«سبز – آبی» روایت تشکری از قهرمان رضوی

۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۶:۳۳
کد خبر: ۴۷۱۵۳۳۶
«سبز – آبی» روایت تشکری از قهرمان رضوی
رمان «سبز – آبی»  اثر مرحوم سعید تشکری در ۳۴۰ صفحه رقعی با تمی تاریخی و با مرور و نگاهی به زندگی و زیست سادات رضوی در ایران از سوی نشر نیستان وارد بازار کتاب و هم اکنون در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.  

خبرگزاری میزان - تشکری که سابقه بلندبالایی در خلق داستان‌های تاریخی به ویژه با موضوع خادمان رضوی و اهل فرهنگ و هنر بالیده در مکتب خراسان پس از حضور امام رضا (ع) در خراسان را در کارنامه دارد، در این اثر به سراغ زندگی و زیست قهرمان‌هایی در دوران پس از حیات امام رضا (ع) رفته و شخصیتی با عنوان سید حسین رضوی قمی را دستمایه خلق داستانی بلند از خود قرار داده است.

این نویسنده  درباره این رمان و اتفاقی که در متن آن رخ داده است چنین عنوان کرده بود: جای تاریخ در ادبیات امروز ایران بسیار خالی است و نیز جای ابر انسان‌هایی که در رویداد‌های بسیاری تاثیر می‌گذارند و ادبیات را می‌توانیم از شاخه این نحله فکری بیرون بکشیم.

به باور مرحوم تشکری نویسندگان باید در فضای خالی ادبیات مانند تاریخ رمان تولید کنند نه در فضایی که رمان‌های بی‌شماری نوشته شده است و او نیز وقتی رمان می‌نوشت این اصل را مدنظر داشت و رمان «سبز – آبی» نیز تبلور این چنین رویکردی است

این رمان با این اعتبار تلاشی است که در آن تشکری سعی کرده قهرمانانی ملی را ضمن این‌که به یک ادبیات خاص وابسته هستند به جامعه معرفی و در کنار آن گوشه چشمی نیز به ماجرا‌های زیست امروز داشته باشد.
  
تشکری در این رمان از زاویه بازگویی شرح زندگی یکی از سادات رضوی سعی کرده طرحی از زندگی و زیست مومنانه و در عین حال عقلایی را پیش روی چشم مخاطبان خود قرار دهد و از این زاویه برای آن‌ها اقدام به مصداق سازی برای کشف الگو‌هایی ناب برای ساخت زندگی کند.

رمان «سبز – آبی» نه یک اثر داستانی تاریخی که پیامی از دل تاریخ برای ساخت زیست مدرن امروزی است و سرشار از حکایت‌ها و ظرایفی که در دل زندگی و زیست امروز پیرامون ما فراموش و کم‌رنگ شده است و از سوی دیگر مرور و بازخوانی آن‌ها طعم شیرین زیست و اندیشیدن به سبک دوران کهن و اوج فرهنگی ایرانی اسلامی را با خود به همراه دارد.
سعید تشکری این رمان را همچنین با تعدد زاویه دید به نگارش درآورده است تا از منظر تکنیک نیز مخاطب را به شکل‌های مختلفی با داستان همراه کند.

 انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *