در اولین نشست خبری مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره خانه سینما با رسانه‌ها مطرح شد؛

محمدمهدی عسگرپور: قوه قضائیه بیشترین تعامل را با خانه سینما داشت/ مرضیه برومند: داوود رشیدی یکی از پایه‌گذاران صنف بازیگران بود

۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۲:۴۹
کد خبر: ۴۷۱۵۴۳۴
دسته بندی‌: فرهنگی ، عمومی
محمدمهدی عسگرپور: قوه قضائیه بیشترین تعامل را با خانه سینما داشت/ مرضیه برومند: داوود رشیدی یکی از پایه‌گذاران صنف بازیگران بود
مرضیه برومند و محمدمهدی عسگرپور در اولین نشست خبری با رسانه‌ها درباره آینده خانه سینما و برنامه‌های خود توضیح دادند.

به گزارش خبرنگار  میزان،  نخستین نشست خبری-رسانه‌ای مرضیه برومند مدیرعامل جدید خانه سینما، محمدمهدی عسگرپور رئیس هیئت مدیره و کیوان کثیریان مدیر روابط عمومی این نهاد صنفی، صبح امروز سه‌شنبه ۹ خردادماه در محل خانه سینما و با حضور اهالی رسانه برگزار شد.

در ابتدای این نشست مرضیه برومند مدیرعامل خانه سینما با بیان اینکه برای دیدار با خبرنگاران هیجان‌زده بوده است، گفت: در روزهای ابتدایی که این وظیفه را بر عهده گرفتم تا حد زیادی هیجان‌زده بودم که هر چه سریع‌تر با خبرنگاران دیدار داشته باشم، اما به سرعت توسط دوستان و در روزهای اول حضورم متوجه این موضوع شدم که اطلاعاتم درباره خانه سینما، مناسبات حاکم بر این نهاد، مشکلاتش، تسلط بر برنامه‌های هیئت مدیره و... دقیق نیست. از 32 صنف حاضر در خانه سینما تاکنون توانسته‌ام با ۲۸ صنف ملاقات کنم و بقیه نیر در دست اقدام است. 

وی با اشاره به تاریخچه خانه سینما، از مرحوم داوود رشیدی به عنوان یکی از پایه‌گذاران صنف بازیگران نام برد و افزود: بعد از گذشت 30 سال شاهدیم که خانه سینما چه نقش مهم و موثری ایفا کرده و از نهادهای مدنی تاثیرگذار در حوزه سینما بوده است. 

باید کمک کرد تا دوباره فیلم‌های اجتماعی ساخته شود

برومند ضمن اشاره به فراز و فرودهای خانه سینما طی این 30 سال تشریح کرد: ما طبق آمار 6500 عضو داریم. طی این سال‌ها اتفاقات زیادی رخ داده و درخت خانه سینما و سینماگران با هر بحران اجتماعی لرزیده و بالا و پایین داشته است، اما توانسته دوام بیاورد. برخی از افراد نه چندان دوست خانه سینما، گاهی کمر به نابودی خانه سینما بستند، اما خواسته آنها محقق نشد. 

این کارگردان فیلم‌های کودک و نوجوان اظهار کرد: خوشبختانه اوضاع کار در سینما در همه سطوح در حال بازگشت به روال خود است. فیلم‌های بفروش این روزها فیلم‌های کمدی هستند و این نیاز جامعه امروز بود. خوشبختانه در سال جدید در حال عبور از بحران‌ها هستیم. فروش بلیت سینما 50درصد افزایش پیدا کرده که خوشحال‌کننده است، اما کافی نیست. باید کمک کرد تا دوباره فیلم‌های اجتماعی ساخته شود، فشارها کاهش پیدا کند و به فیلمسازان اعتماد شود.

یک برنامه 10 ساله اقتصاد سینما را متحول می‌کند

برومند درباره آینده سینما گفت: اگر مدیران سینما برای 10 سال آینده برنامه داشته باشند، اقتصاد سینما متحول می‌شود و آن وقت نیاز به کمک‌های دولتی کمتر خواهد شد. در اینکه حمایت از سینما وظیفه دولت‌هاست شکی نیست، اما باید برای سینمای مستقل به سوی خودکفایی در سینما و خصوصی‌سازی درست حرکت کنیم. برای انجام برنامه‌های هیئت مدیره تلاش‌هایی داشته و برنامه‌ریزی کرده‌ام و اولین برنامه این بود که با شما اهالی محترم رسانه دیدار داشته باشم و اخبار خانه سینما را به طور مداوم و مستمر با شما در میان بگذارم. من به حمایت شما نیاز دارم تا بتوانیم برنامه‌های کلان را عملی کنم.

برومند ضمن تشریح وظایف و دیدگاه‌های خانه سینما اظهار کرد: بیکاری و عدم امنیت معضل بزرگ خانه سینماست. در ملاقات با صنوف از آنها خواستم اولویت‌ها، پیشنهادها و راهکارهای خود را بگویند. پس از اظهارات آنها متوجه شدم که اصلی‌ترین مشکل صنوف سینمایی امنیت شغلی است.

وی با اشاره به پراکنده بودن صنوف سینمایی گفت: انجمن‌های خانه سینما جزایر پراکنده‌ای هستند که هیچ ارتباطی با هم ندارند. گروه‌ها منافع مشترک و متقابل دارند و ارتباط دوسویه میان اعضای خانه سینما وجود ندارد که این یک ضعف بزرگ است. تشکیلات اداری شادابی خود را از دست داده و فضا هنری و فرهنگی نیست و یک فضای ایستا و غم‌انگیز دارد. تعدادی از اعضا برای مسائل رفاهی به اینجا می‌آیند، روزانه چندین نامه وام به خانه سینما می‌آید که مرا افسرده کرده است. نامه برای سفارتخانه‌ها به منظور اخذ ویزا و… هم از دیگر چالش‌های ما در این ماه‌ها بوده است.

کارگردان «شهر موش‌ها» اظهار کرد: مشکلات مالی خانه سینما کابوس شبانه من شده است. بودجه‌ای که سازمان سینمایی به خانه سینما می‌دهد ناچیز است، ساختمان نیاز به تعمیر دارد و تورم باعث شده که بودجه‌ کفاف هزینه‌ها را ندهد. برای برنامه‌های اصلی پولی نداریم و این موضوع بسیار نگران‌کننده است. حسم این است که  خانه سینما دچار روزمرگی شده است، چون تمام توان ما برای به دست آوردن منابع مالی صرف می‌شود.

وی با ذکر این موضوع که به سازمان تامین اجتماعی بدهی زیادی داریم، گفت: 700 میلیون تومان بدهی به تامین اجتماعی وجود دارد که بسیار عجیب است. این حجم از بدهی به دلیل جریمه‌هایی است که از طرف سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته است. من به استعفا هم فکر کرده بودم، اما فعلا پشیمان شدم.

وزارت ارشاد می‌خواهد خانه سینما یک موسسه فرهنگی باشد

برومند درباره اختلاف نظر خانه سینما با سازمان سینمایی اظهار کرد: یکی از مشکلات بزرگ ما در خانه سینما اختلاف‌ نظر با سازمان سینمایی و وزارت ارشاد است. ما با این سازمان و وزارتخانه درباره ماهیت خانه سینما اختلاف نظر داریم. خانه سینما یک صنف است اما آنها می‌خواهند موسسه فرهنگی باشیم. وزارت ارشاد و سازمان سینمایی محدودیت قوانین دارند، اما این مشکل خانه سینما نیست و آنها باید مقررات خود را تغییر دهند. در کتاب قوانین ارشاد ذکر شده که قوانین باید اصلاح شود، اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است. باید این تغییر انجام شود تا دچار اصطکاک نشویم و در کنار یکدیگر به حوزه سینما و هنر خدمت کنیم. 

برومند در ادامه صحبت‌هایش از مشکلات بیمه‌ای سینماگران گفت و افزود: در پیدا کردن شغل مشابه سینماگران باید گفت سینماگران مانند صیادان فصلی جنوب هستند. از آقایان دولتی خواهش می‌کنم بدانند که تعریف شغلی ما مشکل دارد. سهم ما از درصدهای عوارض چیست؟ اگر به جای آن دو درصد حق فروش بلیت سینما، نیم درصد هم به خانه سینما بدهند، مشکلات زیادی از سینماگران حل خواهد شد.

برومند ادامه داد: می‌خواهم خانه سینما را چه از لحاظ فضا و چه از نظر دیگر ابعاد، از این بی‌صدایی دربیاورم و برای خروج از این بی‌صدایی نیازمند همکاری اصناف هستیم. در تلاشیم تا با شناسایی منابع مالی به جز سازمان سینمایی از این وضعیت اسفناک خارج شویم.

تلاش برای تدوین آیین‌نامه حمایت از حقوق کودکان بازیگر 

وی تاکید کرد: تلاش برای تدوین آیین‌نامه حمایت از حقوق کودکان بازیگر و نظارت بر حسن اجرای آن از برنامه‌های مهم خانه سینما در آینده خواهد بود. اتفاقاتی که اکنون رخ می‌دهد خلاف کنوانسیون حقوق کودک است.

ما با هیچ ممنوعیت و محرومیتی موافق نیستیم

برومند در پاسخ به سوالی یکی از اهالی رسانه درباره صحبت‌های محمد خزاعی درباره ممنوع‌الکاری بازیگران حاضر در جشنواره کن، گفت: از آن سخنان محمد خزاعی متجبم. فکر می‌کنم آقای خزاعی زبانش این‌چنین چرخیده است! ما با هیچ ممنوعیت و محرومیتی موافق نیستیم. اگر مناسباتی درست بین خانه سینما و سازمان سینمایی درباره فیلم‌های بدون پروانه شکل بگیرد، شاید بتوان کاری درست انجام داد. سوال من این است که چرا این فیلم‌ها پروانه ساخت نمی‌گیرند؟ چرا وقتی پروانه می‌گیرند، پروانه نمایش نمی‌گیرند؟ و چرا فیلم‌های دارای پروانه ساخت و نمایش باز هم دچار اعمال سلیقه می‌شوند و جلوی اکران آنها گرفته می شود؟! سازمان سینمایی راهکاری پیدا کند تا شأن مجوزی که می‌دهد مورد احترام قرار گیرد. درباره مسأله آثار بدون پروانه می‌توان کارگروهی تشکیل داد تا هم این فیلم‌ها پروانه نمایش بگیرند و هم از طرفی ارزش مجوز حفظ شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره جنبش می‌تو و جایگاه خانه سینما در این زمینه ضمن مخالفت با بی‌آبرو کردن و هتک حرمت به هنرمندان گفت: دورادور از داستان‌های منتسب به «می تو» مطلع هستم. مسائلی که ناشی از  اختلافات میان صاحبان قدرت، ثروت و شهرت با زیردستان است. این موضوعات فقط مختص به خانم‌ها نیست. با هتک حرمت هیچ‌کس موافق نیستم و با طرح ناگهانی در رسانه‌‌ها و فضای مجازی این موضوعات مخالفم. فضای خانه سینما، خانه‌ای امن است، اگر چنین اتفاقاتی رخ داد، ابتدا باید در این خانه مطرح شود. ترجیح می‌دهم قبل از اثبات جرم، آبروی کسی ریخته نشود، اما اگر ثابت شد، تمام‌قد کنار کسی که متضرر شده است، می‌ایستم.

این نویسنده و کرگردان در پاسخ به سوال دیگری درباره نحوه موجهه‌اش با مشکلات و مساول موجود در سینما گفت: مرضیه برومند شبیه خودش است، جنگجو هستم و برای احقاق حق می‌جنگم، اما اهل برهم زدن نیستم. می‌جنگم تا شرایط مساعد و افراد و مسئولان همدل شوند. فعلاً در حال گفت‌وگو هستیم و اوضاع به آن بدی که گفته می‌شود، نیست، اما اگر شرایط درست نشود و بر همین منوال پیش برود واکنش نشان می‌دهم. فکر می‌کنم هنوز گوش شنوایی هست. برای من نهاد مستقل صنفی خانه سینما و رشد آن اهمیت بسیاری دارد. متاسفانه برخی هنرمندان ما ممنوع‌الکار و ممنوع‌الخروج شده‌اند و یا در معرض رفتن به زندان و دارای پرونده هستند. دوست ندارم شکاف بین سینماگران و مسئولان بیشتر شود. چون عمیقاً رنج می‌کشم. پس باید تلاش کنیم این شکاف کمتر شود. مسئولان ما هم باید ارشاد شوند چون تصورشان نسبت به ما مخدوش است.

وی درباره بودجه خانه سینما بیان کرد: سازمان سینمایی پول کمی به خانه سینما می‌دهد. یک میلیارد تومان بودجه که پرداخت شده صرف حقوق کارمندان، جریمه بیمه و مالیات شده است.

برومند درباره شفاف‌سازی هزینه‌ها و مسال مالی عنوان کرد: شفاف‌سازی در هر زمینه خوب است و باید از آن استقبال کرد. گاهی فکر می‌کنند در خانه سینما بخور بخور شده است، اما اصلا چنین موضوعی صحت ندارد و بعضی از اعضای کانون کارگردانان حتی توانایی پرداخت 400هزار تومان حق عضویت سالانه خود را نداشتند. تاسف‌بار است که شأن سینماگر چنین تنزل پیدا کرده است. باید برای این موضوعات قطعا چاره‌ای اندیشیده شود.

وی تاکید کرد: رفتن به سمت استقلال مالی، همت عالی می‌طلبد. سینمای اجتماعی ما در حال از بین رفتن است و در ملاقات با آقای اسماعیلی وزیر ارشاد هم همین حرف را زدم.

مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور ما با هم آمیخته است

محمدمهدی عسگرپور رئیس هیئت مدیره خانه سینما نیز در این نشست گفت: عده‌ای می‌توانند مسائل اجتماعی و سیاسی را با یک خط‌کش جدا کنند، اما من نمی‌توانم. ما در کشوری زیست می‌کنیم که مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی با هم آمیخته شده است، البته این موضوع در بیشتر کشورها اینگونه است، تفکیک این‌ها در مسائل صنفی ممکن نیست.

وی ادامه داد: مثلاً همان 2 درصد که خانم برومند درباره سهم صنوف از عوارض گفتند، اگر پیگیری شود آیا ما کار اجتماعی کرده‌ایم یا سیاسی؟ هر دولتی که سرکار آمده به نوعی برخی اختیارات را از خانه سینما سلب کرده است، مثلاً تجمیع عوارض کردند و گفتند ما به شما کمک می‌کنیم و تفاهم‌نامه‌ای را با ارشاد امضا می‌کنیم و دیگر نگرانی نخواهید داشت، اما اکنون از مجموعه‌ای که می‌توانست طلبکارانه حق خود را بگیرد، تبدیل به صنفی شده‌ایم که باید دست دراز کنیم و کمک بگیریم! دوست داشته باشند یک سال به ما کمک می‌کنند و سال دیگر نه.

رئیس هیئت مدیره خانه سینما به مسئله اکران و نمایش اشاره و اظهار کرد: مهم‌ترین مسئله‌ای که در هیئت مدیره مطرح شده، درباره اکران و نمایش فیلم‌ها بوده است. در هیئت مدیره جدید برنامه‌ها تحت تاثیر این موضوع بود که وارد موقعیت جدیدی شده‌ایم و باید از موقعیت‌ سنتی خارج شویم. در حال حاضر فعالان صنعت فیلم از حوزه سنتی خود خارج شده‌اند و اگر خانه سینما و نهاد صنفی به این مسئله مهم توجه نکند، به سمت اضمحلال رفته و فعالیت‌های آن بلااستفاده می‌شود، باید برای رویارویی با شرایط جدید تعریف جدید داشته باشیم.

برای تغییر اساسنامه خانه سینما سال‌هاست دچار چالش هستیم 

وی ادامه داد: «اسمشو نبر» نام جدید اساسنامه خانه سینما است! همه تغییر اساسنامه را یک موضوع خزنده، مخملی و کودتا می‌دانند، در حالی که یک موضوع عادی است. اگر بر این واقعیت واقف باشیم که باید با شرایط جدید تطبیق پیدا کنیم، آیا نبایستی اساسنامه تغییر کند؟ ما سر این موضوع در دولت فعلی، قبلی و قبل‌تر دچار چالش بودیم. از دولت دهم این چالش آغاز شده و به نوعی توهم توطئه شکل گرفته است.

عسگرپور درباره سخنان محمد خزاعی در بنیاد سینمایی فارابی گفت: آن بخش مراسم که مربوط به صحبت‌های آقای خزاعی بود، در سالن حضور نداشتم، اما با صحبت‌هایی که وزیر ارشاد داشتند، انتظار شکل‌گیری یک همدلی را داشتم. بعد از اینکه صحبت‌های محمد خزاعی را در خبرگزاری‌ها خواندم، متوجه شدم باید نگران باشیم. نمی‌دانم انگیزه او از این صحبت‌ها در جلسه سینماگران دفاع مقدس چه بوده است. خزاعی باید بداند که این صحبت‌ها نه تنها کمکی به وضعیت فعلی سینما نمی‌کند، بلکه حل مسئله را که سران نظام و حاکمیت خواهان آن هستند، پیچیده‌تر می‌کند.

وی افزود: آیین‌نامه‌هایی وجود دارد که می‌گوید که پروانه ساخت جزو قوانین نیست. پروانه ساخت بر مبنای مصوبه هیئت وزیران شکل گرفته اما پروانه نمایش بر مبنای قانون است. اگر امروز یک فیلم بدون پروانه ساخته شود، آیا قانون جرم‌انگاری کرده است؟ خبر دارم که در شورای پروانه نمایش گاهی رای اقلیت تاثیرگذار است. آقای خزاعی در سخنان خود گفته است که ما در خانه سینما هم با این سینماگران برخورد می‌کنیم، باید بگویم خیر اینچنین نیست و ما چنین تفاهم‌نامه‌ای با سازمان سینمایی نداشته و نداریم.

کارگردان «قدمگاه» گفت: خانه سینما دو نماینده در شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی دارد. در ابتدا قرار بود این شورا پنج نفره باشد اما هفت نفره شد و باقی اعضای آن از سوی دولت تعیین شدند. با یک تحقیق ساده آمار پروانه ساخت شش ماه اخیر را بگیرید و ببینید برخی از سینماگران چگونه پروانه پشت پروانه می‌گیرند، اما بخش دیگر سینما حتی یک پروانه ساخت هم نگرفته‌اند.

عسگرپور مطرح کرد: گاهی اوقات برای ارتقای کارمان مشارکت زیاد و گاهی‌ عدم مشارکت نیاز است. مسئله امروز ما در خانه سینما این است که همکاران‌مان بتوانند کار کنند. من امیدوارم این اتفاق با گفت‌وگو و سماجت رخ دهد و همکاران ما در حوزه سینما فعالیت کنند. همه فیلمسازان، حتی فیلمسازان با نگرش خاص هم باید بتوانند کار کنند. اگر فیلمسازی دوست دارد در حوزه سیاسی کار کند، این قدر نترسیم و به او اجازه فعالیت در این حوزه را بدهیم. 

مسئولان فرهنگی می‌خواهند قرائت خودشان را از دفاع مقدس داشته باشند

وی ادامه داد: اصلاً بیاید درباره سینمای دفاع مقدس حرف بزنیم. آیا کسی تابه‌حال گفته یا سوال شده که چرا این سینمای ارزشی به این وضع دچار شده است؟ چون مسئولان فرهنگی می‌خواهند قرائت خودشان را از دفاع مقدس داشته باشند. باید از آن‌ها سوال کرد که چرا نمی‌توان درباره عملیات کربلای ۴ و عملیات فریب محسن رضایی فیلم ساخت؟ علاقه‌مندان بسیاری در حوزه سینمای دفاع مقدس وجود داشتند که دوستان دولتمرد آن‌ها را نسبت به این نوع موضوعات دلسرد کرده و از بین بردند.

جشن خانه سینما امسال حتما برگزار می‌شود

عسگرپور همچنین در این نشست در پاسخ به خبرنگار میزان درباره برگزاری جشن خانه سینمای امسال گفت: متأسفانه جزو کشورهایی هستیم که نمی‌توانیم هر سال جشن‌های سینمایی و غیرسینمایی را با یک شکل و  قاعده و قانون یکسان برگزار کنیم. مثلا یک سال جشن خانه سینما را در بهشت زهرا و در قطعه هنرمندان برگزار کردیم.

وی تصریح کرد: امسال قطعا جشن خانه سینما برگزار خواهد شد اما درباره شکل برگزاری و اینکه چه فیلم‌هایی از تولیدات چه سال‌هایی می‌توانند حضور داشته باشند، تصمیم گیری نشده است.

رئیس هیئت مدیره خانه سینما تاکید کرد: قطعا این مراسم در 21 شهریور به دلیل همزمانی با ایام آخر ماه صفر برگزار نخواهد شد و به روزهای آخر شهریور یا اوایل مهرماه موکول می‌شود.

برای حل مشکل هنرمندان تعامل خیلی خوبی با مسئولان قوه قضاییه داشتیم 

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار میزان درباره تعامل خانه سینما با قوه قضاییه در حوادث پاییز 1400 و مشکلاتی که برای برخی از هنرمندان پیش آمده بود، گفت: در آن زمان هیچ فرد و ارگانی آمادگی روبه‌رو شدن با آنچه در پاییز سال گذشته اتفاق افتاد، نداشت. در طول این ماه‌ها تلاش کردیم بیشترین گفت‌وگو را با مجموعه‌های حاکمیتی به ویژه قوه قضاییه داشته باشیم و بسیاری از مشکلات با نگاه تعاملی مسئولان قوه قضاییه حتی قبل از عفو عمومی رهبری رایزنی و حل شده بود.

عسگرپور ادامه داد: در آن زمان یک تعامل خوبی با قوه قضاییه صورت گرفت که امیدوارم ادامه‌دار باشد، البته دولت هم در این اتفاقات همکاری خوبی داشت. منصفانه باید گفت که برخی از مقامات قوه قضاییه   وقت زیادی برای حل شدن پرونده سینماگران گذاشتند، خیلی گفت‌وگو انجام شد و بسیاری از مشکلات مرتفع شد.

وی در پایان گفت: امیدوارم کمتر با چنین مسائلی مواجه شویم، زیرا اولویت همکاران ما این است که فیلم بسازند و لازم است که تعامل سایر نهادها با آنها شکل بگیرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *