سبک زندگی تا حد زیادی با باروری زوجین ارتباط دارد

15:46 - 30 ارديبهشت 1402
کد خبر: ۴۷۱۳۵۹۹
سبک زندگی تا حد زیادی با باروری زوجین ارتباط دارد
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: زوجین باید توجه ویژه‌ای به دستورات سبک زندگی سالم داشته باشند که در کاهش شیوع ناباروری بسیار موثر است.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، الهام اختری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه پایه و اساس طب‌ایرانی بر اصلاح سبک زندگی بنا شده است و توصیه‌هایی در جهت ارتقای سلامت زوجین قبل از بارداری دارد، اظهار داشت: دستورات حفظ سلامتی از دیدگاه طب ایرانی دارای شش بخش عمده است و آنچه در زندگی امروز تا حدود زیادی قابل مدیریت است نحوه‏‌ی خوردن و آشامیدن افراد، ورزش روزانه و خواب است.

وی افزود: امروزه مبحث آب و هوا آنچنان پیچیده شده است که به نظر می‏رسد تا حدود زیادی مدیریت آن از دست زوجی که قصد بارداری دارند خارج شده است. به طور کلی زوجین باید توجه ویژه‌ای به دستورات سبک زندگی سالم داشته باشند که در کاهش شیوع ناباروری بسیار موثر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه خواب یکی از اساسی‌‏ترین مباحث برای زوجین جهت حفظ قدرت باروری در سنین جوانی است، تصریح کرد: شب بیداری از جمله مشکلاتی است که فرد را دچار ضعف اعضای اصلی، کاهش حافظه، چاقی شکمی، بدی رنگ و رو و ... می‏کند.

وی ادامه داد: عادت به بیداری تا نیمه‏‌ی شب و سپس خوابیدن تا نزدیک ظهر دردسرساز می‏‌شود و افراد را در درازمدت از دایره صحت خارج می‏کند. توصیه اکید به خانواده‏‌ها رعایت خواب خوب در ساعت مناسب در سال‏‌های کودکی و نوجوانی و جوانی است.

اختری در ادامه با اشاره به باید‌ها و نباید‌هایی درباره عادات غذایی و مضرات افزایش وزن، تصریح کرد: سبک خوردن و سبک نوشیدن آن‏چنان به ادامه‏ سلامتی افراد گره خورده است که از جمله مهم‏ترین ارکان حفظ سلامتی نحوه‌‏ی خوردن و آشامیدن است.

وی تصریح کرد: در طب سنتی درهم خوری و روی هم خوردن بسیار نهی شده است و از عوامل مهم ضعف اعضای اصلی بدن برشمرده شده است. ساده‌‏ترین و مشخص‌‏ترین عارضه‏‌ی این نوع خوردن چاقی است! و چاقی از عوامل شایع ضعف اسپرم و تخمک در زوج است. زوج چاق در معرض ناباروری هستند و چاقی ارتباط تنگاتنگی با افزایش شیوع ناباروری دارد.

این پزشک و متخصص طب ایرانی با اشاره به چاقی تدریجی برخی زوجین پس از ازدواج با تاکید بر اینکه باید نسبت به عوارض افزایش وزن هوشیار بود، خاطرنشان کرد: بیمارانی که به درمانگاه طب سنتی با شکایت ناباروری مراجعه می‏‌کنند و مثلا عنوان می‏‌شود که چندین سال است که در حال درمان هستند و اضافه وزن قابل توجهی نیز دارند؛ اولین موردی که به ذهن پزشک می‏‌رسد این جمله است که در این سال‏ها چرا برای اضافه وزن خود کاری نکرده‌‏اند.

اختری رکن دیگر حفظ قدرت باروری را ورزش عنوان کرد و افزود: زوجی که پرخوری نمی‏‌کنند، در ساعات مشخصی از روز و هفته به پیاده‌‏روی، بازی‏‌های دو نفره یا چند نفره مثل بدمینتون و والیبال می‏‌پردازند و کوه‏پیمایی می‌‏کنند از گزند آفات باروری در امان خواهند بود.

وی با تاکید بر اهمیت پیشگیری در طب ایرانی عنوان کرد: حواس‏ مان باشد که اصول حفظ سلامتی از نگاه طب سنتی ایرانی همین چیز‌هایی است که هر لحظه با آن‏ها سروکار داریم و آنچنان به ما نزدیک هستند و در تار و پود زندگی ما سرشته شده‏ اند که یادمان می ‏‌رود و غافل می‌مانیم که تاثیر این موارد در طب پیشگیری آن چنان ارزشمند است که در دفتر کار هیچ پزشکی و در قفسه‏‌های هیچ داروخانه‏‌ای پیدا نخواهیم کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *