مذاکرات وزرای کشور ایران و عراق با محوریت اربعین

۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۰:۲۵
کد خبر: ۴۷۱۵۶۱۸
دسته بندی‌: سیاست ، عمومی
مذاکرات وزرای کشور ایران و عراق با محوریت اربعین
احمد وحیدی و عبدالامیر الشمری وزرای کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق پیش از ظهر چهارشنبه در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور در تهران در ارتباط با هماهنگی برای برگزاری هرچه بهتر مراسم جهانی اربعین دیدار و گفتگو کردند.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، احمد وحیدی در آغاز نشست با هیات عراقی، یکپارچگی، پیشرفت و سربلندی عراق را خواست جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت که ایران در جنگ علیه تروریسم و دشمنان عراق همواره در کنار این کشور بوده و خواهد ایستاد.

عبدالامیر الشمری وزیر کشور عراق نیز از جمهوری اسلامی ایران بخاطر ایفای نقش تاریخی در جنگ علیه داعش، تشکر و قدردانی و آمادگی کشورش را برای هرگونه همکاری و هماهنگی در خصوص زیارت اربعین اعلام کرد. وی تاکید کرد که بغداد آماده استقبال از زائران اربعین حسینی است.

وزیر کشور عراق پیش از ظهر امروز در راس هیاتی بلندپایه از مقام‌های عراقی برای تبادل نظر در ارتباط با روابط دو جانبه، مهمترین موضوعات مربوط به تسهیل سفر اربعین و هماهنگی‌های لازم در این خصوص وارد تهران شد.

مهم‌ترین محور مذاکرات امروز وزرای کشور ایران و عراق، بررسی و نهایی کردن توافق‌های قبلی در زمینه‌های تسهیل در اعزام هر چه بهتر زایران مراسم اربعین و صدور گذرنامه ویژه اربعین، چگونگی و نحوه انتقال وسایل و تجهیزات موکب‌های ایرانی به داخل عراق، مسائل گمرکی، جا به جایی و حمل و نقل زائران با اتوبوس‌های ایرانی به اولین شهر مرزی عراق، تامین امکانات اولیه برای زایران در محدوده‌های مرزی دو کشور و افزایش گیت‌های گذرنامه در خاک عراق برای سرعت بخشیدن به تردد زایران است.

بر اساس توافق‌های اولیه در اربعین سال جاری قرار است حمل و انتقال وسایل و تجهیزات موکب‌های ایرانی به داخل عراق از مرز‌های شلمچه، خسروی و مهران انجام شود که در این سفر همه موارد مزبور بین دو طرف نهایی می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *