اگر چاره‌ای برای عبور از بحران جمعیت نیندیشیم با مشکل مواجه خواهیم شد

15:39 - 30 ارديبهشت 1402
کد خبر: ۴۷۱۳۵۹۸
اگر چاره‌ای برای عبور از بحران جمعیت نیندیشیم با مشکل مواجه خواهیم شد
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تشریح اقدامات خوب وزارت بهداشت در حوزه جوانی جمعیت، گفت: از آنجایی که تا سال ۱۴۳۰ بالغ بر ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهند شد، اگر تا شش سال آینده چاره‌ای برای عبور از بحران جمعیت نیندیشیم، در آینده با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، بهرام عین اللهی در نخستین رویداد «جایزه ملی جوانی جمعیت» که با حضور معاون اول رییس جمهور در تالار وحدت تهران برگزار شد، گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بلافاصله پس از ابلاغ قانون جوانی جمعیت و پیش از تشکیل ستاد ملی جمعیت اقدام به راه‌اندازی قرارگاه جوانی جمعیت به ریاست وزیر و راه اندازی قرارگاه‌های متناظر در ستاد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به ریاست رییس دانشگاه برای پیشبرد امور این حوزه کرد.

وی افزود: از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم، وزارت بهداشت با احساس تکلیف در موضوع جوانی جمعیت، اقدام به اصلاح ساختار و تأسیس اداره کل جوانی جمعیت و به کارگیری مدیران و نیرو‌های متخصص و متعهد در این زمینه کرد.

وی با اشاره به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در موضوع جوانی جمعیت، اظهار داشت: باید از مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن بابت تصویب قانون انقلابی «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» قدردانی کنیم که در این برهه حساس نسبت به این کار مهم اقدام کردند.

وزیر بهداشت با بیان این که تا سال ۱۴۳۰ بالغ بر ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهند شد و اگر تا شش سال آینده چاره‌ای برای عبور از بحران جمعیت نیندیشیم، در آینده با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم، گفت: وزارت بهداشت در سه حوزه تمرکز بر حسن اجرای قانون جوانی جمعیت، برنامه ریزی برای فرهنگسازی در حوزه شبکه بهداشت و نظارت و پایش مستمر برنامه ها؛ به طور عملیاتی به حوزه جمعیت ورود کرده است.

عین اللهی بیان کرد: تاکنون برای اجرای قانونی جوانی جمعیت که ۶۰ درصد از مواد آن مربوط به حوزه سلامت است، ۹ دستورالعمل توسط وزیر بهداشت و ۲۴ دستورالعمل توسط معاونان این وزارتخانه به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.

وی توسعه و ساخت خوابگاه‌های متاهلی، تشویق کارکنان به ازدواج، کاهش شیف شب مادران شاغل، افزایش وام‌ها و ودیعه مسکن دانشجویان متاهل، توزیع ۵۰۰ میلیارد تومان دارو‌های تقویتی در شبکه بهداشتی، بیمه درمان ناباروری، جلوگیری از سقط عمدی جنین، آموزش ۲۸ هزار بهورز و ۲۲ هزار مراقب سلامت، رایگان سازی زایمان طبیعی در ۴۴۸ مرکز، راه اندازی ۱۰۳ مرکز درمان ناباروری در سطح ۳ و اصلاح دستورالعمل غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی را بخش دیگری از اقدامات وزارت بهداشت در حوزه جمعیت برشمرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که یکی از اولویت‌های همیشگی سفر‌های استانی، مباحث مربوط به جوانی جمعیت است، افزود: برنامه «هم نفس» که به آموزش حین ازدواج در شبکه بهداشتی می‌پردازد و همچنین اجرای طرح «رویش» تؤام با پرداخت پلکانی به بهورزان و مراقبان سلامت که اقدامات شان موجب افزایش فرزندآوری شده، در شبکه بهداشتی کشور به اجرا درآمده است.

عین اللهی در پایان گفت: خیّرین در سال گذشته، ۳۶۰۰ میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک کرده اند و از این عزیزان درخواست می‌کنیم که به حوزه جمعیت نیز ورود کرده و به برنامه‌های جوانی جمعیت، کمک کنند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *