بیست‌ویکمین سفر استانی رئیس عدلیه|

چهارمین حضور رئیس قوه قضاییه در جمع دانشجویان و دانشگاهیان طی ۶ ماه اخیر / رئیس عدلیه به دانشگاه بجنورد رفت/ توصیه‌های مهم رئیس دستگاه قضا بر تقویت شرایط و بستر اصلاح، تربیت و بازاجتماعی شدن و اشتغال زندانیان/ مطالعه و بررسی تخصصی یک پرونده ویژه از بدو تشکیل تا مرحله صدور حکم و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ توسط رئیس دستگاه قضا

۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۶:۴۲:۱۷
کد خبر: ۴۷۱۲۹۹۸
دسته بندی‌: قضایی ، حقوقی
چهارمین حضور رئیس قوه قضاییه در جمع دانشجویان و دانشگاهیان طی ۶ ماه اخیر / رئیس عدلیه به دانشگاه بجنورد رفت/ توصیه‌های مهم رئیس دستگاه قضا بر تقویت شرایط و بستر اصلاح، تربیت و بازاجتماعی شدن و اشتغال زندانیان/ مطالعه و بررسی تخصصی یک پرونده ویژه از بدو تشکیل تا مرحله صدور حکم و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ توسط رئیس دستگاه قضا
رئیس قوه قضاییه در سفری بدون تشریفات و از پیش اعلام نشده وارد بجنورد مرکز استان خراسان شمالی شد.

خبرگزاری میزان _ به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در بیست‌ویکمین سفر استانی خود از بدو تصدی ریاست دستگاه قضا، امروز چهارشنبه (۲۷ اردیبهشت) در سفری بدون تشریفات و از پیش اعلام نشده، وارد بجنورد مرکز استان خراسان شمالی شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از بدو تصدی ریاست دستگاه قضا در دهم تیرماه سال ۱۴۰۰ تاکنون به صورت رسمی و در صدر هیئت عالی قضایی به استان‌های ایلام، قزوین، خوزستان، گلستان، خراسان‌رضوی، سیستان‌وبلوچستان، قم، یزد، خراسان جنوبی، زنجان، مرکزی، اصفهان، البرز و کردستان سفر کرده است.

ریاست دستگاه قضا در دوره جدید علاوه بر سفر‌های رسمی استانی که به همراه هیئت عالی قضایی انجام می‌شود، سفر‌هایی غیررسمی و بدون تشریفات را هم در برنامه کاری خود گنجانده است؛ استان‌های البرز، اصفهان، هرمزگان، بوشهر، کرمان و خراسان رضوی استان‌هایی بودند که رئیس قوه قضاییه طی مدت اخیر بدون انجام تشریفات به آن مناطق سفر کرده است. 

سفر امروز به استان خراسان شمالی، هفتمین سفر بدون تشریفات رئیس قوه قضاییه است.

نقطه اشتراک تمام سفر‌های استانی رئیس عدلیه در دوره جدید -اعم از سفر‌های رسمی همراه با هیئت عالی قضایی و سفر‌های غیررسمی و بدون تشریفات- انجام ملاقات‌ها و دیدار‌های مستقیم و بلاواسطه با متن مردم در سراسر ایران اسلامی و رفع مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی آن‌ها و همچنین اتخاذ رویکرد مسئله‌محور و تخصص‌گرایانه در قبال چالش‌ها و آسیب‌های موجود است که به نحوی از انحاء مرتبط با وظایف و مسئولیت‌های دستگاه قضا بویژه در حوزه صیانت از حقوق عامه می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای اداری استان خراسان شمالی: اگر مردم به کارگزاران نظام اعتماد کنند و توطئه دشمن در جهت مخدوش کردن این اعتماد، ناکام ماند آنگاه است که مردم برای رفع مشکلات، کمک کرده و یا صبر و‌ تحمل پیشه می‌کنند
۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۷:۳۳

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای اداری استان خراسان شمالی اطهار کرد: امروز‌ باید تمام تمرکز و‌توان خود را برای رفع مسائل و مشکلات اقتصادی و‌ تحقق رشد تولید و مهار تورم‌ معطوف کنیم و‌در این راه باید از ظرفیت‌های مردمی به نحو‌ مطلوب‌ بهره بگیریم.

رئیس عدلیه بیان داشت: لازمه بهره گیری از ظرفیت‌های مردمی این است که مردم به ما اعتماد داشته باشند و بدانند که ما مسئولان نهایت تلاش را برای رفع مسائل و مشکلات آنها به کار می بندیم.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: اگر مردم به کارگزاران نظام اعتماد کنند و توطئه دشمن در جهت مخدوش کردن این اعتماد، ناکام ماند آنگاه است که مردم برای رفع مشکلات، کمک کرده و یا صبر و‌ تحمل پیشه می‌کنند.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: اگر خدای ناکرده دشمن در توطئه خود توفیق یابد و به اعتماد مردم خدشه وارد شود و یا زندگی ما مسئولان از مردم جدا شود آنگاه است که مردم نه تنها کمک‌کار نخواهند بود بلکه ممکن است حرف دشمن را باور کنند؛ مردم عمل را می‌بینند نه قول را؛ قول خوب است اما مشروط به آنکه با عمل همراه باشد؛ بنابراین زندگی ما مسئولان به صورت عملی باید همراه با مردم باشد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پایان خاطرنشان کرد: اگر مردم و جوانان نسبت به کارآمدی ما مسئولان ناامید شوند و‌ از ما کارآمدی نبینند، ممکن است خدای ناکرده به نداهای دشمن گوش فرا دهند. 

پیش از سخنان رئیس قوه فضاییه، «حسین‌نژاد» استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه در سال گذشته ۶ برابر سال‌های قبل از آن، خرید تضمینی گندم در استان خراسان شمالی صورت گرفت، گفت: در سال گذشته میزان صادرات محصولات استان خراسان شمالی به سایر کشورها بیش از ۲ برابر افزایش یافت. 

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری نماینده ولی ‌فقیه در خراسان شمالی طی سخنانی خواستار پیگیری و بررسی لایحه عفاف و حجاب در اسرع وقت از سوی نمایندگان مجلس شد و گفت: همه دستگاه‌ها باید کمک کنند که اطاله دادرسی در محاکم قضایی کاهش پیدا کند. 

همچنین در این جلسه آقایان «وحیدی» و «پا‌ک‌مهر» از نمایندگان استان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی و «محمدزاده» رئیس اداره جهاد کشاورزی این استان، به بیان مسائل و‌ مشکلات مهم و‌ اولویت‌دار خراسان شمالی پرداختند. 

رئیس قوه قضاییه پس از اقامه نماز ظهر و عصر در مسجد شهدا بجنورد در جمع اقشار مختلف مردم:وقتی تورم مهار نشود، به تبع آن مشکلات و‌ پرونده‌های اجتماعی و اقتصادی نیز ایجاد می‌گردد و حجم کار در دستگاه قضایی را زیادتر می‌کند
۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۵:۴۲

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان سفر بدون تشریفات به خراسان شمالی، با حضور در مسجد شهدا شهرک شاهد بجنورد، نماز ظهر و عصر را در کنار مردم اقامه کرد و پس از آن در جمع اقشار مختلف مردم استان خراسان شمالی گفت: در جریان سفرهای استانی اعم از سفرهای رسمی و غیررسمی، تاکید دارم که نامه‌های واصله از جانب مردم توسط یک هیئت مخصوص به صورت ویژه و‌ سریع مورد رسیدگی قرار گیرند و تا آنجا که در چارچوب قانون، اختیارات و توانایی‌های دستگاه قصایی است، به درخواست‌های مردمی ترتیب اثر داده شود؛ اما از سویی دیگر، در خصوص آن دسته از درخواست‌های مردمی که در حیطه اختیارات و توانایی‌های قوه قضاییه نیست، قولی را نمی‌دهم چرا که معتقدم ما مسئولان باید به هر آنچه وعده می‌دهیم عمل کنیم.

چهارمین حضور رئیس قوه قضاییه در جمع دانشجویان و دانشگاهیان طی ۶ ماه اخیر / رئیس عدلیه به دانشگاه بجنورد رفت/ توصیه‌های مهم رئیس دستگاه قضا بر تقویت شرایط و بستر اصلاح، تربیت و بازاجتماعی شدن و اشتغال زندانیان/ مطالعه و بررسی تخصصی یک پرونده ویژه از بدو تشکیل تا مرحله صدور حکم و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ توسط رئیس دستگاه قضا

رئیس عدلیه با اشاره به مسائل و مشکلات معیشتی در کشور و ضرورت اهتمام و تمرکز همه قوا برای رفع این مسائل و‌ مشکلات گفت: سرریز مشکلات اجتماعی و اقتصادی به قوه قضاییه می‌رسد؛ وقتی تورم مهار نشود، به تبع آن مشکلات و‌ پرونده‌های اجتماعی و اقتصادی نیز ایجاد می‌گردد و حجم کار در دستگاه قضایی را زیادتر می‌کند. در اینجا ممکن است عده‌ای از مراجعان نسبت به نوع برخورد یک قاضی گلایه داشته باشند؛ بدون‌ تردید چنانچه یک قاضی‌ بدون جهت در قبال یک مراجعه‌کننده تندی به خرج دهد یا خدای ناکرده به او‌ توهین کند برای یک لحظه نیز حق نشستن در منصب قضاوت را ندارد اما باید توجه داشت که در مواقع و مواردی، یک مراجعه‌کننده، قاضی را که با حجم زیادی از‌ پرونده‌ها مواجه است را عصبانی می‌کند.

قاضی‌القضات در‌ پایان گفت: گلایه‌مندی از قوه قضاییه را به روی چشم ‌می‌گذاریم و ادعا نداریم که کار قوه قضاییه و احکام صادره در آن بدون عیب و نقص است اما در حضور شما نمازگزاران و مردم متدین شهادت می‌دهم که تمام توانم را برای خدمت به مردم به کار گرفته‌ام.

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، حجت‌الاسلام والمسلمین نوری امام جمعه بجنورد اظهار کرد: از رئیس قوه قضاییه صمیمانه قدردانی به عمل می‌آوریم که امروز در جریان سفر به بجنورد هم در دانشگاه حاضر شدند تا سخنان دانشجویان را استماع کنند و هم برای انجام فریضه نماز و‌ پاسداشت مسجد، به مسجد شهدا شهرک شاهد بجنورد آمدند تا در جمع اقشار مختلف مردم بجنورد باشند.

در جریان این مراسم، نمایندگان خانواده معزز شهدا، روحانیون، شرکت‌های دانش‌بنیان، کشاورزان و اصناف، به ارائه مطالب و نقطه‌نظرات خود پرداختند. 

چهارمین حضور رئیس قوه قضاییه در جمع دانشجویان و دانشگاهیان طی شش ماه اخیر / رئیس عدلیه به دانشگاه بجنورد رفت
۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۳:۰۱

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای امروز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت در جریان سفر بدون تشریفات به استان خراسان شمالی، در دانشگاه بجنورد حاضر شد تا با دانشجویان و جوانان به صورت مستقیم و‌ بدون‌واسطه به گفتگو‌ و تبادل نظر بپردازد.  

چهارمین حضور رئیس قوه قضاییه در جمع دانشجویان و دانشگاهیان طی ۶ ماه اخیر / رئیس عدلیه به دانشگاه بجنورد رفت/ توصیه‌های مهم رئیس دستگاه قضا بر تقویت شرایط و بستر اصلاح، تربیت و بازاجتماعی شدن و اشتغال زندانیان/ مطالعه و بررسی تخصصی یک پرونده ویژه از بدو تشکیل تا مرحله صدور حکم و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ توسط رئیس دستگاه قضا

حضور امروز در دانشگاه بجنورد، چهارمین حضور رئیس دستگاه قضا در مجامع دانشگاهی و در بین دانشجویان، طی ده ماه اخیر است. 

رئیس قوه قضاییه طی حدود ۲۲ ماه اخیر که تصدی ریاست عدلیه را بر عهده دارد ، چندین نشست هم‌اندیشی با اقشار مختلف مردمی و‌ نخبگانی به ویژه دانشجویان کشور برگزار کرده و همواره بر شنیدن نقطه‌نظرات همه منتقدان و صاحبنظران تاکید داشته و در این راستا فراخوانی مهم صادر کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای طی سخنانی در دیدار دانشجویان و‌ اساتید دانشگاهی استان خراسان شمالی اظهار کرد: حضور در جمع دانشجویان یکی از اوقات خوش و مطلوب من می‌باشد؛ امروز‌ نیز از حضور در جمع شما دانشجویان استان خراسان شمالی که بدون لکنت زبان مطالب خود را مطرح کردید، خرسند شدم؛ امیدوارم این توفیق حاصل شود که مطالبات شما را بشنویم و‌ به آنها ترتیب اثر دهیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه بیان داشت: امروز مسئله اصلی و اولویت‌دار کشور، مسئله اقتصادی و‌ رفع مشکلات معیشتی مردم است؛ البته سایر مسائل نظیر مسائل امنیتی و فرهنگی و سیاسی نیز مهم هستند اما باید توجه داشت که اگر به مسائل اقتصادی و معیشتی توجه نشود تبعات آن دامن‌گیر سایر مقوله‌ها خواهد شد. 

رئیس عدلیه با تبیین و تشریح اقدامات قوه قضاییه برای مقابله با برخی مفاسد و‌ جرایم و‌ تخلفات اقتصادی گفت: ما به مسئولان اقتصادی و متولیان بانک مرکزی اعلام کرده‌ایم که باید از اختیارات قانونی خود برای جلوگیری از شکل‌گیری جرایم و تخلفات اقتصادی به صورت کامل استفاده کنید و چنانچه از این اختیارات بهره نگیرید، نه به عنوان ترک فعل بلکه به عنوان ترک قانون، تحت تعقیب حقوقی قرار می‌گیرید. 

رئیس دستگاه قضا  در ادامه بیان داشت: ما به مسئولان بانک مرکزی در جریان جلسات گوناگون اعلام کرده‌ایم که برای جلوگیری از اضافه برداشت بانک‌ها از بانک‌مرکزی، اقدامات مجدانه خود را انجام دهید و در قبال تسهیلات اعطایی شبکه بانکی به افراد، نظارت کافی و جامع را دنبال کنید تا این تسهیلات در‌ مسیر تولید صرف شود و به بازارهای کاذب نرود. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: ما از دستگاه‌های امنیتی به طور جدی مطالبه‌گری کرده‌ایم تا نسبت به شناسایی و معرفی جریانات سازمان‌یافته‌ای که اقدامات کاذبی را علیه اقتصاد و بازارهای ارزی و ‌ریالی ترتیب می‌دهند، اهتمام داشته باشند و در اینجا بار دیگر تاکید می‌کنم و وعده می‌دهم که در قبال عناصر این جریانات سازمان‌یافته، قاطعانه عمل کنیم. 

رئیس قوه قضائیه: به همه بانک‌ها در مورد تسهیلات اعطایی اخطار داده‌ایم/ بانک‌ها چهار وظیفه را باید رعایت کنند

رئیس دستگاه قضا افزود: من چند بار تاکید کرده‌ام که در مواجهه با جرایم و تخلفات حوزه اقتصادی و بانکی، قبل از آنکه به سراغ مشتری بانک‌ها برویم، سراغ بانک‌هایی می‌رویم که بدون اخذ وثایق کافی و‌ بعضاً به صورت مفسده‌آمیز، مبادرت به اعطای تسهیلات کرده‌اند و یا اینکه نظارت‌های لازم‌ را پیرامون محل هزینه‌کرد این تسهیلات نداشته‌اند. 

رئیس عدلیه در ادامه با تاکید بر اینکه قوه قضاییه مصمم است به صورت ریشه‌ای با فساد مقابله کند و‌ به سراغ بسترها و گلوگاه‌های فساد برود، گفت: ما به جای اینکه با صدها پرونده موردی مواجه شویم، به سراغ ۱۰ پرونده ریشه‌ای رفتیم که از قِبل آن، امکان ایجاد صدها پرونده وجود داشت البته این نافی برخوردهای موردی با فساد هم نیست.
وی افزود برای نمونه در یک فقره در نتیجه یک ارتباطات ناصحیح با یک شرکت، برای واردات میلیون‌ها تن نهاده دامی، بیش از هزار میلیارد تومان از مردم دریافت شده بود اما کالایی وارد کشور نشده بود؛ ما به این موضوع ورود کردیم و رسیدگی‌ها و‌ برخوردهای مجدانه و لازم‌‌ را ترتیب داده و‌ اجازه ندادیم این موضوع به یک پرونده فساد بزرگ‌ با شاکیانی پرتعداد تبدیل شود. 

قاضی‌القضات تاکید کرد: در بحث مقابله با فساد، ما در صدد مبارزه ریشه‌ای هستیم نه کار تبلیغاتی؛ در مقوله مبارزه با فساد، ما در عین اینکه متمرکز بر روی علت‌ها هستیم، از معلول‌ها نیز غافل نمی‌شویم. سوال این است که در بحث مقابله با فساد، آیا به نقطه مطلوب رسیده‌ایم؟ باید بگویم نه اما مجدانه در این عرصه تلاش می‌کنیم. 

رئیس دستگاه قضا با اشاره به مقوله مهم بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد و اقدامات صورت‌گرفته در این زمینه گفت: ما به مسئولان ذی‌صلاح در بانک مرکزی و‌ وزارت اقتصاد اعلام کرده‌ایم که شعب خاصی را در دادسرا و‌ دادگاه بعضا به صورت شبانه‌روزی دایر می‌کنیم تا به موضوعات و پرونده‌های ارزی به صورت ویژه و سریع رسیدگی کند؛ در مقابل به مسئولان بانک مرکزی و‌ وزارت اقتصاد نیز تاکید کرده‌ایم که در این زمینه با مشورت‌گیری از معاونت‌های حقوقی خود از حداکثر اختیارات قانونی بهره بگیرند و در آنجایی که نیاز به اختیاری فراقانونی دارند تا در امر ساماندهی بازارهای ارزی و پولی ورود داشته باشند، پیگیری‌های مجدانه را برای اخذ این اختیارات ترتیب دهند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای: سال گذشته هم اغتشاشات داشتیم هم اعتراضات

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای  در ادامه با اشاره به مقوله تفکیک اعتراضات از اغتشاشات که از همان ابتدای شکل‌گیری حوادث سال گذشته مدنظر قوه قضاییه بود، گفت: قطعا برخی از حوادثی که در سال گذشته به وقوع پیوست، هدایت‌شده از سمت سرویس‌های بیگانه بود و‌ قطعا برخی از این حوادث به جنایت و‌ تضییع اموال مردم منجر شد‌ اما از سویی دیگر، در جریان این حوادث برخی نیز اعتراض داشتند ولو آنکه این اعتراض را با زبانی تلخ و تند مطرح کردند؛ ولی ما آنان را در زمره عناصر ضدانقلاب و اغتشاش‌گر قرار ندادیم و بر همین مبنا پیشنهاد عفو آنها را به مقام معظم رهبری مطرح کرده و معظم‌له نیز با بزرگواری اجازه عفو را صادر فرمودند.

قاضی‌القضات با بیان اینکه در جریان عفو اخیر حدود ۹۰ هزار نفر مورد عفو قرار گرفتند، گفت: باید توجه داشت که همه این افراد زندانی نبوده و یا از زندان آزاد نشدند؛ برخی مشمول تخفیف و تقلیل مجازات شدند؛  همچنین همه این افراد مرتبط با اغتشاشات نبودند و پرونده برخی از آنان نیز در حال رسیدگی بود و هنوز به حکم منتهی نشده بود. 
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به تدوین لایحه‌ای در زمینه عفاف و حجاب از ناحیه قوه قضاییه و ارسال این لایحه از سوی دولت به مجلس گفت: در جریان تدوین لایحه ناظر بر عفاف و حجاب، تلاش کرده‌ایم تا جامع‌نگری داشته باشیم و همه جوانب امر را لحاظ کنیم. برای نمونه، در مقابله با جریانات سازمان‌یافته‌ای که در صدد ترویج ناهنجاری‌ها هستند، ترتیبات قانونی و قاطع را داشته باشیم و از سویی دیگر در این حوزه، برخی موارد را در قالب تخلف بررسی کنیم.

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا در این دیدار، «شیخ‌زاده» رئیس دانشگاه بجنورد با اشاره به تحصیل بیش از ۳۰ هزار دانشجو در خراسان شمالی، به برخی مسائل و مشکلات دانشگاهی و دانشجویی این استان پرداخت.
 
«غلامی» عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور اسفراین نیز به بیان مطالبی در رابطه با حجم بالای پرونده‌های قضایی، عدم اتقان آراء، ناکارآمدی نهادهای نظارتی و‌ سیستم‌های اداری، اشکالات سیستم‌های الکترونیک قضایی و مقوله آمارگرایی در‌ پرونده‌های قضایی پرداخت و گفت: رئیس قوه قضاییه تاکنون دیدارهای متعددی را با دانشجویان و جامعه دانشگاهی کشور داشته‌ و‌ بسیاری از حرف‌ها و‌ مطالبات دانشجویان را شنیده است و سوال ما دانشگاهیان این است که آیا تا امروز برای تحقق این مطالبات، اقدامی انجام شده است یا خیر؟ 

وی‌ در ادامه به انتقاد از برخی رفتارهای خلاف قانون قضات در مواجهه با مردم و‌ مراجعان پرداخت و خواستار رسیدگی رئیس دستگاه قضا به این موضوع شد. 

«عروج‌علیان» عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی استان خراسان شمالی نیز در این دیدار، با اشاره به مشکلات حوزه بهداشتی و‌ درمانی استان خراسان شمالی، خواستار توجه ویژه دستگاه قضا به رفع موانع و‌ مشکلات پیش روی این حوزه در استان خراسان شمالی شد. 

«شمس» دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان خراسان شمالی نیز در سخنانی خواستار پیگیری و اجرای سند تحول قضایی از سوی قوه قضاییه شد و این سوال را از رییس عدلیه مطرح کرد که سند تحول قضایی تا چه حد در بدنه دستگاه قضا اجرایی می‌شود؟ 

وی در ادامه با بیان اینکه در دوره کنونی قوه قضاییه، برخورد با مفسدین دانه درشت اقتصادی یا کم بوده یا اثر آن در بین مردم ملموس‌ نبوده است، به طرح سوالاتی پرداخت و این سوال را مطرح کرد که قوه قضاییه تاکنون چه اقداماتی را برای اصلاح و کارآمدی حوزه ثبت مبتنی بر فقه اسلامی انجام داده است؟ چرا دستگاه قضا در زمینه رسیدگی به ترک‌فعل‌ مسئولان اهمال می‌کند؟ 

شمس همچنین با اشاره به عدم‌ پوشش مناسب اخبار جلسات دادگاه متهمان حوادث اخیر، گفت: متاسفانه در جریان حوادث اخیر شاهد بودیم که برخی وکلا با اقدامات خود، جلاد را به جای شهید معرفی کردند. 

«مشتاق» دبیر انجمن اسلامی دانشگاه بجنورد در جریان این نشست اظهار کرد: حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تنها مقام کشور است که در دانشگاه بجنورد حاضر شده‌اند که از این منظر باید از ایشان قدردانی کرد. ما دانشجویان خواهان برخورد قاطع با عوامل آشوب در کشور هستیم  اما در حوادث سال گذشته، نحوه برخورد ارگان‌های امنیتی با دانشجویان ارعاب‌انگیز و در مواردی ناعادلانه بود؛ لذا از شما می‌خواهیم این موارد را پیگیری کنید. همچنین در جریان حوادث گذشته، عده‌ای پلیس‌نما، در پوشش یگان ویژه رفتار نامتعارفی با برخی افراد داشتند ؛ چرا این بحث بصورت مصداقی پیگیری نشد؟

وی افزود: حرف ما دانشجویان را بشنوید و به گوش سایر مسئولان نیز برسانید؛ در قضیه فوت خانم امینی و موارد مشابه، پاسخ روشنی به معترضان داده نشد؛ باید بین اغتشاشگر و معترض تفاوت قائل بود.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه ما خواستار آن هستیم که در کشور هم آزادی بیان و هم آزادی پس از بیان وجود داشته باشد، گفت: سؤالی که داریم آن است که آیا نمی‌توان از دوربین‌های تشخیص چهره برای شناسایی بانوان بی‌حجاب، در زمینه شناسایی مختلسین نیز بهره گرفت؟ 

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه بجنورد افزود: در برخی تصاویر منتشره از بند محکومان و مفسدان اقتصادی زندان اوین، اینگونه به نظر می‌رسد که آنجا هتل است

«نامور» دانشجوی دانشگاه بجنورد نیز در این دیدار با بیان اینکه استان خراسان شمالی علی‌رغم داشتن منابع فراوان اما به دلیل ضعف مدیریت، در زمره استان‌های ضعیف کشور قرار دارد، بر ضرورت برخورد با مسئولان ترک‌فعل‌کننده از ناحیه دستگاه قضا تاکید کرد.

وی همچنین به بیان برخی مشکلات پیش روی جوانان و‌ دانشجویان کشور از جمله مشکلات مالی و معیشتی و‌ خدمت سربازی دانشجویان پرداخت. 

وی با اشاره به برخی ابعاد اتفاقات و حوادث سال گذشته، از عفو تعداد قابل توجهی از محکومان و متهمان حوادث سال گذشته در‌ جریان عفو معیاری ۲۲ بهمن سال گذشته، قدردانی کرد. 

«آوایی» دانشجوی رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این دیدار به طرح سوالاتی از رئیس قوه قضاییه پرداخت و گفت: چرا رسیدگی به اتهامات مفسدان اقتصادی با تاخیر صورت می‌گیرد و بعضاً مجازات این مفسدان با جرم ارتکابی آنها چندان همخوانی ندارد؟ دستگاه قضایی برای ملزم کردن مسئولان به اجرای وعده‌هایشان چه راهکاری دارد؟ قوه قضاییه برای برخورد با سلبریتی‌هایی که در فضای مجازی اقدام به تحریک مردم می‌کنند چه برنامه‌ای دارد؟ مصونیت هنرمندان در کجای قانون آمده است که هیچ برخوردی با آنها صورت نمی‌گیرد؟ 

وی همچنین بر ضرورت حذف دلار از روند مبادلات اقتصادی کشور تاکید کرد و گفت: مسئولان برای حذف دلار از مبادلات اقتصادی کشور چه برنامه‌‌های عملیاتی دارند و چرا این برنامه‌ها و راهکارها تا کنون اجرایی نشده‌اند؟ 

«نامی» نماینده دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان استان خراسان شمالی نیز گفت: دلیل آنکه تعدادی از دانش‌آموزان کشور امروز گرسنه هستند این است که در مجازات مفسدان اقتصادی کوتاهی صورت گرفته است. 

وی افزود: چرا دستگاه قضایی در زمینه محاکمه مسئولان سابق دولتی هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد؟ 

وی همچنین بر ضرورت برخورد با سلبریتی‌ها و سرمنشأهایی که الگوی پوشش‌های نامناسب در جامعه هستند و همچنین بر لزوم تسریع در روند مصادره اموال مفسدین تاکید کرد. 

«محمدی» نماینده دانشجویان ورزشکار استان خراسان شمالی نیز در این دیدار گفت: متاسفانه اکثر ورزشکاران بعد از به پایان رسیدن دوران قهرمانی به دلیل نبود شغل مناسب، بیکار می‌مانند و از آنجا که ورزشکاران و قهرمانان، سرمایه‌های ملی کشور محسوب می‌‌شوند، لازم است که مسئولان برای رفع مشکل اشتغال ورزشکاران، اقدام عاجلی انجام دهند. 

«تاجی» یکی از نمایندگان دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این دیدار به بیان برخی مشکلات سرمایه‌گذاران در استان خراسان شمالی پرداخت و از برخی آراء صادره توسط قضات این استان گلایه کرد. 

وی تصریح کرد: باید مسئولان با اتخاذ راهکارهای مناسب و اجرای به موقع آنها، هویت اصلی دانشجویان را به آنها برگردانند.

بازدید رئیس قوه قضاییه از دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد در جریان سفر بدون تشریفات به استان خراسان شمالی / مطالعه و بررسی موردی و‌ تخصصی یک‌ پرونده ویژه از بدو تشکیل در دادسرا تا مرحله صدور حکم و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ توسط رئیس دستگاه قضا
۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۰۹:۵۶

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، صبح امروز چهارشنبه (۲۷ فروردین) در جریان سفر بدون تشریفات خود به استان خراسان شمالی و در ادامه بازدید‌های میدانی خود از مراجع و مراکز قضایی، از دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد بازدید کرد و از نزدیک در جریان کم و کیف رسیدگی به پرونده‌ها در این واحد قضایی قرار گرفت. 

چهارمین حضور رئیس قوه قضاییه در جمع دانشجویان و دانشگاهیان طی ۶ ماه اخیر / رئیس عدلیه به دانشگاه بجنورد رفت/ توصیه‌های مهم رئیس دستگاه قضا بر تقویت شرایط و بستر اصلاح، تربیت و بازاجتماعی شدن و اشتغال زندانیان/ مطالعه و بررسی تخصصی یک پرونده ویژه از بدو تشکیل تا مرحله صدور حکم و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ توسط رئیس دستگاه قضا

قاضی‌القضات در بازدید از شعب دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد، به مطالعه موردی برخی پرونده‌ها در فقره‌های مختلف از جمله پرونده‌ای ناظر بر ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری پرداخت و توصیه‌هایی را در زمینه فرآیند پذیرش و رسیدگی به این قبیل پرونده‌ها مطرح کرد. 

رئیس قوه قضاییه در بازدید از یکی از شعب دادسرای بجنورد، به صورت ویژه و تخصصی، یک پرونده موردی را از بدو تشکیل و مفتوح شدن و صدور حکم در مراحل مختلف قضایی تا درخواست اعمال ماده ۴۷۷، مورد بررسی و مداقه قرار داد و در خصوص ایرادات و نواقص آن تذکراتی را ارائه کرد. 

رئیس دستگاه قضا در بازدید از یکی از شعب اجرای احکام این واحد قضایی، سؤالاتی تخصصی را در باب ورودی پرونده‌ها، محکومان به حبس‌های طویل‌المدت، پرونده‌های مسن و پرونده‌هایی که به دلایل مختلف احکام قطعی آن‌ها اجرایی نشده است، مطرح کرد و در این زمینه‌ها، توصیه‌هایی کاربردی را خطاب به مسئولان ذیربط ارائه کرد. 

همچنین رئیس عدلیه در جریان بازدید از دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد به صورت چهره به چهره با تعدادی از مراجعان به گفتگو پرداخت و در جریان مسائل و مشکلات آن‌ها قرار گرفت و در همین راستا در چارچوب قوانین، دستورات مقتضی را صادر کرد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه، طی سخنانی در جمع مسئولان قضایی استان خراسان شمالی، ضمن تاکید بر این نکته که سفر امروز به استان خراسان شمالی در زمره سفر‌های استانی رسمی هیأت عالی قضایی محسوب نمی‌شود و سفر رسمی به این استان محفوظ است، اظهار کرد: استان خراسان شمالی نسبت به سایر استان‌ها در زمره استان‌های جدیدالتأسیس محسوب می‌شود و با توجه به وضعیت مرزی آن و سایر شرایط مربوطه، آنطور که شایسته است هنوز زیرساخت‌های کامل در این استان فراهم نشده است. 

رئیس عدلیه با اشاره به بازدید امروز خود از زندان مرکزی بجنورد و دادسرای این شهر، به برخی مشکلات و کمبود‌های ناظر بر تجهیزات اداری و انسانی در این مراکز قضایی اشاره کرد و گفت: انسان وقتی با بازدید‌های میدانی، از نزدیک با مسائل و مشکلات آشنا می‌شود، احساس مسئولیت بیشتری می‌کند. 

رئیس دستگاه قضا با اشاره به گفتگوی چهره به چهره خود با تعدادی از زندانیان در زندان مرکزی بجنورد گفت: برخی از این زندانیان به واسطه مبلغی اندک و عدم جلب رضایت شاکی خصوصی، علی‌رغم پایان مدت محکومیت، در زندان مانده‌اند و یا اینکه به سبب داشتن شاکی خصوصی، نتوانسته‌اند از عفو و آزادی مشروط بهره‌مند شوند؛ از سویی دیگر، برخی از همان‌ها در پاسخ به سوال من می‌گفتند که دو یا چهار یا شش بار مرتکب جرم سرقت شده‌اند؛ اینجا سوال پیش می‌آید اگر آن‌ها شامل عفو شوند، آیا تبعاتی برای اجتماع و مردم ایجاد نمی‌شود؛ لذا این قبیل مسائل چندوجهی است و باید با جامع‌نگری به آن‌ها نگریست حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه به مسئولان قضایی استان خراسان شمالی تاکید کرد: در راستای کمک به رشد تولید و مهار تورم، مساعدت‌های لازم را به بخش‌های دولتی داشته باشید و در مقابله با مفاسد و مفسدین در دستگاه‌های مختلف چه دستگاه قضایی و چه دستگاه اجرایی، قاطعیت به خرج دهید. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به سفر سال ۹۹ قوه قضاییه به استان خراسان شمالی و عدم تحقق مصوبات این سفر از ناحیه استانداری و دستگاه قضا، گفت: یکی از عواملی که من را مصمم کرد به صورت غیررسمی به استان خراسان شمالی سفر کنم همین موضوع بود و در همینجا تاکید می‌کنم که در اولین فرصت، در ابتدای هفته آتی، آن بخش از تعهدات دستگاه قضا که در جریان سفر سال ۹۹ به تصویب رسید را عملیاتی کنم. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: استانداری خراسان شمالی به نمایندگی از دولت باید تعهدات ناظر بر سفر سال ۹۹ هیأت عالی قضایی و‌سفر تیرماه سال گذشته رئیس‌جمهور به خراسان شمالی که مرتبط با تجهیز مراکز قضایی است را پیگیری کند و بداند که این امر به نفع مردم خود استان می‌باشد.

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، حجت‌الاسلام والمسلمین «براتی‌زاده» رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی با اشاره به اجرایی نشدن بخش قابل توجهی از مصوبات سفر پیشین هیئت عالی قضایی به خراسان شمالی، به ارائه گزارشی از وضعیت نیروی انسانی دادگستری این استان پرداخت.

همچنین در این جلسه، استاندار خراسان شمالی و نمایندگان قضات، کارکنان اداری و سازمان‌های تابعه قوه قضاییه، به بیان مطالب و نقطه‌نظرات خود پرداختند.

بازدید رئیس قوه قضاییه از زندان مرکزی بجنورد
۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۰۸:۳۷

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان سفر بدون تشریفات به استان خراسان شمالی و در ادامه بازدیدهای میدانی و آسیب‌شناسانه خود از مراکز و مراجع قضایی، امروز (چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت) از زندان مرکزی بجنورد بازدید کرد.

بازدید رئیس قوه قضاییه از زندان مرکزی بجنورد/ توصیه‌های مهم رئیس دستگاه قضا بر تقویت شرایط و بستر اصلاح، تربیت و بازاجتماعی شدن و اشتغال زندانیان/ مطالعه و بررسی تخصصی یک‌ پرونده ویژه از بدو تشکیل تا مرحله صدور حکم و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ توسط رئیس دستگاه قضا

رئیس دستگاه قضا در جریان این بازدید، ضمن سرکشی از بخش‌های مختلف زندان مرکزی بجنورد، از نزدیک با مسائل و مشکلات مددجویان آن و کادر ندامتگاه آشنا شد و دستورات مقتضی را به مسئولان ذی‌صلاح صادر کرد.

سرکشی به سالن‌هان زندان مرکزی بجنورد از جمله بخش قرنطینه و مجتمع اشتغال و حرفه‌آموزی ندامتگاه، بخش‌هایی از بازدید امروز رئیس قوه قضاییه بود.

 در جریان بازدید رئیس عدلیه از بخش‌های مختلف زندان مرکزی بجنورد، وی در گفتگوی چهره به چهره با محکومان این زندان، در خصوص جرم ارتکابی آنها، مدت زمان سپری‌شده از محکومیت‌شان، شرایط بهداشتی و غذایی زندان و نحوه بهره‌مندی مددجویان از امکانات ورزشی ، رفاهی و آموزشی کسب اطلاع کرد.

پاسخ قابل توجه رئیس قوه قضاییه به محکومی که مدعی بود: «کاری نکرده‌ام، فقط باتری دکلی را سرقت کرده‌ام»!

یکی از مددجویان ، در پاسخ به رئیس قوه قضاییه درخصوص جرم ارتکابی خود، مدعی شد: «کاری نکرده‌ام ، فقط باتری دکل مخابرات را سرقت کرده‌ام»! ؛ در اینجا ، رئیس عدلیه به این زندانی یادآور شد که در مقوله سرقت تجهیزات و تأسیسات زیرساختی مرتبط با برق و آب و گاز و مخابرات، صرفاً ارزش مادی این تجهیزات و تأسیسات مورد توجه نیست؛ اینکه مثلاً گفته شود فلان مقدار سیم برق یا کابل برق، توسط سارق به سرقت رفت؛ بلکه در این مقوله، خسارات ناشی از سرقت و تخریب این تجهیزات که به زندگی و کسب و کار مردم وارد می‌شود، بیشتر مورد توجه است و‌قضات باید در احکام این پرونده ها موضوع خسارت وارده را مدنظر قرار دهند. 

رئیس قوه قضاییه خطاب به مددجویان زندان مرکزی بجنورد تاکید کرد که طی نامه‌ای با ذکر جزئیات، درخواست‌های خود، وضعیت خانوادگی، نوع محکومیت، سوابق کیفری، میزان بهره‌مندی خود از ارفاقات قانونی را درج کنید؛ قاضی‌القضات به مددجویان این زندان اطمینان خاطر داد که به تک تک نامه‌ها و درخواست‌های مدجویان مبتنی بر اقتضائات قانونی، رسیدگی خواهد شد.

رئیس عدلیه همچنین خطاب به مددجویان زندان مرکزی بجنورد گفت: همچنین اشخاصی را مسئول خواهم کرد تا در صورت لزوم برای پیشبرد امور شما، وفق درخواست‌هایی که دارید با قاضی صادرکننده حکم و قاضی اجرای احکام پرونده در جهت اعمال ارفاقات قانونی، رایزنی داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه در عین حال ضمن اشاره به سیاست‌های دستگاه قضایی برای حبس زدایی و فراهم کردن شرایط عفو و آزادی زندانیان واجد شرایط ، بر این موضوع نیز تاکید کرد که مرتکبین جرائم خشن و سرقت که امنیت فیزیکی و روانی مردم و شهروندان را تهدید می‌کنند، در فهرست عفوها قرار نمی‌گیرند و تأسیسات ارفاقی شامل آنها نمی‌شود.

در جریان این بازدید به دستور رئیس قوه قضاییه، تمامی نامه‌های زندانیان که حاوی درخواست‌های آنها بود، جمع‌آوری شد تا مبتنی بر جهات و ملاحظات قانونی به آنها ترتیب اثر داده شود.

رئیس دستگاه قضا در پاسخ به یک زندانی که خواهان مورد عفو قرار گرفتن خود بود، بر سه شاخصه مهم «رفتار پسندیده در زندان»، «نداشتن سابقه» و «اطمینان یافتن مسئولان امر از عدم ارتکاب جرم توسط محکوم»  برای قرار دادن اسامی زندانیان در فهرست عفوهای مناسبتی تاکید کرد و خطاب به مددجویان ندامتگاه بجنورد، گفت: پس از عفو و آزادی تلاش کنید تا مجدداً اسیر وسوسه‌های شیطان‌صفتان نشوید و به ارتکاب جرم مبادرت نورزید؛ چرا که پس از محکومیت مجدد که در این مورد که با تشدید مجازات همراه خواهد بود و اعزام به زندان، در مراحل و دفعات بعدی، کار مسئولان امر برای قراردادن شما در فهرست عفوهای مناسبتی مشکل خواهد شد.

رئیس عدلیه یادآور شد: آن دسته از مجرمان نیز که اکنون برای چندمین بار است محکوم به زندان شده‌اند و یا در ندامتگاه رفتار مناسبی از خود بروز نمی‌دهند، در لیست عفو و‌ ازادی قرار نمیگیرند.

در جریان بازدید قاضی‌القضات از زندان مرکزی بجنورد ، نماینده مددجویان در تعدادی از سالن‌ها، شرایط این ندامتگاه و رسیدگی به زندانیان را مطلوب دانست و از مسئولان زندان تقدیر به عمل آورد.

حضور رئیس قوه قضائیه در کارگاه گروه حامی در زندان بجنورد

در اثناء بازدید رئیس عدلیه از مجتمع اشتغال و حرفه ‌آموزی زندان مرکزی بجنورد، مسئول زندان به ارائه آماری از وضعیت اشتغال مددجویان در این ندامتگاه پرداخت و رئیس قوه قضاییه در جریان فرآیند تولید محصولات مختلف در این مجتمع قرار گرفت و خطاب به مددجویان فعال در این مجتمع گفت: در امر تولید محصولات و مصنوعات ، نهایت دقت و ظرافت را به کار ببندید تا همگان بدانند که کیفیت محصولات تولیدی در کارگاههای زندان‌ها از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

پیگیری پرداخت‌ هزینه محصولات زندانی‌ها از سوی رئیس قوه قضاییه

بهبود وضعیت زندان‌ها و زندانیان، از جمله تاکیدات همیشگی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بوده و وی طی مدت اخیر شخصاً چندین بازدید از زندان‌های سراسر کشور انجام داده است. زندان مرکزی ایلام، زندان رجایی‌شهر، زندان دماوند، زندان اوین، زندان مرکزی مشهد، زندان مرکزی اصفهان، زندان ساری ، زندان زنان قرچک و زندان مرکزی بجنورد از جمله ندامتگاه‌هایی هستند که رئیس قوه قضاییه از آنها سرکشی کرده و در جریان این سرکشی‌ها بر لزوم تحول رفتاری و ساختاری در امر زندانبانی و ارتقاء وضعیت زندانیان در حوزه‌های مختلف تاکید کرده است.

«ایجاد شرایط و بستر اصلاح، تربیت و بازاجتماعی شدن زندانیان»،«اشتغال زندانیان»، «حبس‌زدایی»، «اعمال تأسیسات ارفاقی» و «ایجاد ترتیبات فنی و قضایی برای استفاده از پابند الکترونیک در قبال محکومان واجد شرایط قانونی» از جمله رویکردهای تحولی در مقوله زندان و زندانیان است که مورد تاکید جدی رئیس قوه قضاییه است.

سارق محکوم خطاب به رئیس قوه قضائیه: در حقم پدری کنید

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha