طرح در قالب مقاله، محصول، دستورالعمل و ... خروجی برای کشور داشته باشند. دستیار پژوهش، پزشک پژوهشگر و ... نیز به همین منوال خواهند بود.

وی در ادامه به مقوله مطالعات کوهورت اشاره و اظهار کرد: چند شرط اصلی برای ادامه فعالیت کوهورت‌ها اعلام شده است. اول اینکه مطالعه کوهورت باید با تایید رییس دانشگاه به فعالیت خود ادامه دهد، همینطور مطالعه کوهورت باید برای همه اعضای هیات علمی دانشگاه مربوطه قابل استفاده و در دسترس باشد و سومین ضروری است نتایج حاصل از مطالعه در قالب ترجمان دانش مورد استفاده بومی در منطقه و سپس در سطح ملی قرار گیرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در انتهای سخنان خود، به ارتقای مجلات داخلی و توجه محققین به چاپ مقاله و رعایت رفتار‌های اخلاقی در قالب دستورالعمل‌های کمیته‌های اخلاق در دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد.

در ادامه نشست، معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی، علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، بقیه الله، ارتش، شاهد، انستیتو پاستور و موسسه عالی آموزش و پژوهش طب انتقال خون ایران که همگی جزو کلان منطقه ۱۰ آمایشی وزات بهداشت محسوب می‌شوند نیز به شرح گزارشی از اقدامات و دستاورد‌های خود در حوزه تحقیقات و فناوری سلامت پرداخته و چشم انداز و برنامه‌های آتی خود را ارائه کردند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *