اسناد اجرایی پروژه راه آهن رشت-آستارا بین ایران و روسیه نهایی شد

10:40 - 27 ارديبهشت 1402
کد خبر: ۴۷۱۳۰۴۴
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
اسناد اجرایی پروژه راه آهن رشت-آستارا بین ایران و روسیه نهایی شد
وزیر راه و شهرسازی در دیدار‌های جداگانه با معاون نخست وزیر و وزیر حمل و نقل روسیه اسناد اجرایی شروع پروژه راه آهن رشت-آستارا بین ایران و روسیه را نهایی کردند.

خبرگزاری میزان- به گزارش وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش شامگاه گذشته در دیدار‌های جداگانه با الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه و ویتالی ساولیف وزیرحمل و نقل روسیه اسناد همکاری دو کشور در ساخت راه آهن رشت-آستارا را نهایی کردند که این اسناد با حضور عالی‌ترین مقامات اجرایی دو کشور امضا خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان در این دیدار‌ها افزایش همکاری‌ها و استفاده از ظرفیت موجود را در حمل و نقل ترکیبی با استفاده از حمل ونقل دریایی و ریلی از طریق راه آهن کاسپین- رشت که به زودی تکمیل می‌شود را مورد تأکید قرار داد.

وی ادامه داد: با تکمیل ۳۵ کیلومتر از مسیر ریلی رشت تا بندر کاسپین در آینده نزدیک، این بندر از طریق شبکه ریلی، به بنادر جنوبی ایران در خلیج فارس به ویژه بندرعباس متصل می‌شود که تحول مهمی در حمل و نقل ترکیبی با بنادر روسیه در شمال دریای خزر خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به میزبانی ایران از اولین کشتی باری رو-رو روسیه، این تردد‌ها را گام بزرگی در تجارت دریایی بین ایران و روسیه برشمرد و بیان کرد: تفاهم ایران و روسیه برای کشتی سازی در دریای خزر حائز اهمیت است و توسعه حمل و نقل ترکیبی با ورود اولین محموله ترانزیتی روسیه در سال گذشته از مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب می‌تواند نوید بخش همکاری‌های حمل ونقلی موثرتری باشد.

بذرپاش اظهار کرد: گسترش ظرفیت ترانزیتی مسیر دریایی از طریق کریدور‌های شمال جنوب در امتداد غرب دریای خزر و شرق دریای خزر می‌تواند بر کاهش ترافیک زمینی سنگین قفقاز نیز موثر باشد.

همچنین در این دیدار‌ها ویتالی ساولیف وزیرحمل و نقل روسیه گفت: تکمیل کریدور ریلی شمال-جنوب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که از طریق احداث راه آهن رشت-آستارا صورت می‌گیرد و روسیه عزم جدی برای تسهیل و کمک به ساخت این پروژه دارد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *