هفت طرح پیشران صنعت نفت با ارزش ۵۰ میلیارد دلار در حال اجراست

11:37 - 28 ارديبهشت 1402
کد خبر: ۴۷۱۳۲۴۸
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
هفت طرح پیشران صنعت نفت با ارزش ۵۰ میلیارد دلار در حال اجراست
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران جزئیات هفت طرح پیشران شرکت ملی نفت ایران به ارزش ۵۰ میلیارد دلار را تشریح کرد.

خبرگزاری میزان -طبق اعلام خبرنگار شانا، محسن خجسته‌مهر صبح امروز (پنجشنبه، ۲۸ اردیبهشت‌ماه) در نشست خبری که در حاشیه دومین روز از بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، با اشاره به شعار سال «مهار تورم و رشد تولید» گفت: امسال فرصت مناسبی است تا به‌عنوان الزام‌های رشد تولید، مبتنی بر توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی و مشارکت بخش‌های خصوصی و بین‌المللی پیش برویم.

وی به اهمیت حضور شرکت‌های بین‌المللی برای توسعه اشاره کرد و افزود: ما علاقه‌مندی خود را برای حضور شرکت‌های بین‌المللی اعلام می‌کنیم و نمایشگاه نفت تهران و حضور پرشور شرکت‌های بین‌المللی بیان‌گر این علاقه است. شاید تفاوت این نمایشگاه با دوره‌های پیشین اراده جمهوری اسلامی و صنعت نفت برای حضور شرکت‌های بین‌المللی به‌طور واقعی در عرصه صنعت نفت کشور است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد: جمهوری اسلامی و صنعت نفت ایران به فناوری‌های ویژه‌ای در بخش‌های مختلف دست یافته است که شرکت‌های خارجی نیز به‌دنبال استفاده از آن هستند.

خجسته‌مهر در تشریح این موضوع به بازدید شرکت‌های خارجی از شرکت‌های سازنده ایرانی در خلال نمایشگاه نفت تهران اشاره کرد و گفت: این موضوع بیان‌گر تمایل برای تعاملات دوسویه است که در همه بخش‌های صادارت، اجرا، ساخت و نصب ملموس است و این شرکت‌های خارجی به توانمندی شرکت‌های ایرانی باورد دارند.

فضای سرمایه‌گذاری برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فرآهم است

وی از نیاز سرمایه‌ای ایران در آینده خبر داد و گفت: در افق ۸ ساله ۱۶۰ میلیارد دلار پروژه نفت و گاز تعریف شده داریم که بخشی به فعلیت رسیده و در مرحله اجرا و برخی در جریان مذاکرات است، بنابراین ظرفیت خالی این ۱۶۰ میلیارد دلار به گونه‌ای است که امکان حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانی فراهم است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر اهمیت حضور شرکت‌های داخلی تأکید کرد و افزود: ما در شرکت ملی به دنبال افزایش سهم شرکت‌های ایرانی و خصوصی هستیم و حداکثرسازی سهم این بخش را در اجرای پروژه‌ها به‌طور جد در نظر داریم.

خجسته‌مهر به برنامه‌ریزی برای رشد هشت درصدی اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: می‌خواهیم سهم نفت و گاز را از این بخش به حداکثر برسانیم و این موضوع جز با اجرای پروژه‌ها و طرح‌های صنعت نفت که نیازمند سرمایه‌گذاری است، میسر نمی‌شود.

دستیابی به‌فناوری‌های خاص صنعت نفت از سوی متخصصان ایرانی

وی با بیان اینکه به‌دنبال تعریف طرح‌های پیشرو در شرکت ملی نفت ایران هستیم گفت: بعضی از این طرح‌ها هم‌اکنون در حال اجرا هستند از جمله ساخت ایرانی تجهیزات دوار که از رویکرد‌های جدی ما در شرکت ملی است و ساخت آن‌ها جز رویکرد‌های راهبردی و استراتژیک به‌شمار می‌رود چراکه وزن این نوع تجهیزات بسیار بالا است، اگرچه از نظر تعداد و کمیت در مقایسه با سایر تجهیزات کمتر باشند، اما از لحاظ سرمایه‌گذاری و حجم بسیار ارزشمند هستند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران حداکثرسازی اکتشافات راهبردی را جز مهم‌ترین طرح‌های پیشرو دانست و گفت: برای این بخش سهم سرمایه‌گذاری را به حداکثر می‌رسانیم.

خجسته‌مهر دستیابی به فناوری‌های خاص در صنعت را یکی از دستاورد‌های مهم دولت سیزدهم برشمرد و افزود: در اکتشافات اخیر به فناوری‌های خاصی در ساخت و اجرا رسیدیم که مغناطیس‌سنجی هوایی بومی شده یکی از این موارد است و از آغاز کشف نفت تاکنون این موضوع به‌صورت منحصر به شرکت‌های خارجی بوده است و اکنون متخصصان ایران به این دست‌آورد بزرگ دسترسی پیدا کرده‌اند.

وی با بیان اینکه اگرچه برخی از تجهیزات مورد نیاز را وارد می‌کنیم، گفت: آمادگی داریم در زمینه تجهیزات به صادرات اقدام کنیم و در این موضوع بسیار جدی هستیم و موضوع خارج از کلی گویی و شعار است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در تشریح این موضوع افزود: هم‌اکنون شاهد صادرات تجهیزات دوار در برخی اقلام هستیم و این موضوع رو به رشد است و شرکت ملی امروز در قالب تولید بار اول حدود ۷۰۰ میلیون دلار ظرفیت تفاهم‌نامه و اجرای قرارداد برای بخش بالا دستی نفت و گاز تا صادرات دارد.

طرح‌های پیشرو صنعت نفت پیشران اقتصاد می‌شوند

خجسته‌مهر با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در مجموع هفت طرح پیشرو در حال اجرا دارد، گفت: این طرح‌ها به ارزش ۵۰ میلیارد دلار در برنامه هفتم توسعه گنجانده شده‌اند و بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری باید طرح‌های پیشرو و پیش‌رونده در برنامه داشته باشیم.

 انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *