افزایش ۲ برابری تسهیلات ودیعه نوسازی بافت‌های فرسوده

۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۵:۵۶
کد خبر: ۴۷۱۵۸۰۹
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
افزایش ۲ برابری تسهیلات ودیعه نوسازی بافت‌های فرسوده
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر بهره‌مندی از ظرفیت‌های برنامه هفتم توسعه برای رونق تولید مسکن در بافت‌های فرسوده گفت: هم اینک تسهیلات ودیعه برای ساکنانی که واحدهایشان نوسازی می‌شود نسبت به سال گذشته دو برابر برابر افزایش داشته است.

خبرگزاری میزان _ مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی، امروز ۱۱ خرداد در مراسم بهره‌برداری از ۵ هزار واحد نهضت ملی در بافت فرسوده ۱۷ استان و ۶۷ شهر گفت: نوسازی بافت‌های فرسوده بسیار مهم و در اولویت است. از ابتدای حضورم در وزارت راه وشهرسازی  در موضوع مسکن، تلاش‌ها متمرکز بر نوسازی بافت‌های فرسوده بوده است و تلاش داریم تا عقب ماندگی‌های دهه اخیر را جبران کنیم.

حدود ۳۰ درصد جمعیت کل کشور ساکنان بافت فرسوده

وزیر راه وشهرسازی گفت: در حال حاضر ۹ درصد کل شهر‌ها با حدود ۳۰ درصد جمعیت کل کشور در بافت فرسوده قرار دارد که ضرورت دارد ضمن تولید مسکن، نوسازی این بافت‌ها نیز توأمان انجام شود، زیرا این موضوع هدف دولت و ضرورت کشور است.

وی تاکید کرد: نوسازی در بافت‌های فرسوده چندین حسن دارد که بخشی از آن‌ها شامل وجود زیر ساخت‌ها  وسایر منابع شهری، کاهش قیمت تمام شده مسکن وجود شبکه‌های حمل ونقلی و دیگر مزیت‌های که همگان  بر آن اذعان دارند نیاز به نوسازی  در این بافت هاست که در اولویت دولت است.

وی گفت: تولید مسکن در این بافت‌ها علاوه بر رونق تولید، سبب فعال شدن مشاغل و کسب وکار‌ها و باز آفرینی محیط شهری و زندگی مردم می‌شود. با این کار منزلت اجتماعی در محیط‌های شهری تقویت می‌شود.

وزیر راه وشهرسازی گفت: در برنامه هفتم توسعه تمام تلاش ما آن بوده است تا از ظرفیت‌های  این برنامه  برای نوسازی مسکن در بافت فرسوده بهره ببریم.

بذرپاش گفت: به منظور رونق در این بافت‌ها از تمام توان خود استفاده خواهیم کرد  که تدوین قوانین و مقررات، بسته ۱۹ بندی نوسازی بافت فرسوده  از جمله این موارد است.

رشد ۳۰۰ درصدی صدور پروانه ساختمانی در بافت فرسوده پایتخت

وی ادامه داد: با  ابلاغ بسته تشویقی ۱۹ بندی در تهران، در فروردین و اردیبهشت رشد ۳۰۰ درصدی صدور پروانه ساختمانی در بافت فرسوده پایتخت رقم خورد. با این روند در تهران طی۲سال آینده شاهد تحولات مثبتی خواهیم بود.

تسهیلات ودیعه نوسازی بافت فرسوده در تهران ۱۲۰ میلیون تومان شد

وی بر رفع موانع موجود برای تولید مسکن در بافت‌های فرسوده تاکید کرد و گفت: توافقاتی که با صندوق کار آفرینی امید برای افزایش تسهیلات جابه‌جایی ساکنان بافت‌های فرسوده انجام شده بسیار مثبت است. هم اینک ودیعه برای ساکنانی که واحدهایشان نوسازی می‌شود در تهران ۱۲۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۹۰ میلیون است که نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد و ۲ برابر افزایش داشته است.

بذرپاش از دیگر راهکار‌های ترغیب ساکنان به نوسازی واحد‌های بافت‌های فرسوده را روش کلید به کلید عنوان کرد و گفت: در روش کلید به کلید، واحد‌های مسکونی توسط شهردای‌ها در همکاری با وزارت راه و شهرسازی احداث می‌شود تا ساکنان واحد‌هایی که در حال نوسازی هستند در آن‌ها اسکان یابند و بعد از اتمام واحد‌های نوسازی شده خود به خانه‌های خود بازگردند.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، ​​​وی همچنین از تلاش مجموعه دولت برای کاهش نرخ سود تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده خبر داد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *