اسدالله اسدی آزاد شد/ امیرعبداللهیان: دیپلمات بی‌گناه کشورمان در راه بازگشت به وطن است؛ غریب‌آبادی: آزادی اسدی نتیجه تلاش‌های دستگاه‌های ذیربط در پیگیری حقوق هموطنان در خارج از کشور است

۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۹:۳۹
کد خبر: ۴۷۱۴۶۲۱
اسدالله اسدی آزاد شد/ امیرعبداللهیان: دیپلمات بی‌گناه کشورمان در راه بازگشت به وطن است؛ غریب‌آبادی: آزادی اسدی نتیجه تلاش‌های دستگاه‌های ذیربط در پیگیری حقوق هموطنان در خارج از کشور است
پس از اعلام خبر میانجی‌گری موفقیت آمیز مسقط میان ایران و بلژیک در موضوع انتقال شهروندان زندانی دو کشور از سوی وزارت خارجه عمان، این خبر از سوی مقام‌های کشورمان تایید شد.

خبرگزاری میزان - اسدالله اسدی، دیپلمات کشورمان که در تیر ۱۳۹۷ در آلمان بازداشت و برخلاف حقوق بین الملل در بلژیک محاکمه شده و پنج سال در این کشور زندانی بود، تا ساعاتی دیگر به کشور باز می‌گردد.

این خبر که نخست از سوی وزارت خارجه عمان در قالب موافقت ایران و بلژیک با میانجی‌گری مسقط جهت انتقال زندانیان دو کشور اعلام شد، در ادامه از سوی نخست وزیر بلژیک و مقام‌های کشورمان تایید شد.

امیرعبداللهیان: دیپلمات بی‌گناه کشورمان هم‌اکنون در راه بازگشت به وطن است

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه با انتشار توییتی اخبار مربوط به آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک را تایید کرد.

وی نوشت: آقای اسدالله اسدی، دیپلمات بی‌گناه کشورمان که بر خلاف حقوق بین‌الملل و به‌طور غیرقانونی حدود پنج سال در آلمان و بلژیک بازداشت بود، هم‌اکنون در راه بازگشت به وطن است و به زودی وارد ایران عزیزمان خواهد شد.

از تلاش‌های مثبت سلطنت عمان در این مسیر تشکر می‌کنم.

اسدالله اسدی آزاد شد/ امیرعبداللهیان: دیپلمات بی‌گناه کشورمان در راه بازگشت به وطن است؛ غریب‌آبادی: آزادی اسدی نتیجه تلاش‌های دستگاه‌های ذیربط در پیگیری حقوق هموطنان در خارج از کشور است

غریب‌آبادی: اسدالله اسدی تا ساعاتی دیگر وارد ایران می‌شود

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر اعلام کرد با تلاش‌های به عمل آمده، اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که به طور غیرقانونی در بلژیک در زندان به سر می‌برد، تا ساعاتی دیگر از طریق عمان وارد کشور عزیزمان خواهد شد.

غریب‌آبادی این اقدام را نتیجه تلاش‌های دستگاه‌های ذیربط در پیگیری حقوق هموطنان خود در خارج از کشور دانست و گفت: این تلاش‌ها همچنان ادامه خواهد یافت.

کنعانی: اسدالله اسدی با طراحی رژیم صهیونیستی و عاملیت برخی سرویس‌های امنیتی اروپایی، در آلمان به گروگان گرفته شده بود

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره گفت: اسدالله اسدی، دیپلمات گروگان گرفته شده جمهوری اسلامی ایران پس از تحمل ۵ سال اسارت تا ساعاتی دیگر به آغوش میهن اسلامی باز می‌گردد.

کنعانی گفت: اسدالله اسدی در تاریخ ۹ تیر ۱۳۹۷ با طراحی رژیم صهیونیستی و عاملیت برخی سرویس‌های امنیتی اروپایی، در آلمان به گروگان گرفته شده بود.

وی افزود: سناریوی صهیونیستی- آمریکایی «دروغ بزرگ» با هدف بحران سازی در روابط ایران و اروپا روی پرده رفت و این توطئه درست پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام صورت گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: در این زمینه برخی دولت‌های اروپایی تحت تأثیر القائات رژیم صهیونیستی و گروهک تروریستی نفاق قرار داشتند و آن‌ها با نقض تعهدات بین‌المللی پس از «بازداشت خودسرانه» دیپلمات ایرانی، او را در دادگاهی نمایشی و کاملا سیاسی و مدیریت شده به ۲۰ سال زندان محکوم کردند.

کنعانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از بدو امر با اتخاذ مواضع منطقی و در دفاع از حقوق ایرانیان، ضمن اعلام اعتراض و محکومیت نقض مصونیت دیپلماتیک دیپلمات ایرانی، تمام تلاش خود را برای آزادی این شهروند و دیپلمات ایرانی به کار بست و نهایتا در پی نشست‌های متناوب و مشترک امنیتی و رایزنی وزرای خارجه ایران و بلژیک طی توافقی دوجانبه با دولت بلژیک، آزادی این دیپلمات به گروگان گرفته شده محقق شد.

سفیر ایران در عمان: اعتماد، سرمایه ارزشمند در روابط ایران و سلطنت عمان است

علی نجفی خوشرودی، سفیر کشورمان در عمان با انتشار توییتی از خیرخواهی عمان در موضوع آزادی اسدالله اسدی تشکر کرد.

وی نوشت: اعتماد، سرمایه ارزشمند در روابط جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان است؛ خیرخواهی و مساعی جمیله سلطنت عمان را ارج می‌نهیم.

عمان: برای حل مسئله شهروندان زندانی بین ایران و بلژیک میانجی‌گری کردیم

وزارت خارجه عمان امروز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که فرآیند مبادله شهروندان زندانی ایرانی و بلژیک به زودی آغاز می‌شود.

به گزارش «رویترز»، در بیانیه وزارت خارجه عمان که امروز جمعه منتشر شد، آمده است که عمان موفق به میانجی‌گری بین بلژیک و ایران برای حل مسئله شهروندان زندانی شد.

بر اساس این بیانیه افرادی که از سوی تهران و بروکسل آزاد شدند، امروز به مسقط منتقل خواهند شد تا فرآیند مبادله آنان آغاز شود.

تایید خبر انتقال زندانیان ایرانی و بلژیکی از سوی بروکسل

خبرگزاری فرانسوی زبان «lesoir» ساعتی پس از انتشار بیانیه وزارت خارجه عمان گزارش داد که الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک خبر انتقال محکومان را تایید کرد و گفت که اولیویه وندکاستیل به بلژیک باز می‌گردد.

رایزنی وزرای خارجه ایران و عمان

ساعتی پیش امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با بدر السید البوسعیدی وزیر امور خارجه عُمان، در خصوص مناسبات فیمابین بحث و تبادل نظر کردند.

طرفین در این گفت‌وگوی تلفنی و در آستانه سفر جناب آقای هیثم بن طارق سلطان عُمان به تهران، در خصوص برنامه‌های محتوایی پیش بینی شده بحث و تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورمان، دیدار و تماس‌های سران دو کشور را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *