گرامیداشت ۱۷ شوال روز فرهنگ پهلوانی و روز بسیج ورزشکاران

23:24 - 18 ارديبهشت 1402
کد خبر: ۴۷۱۱۶۵۳
دسته بندی: ورزشی ، فوتبال
گرامیداشت ۱۷ شوال روز فرهنگ پهلوانی و روز بسیج ورزشکاران
مراسم ۱۷ شوال روز فرهنگ پهلوانی ورزش زورخانه‌ای و روز بسیج ورزشکاران تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

خبرگزاری میزان - به گزارش روابط عمومی بسیج ورزشکاران، مراسم گرامیداشت روز فرهنگ پهلوانی و بسیج ورزشکاران مصادف با ۱۷ شوال با حضور جمعی از مسئولان لشکری و کشوری برگزار شد.

سردار قریشی جانشین سازمان بسیج مستضعفین، امیر فولادی رئیس تربیت بدنی نیرو‌های مسلح، مهدی میرجلیلی رئیس بسیج ورزشکاران، سینا کلهر معاون توسعه ورزش همگانی، سردار اشتری مشاور نیروی انتظامی، سردار باران چشمه رئیس فدراسیون ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای از جمله مسؤولین حضور یافته در این مراسم بودند.

اجرای آیین‌های زورخانه‌ای، همنوایی و حماسه‌خوانی مرشدان برتر کشور، نقالی، سخنرانی مسوولین عالی رتبه فرهنگی ورزشی کشور، تجلیل از مروجان فرهنگ پهلوانی در حوزه‌های مختلف و ... از برنامه‌های متنوع این روز ملی محسوب می‌شود.

در بخشی از این مراسم از پدر شهید مدافع امنیت شهید عجمیان نیز تقدیر و تشکر به عمل آمد.

این مراسم که به همت فدراسیون زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی و مشارکت سازمان بسیج ورزشکاران برگزار شد، از شبکه ورزش سیما از ساعت ۱۶ تا ۱۸ روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت پخش زنده داشت.

سردار قریشی جانشین سازمان بسیج مستضعفین در این مراسم در رابطه با اهمیت حمایت از ورزش زورخانه‌ای گفت: گلایه بعضی دوستان قابل قبول است و جای تأسف دارد که از ورزش زورخانه‌ای به اندازه کافی حمایت نمی‌شود.

ورزش زورخانه‌ای با کمک کردن و پرداختن به معنویت انسان دست مردم را گرفته و حتی در برخی موارد این روحیه پهلوانی دست متجاوز را از این سرزمین دور کرده پس جا دارد از این ورزش حمایت‌های بیشتری شود.

گفتنی است ۱۷ شوال سالروز حماسه‌ای است که در این روز مولای متقیان حضرت علی علیه السلام در نبرد تن به تن با عمر بن عبدود فرمانده قدرتمند قریشیان با ضربه خود او را از پای درآورد، اما زمانی که عمر بن عبدود دیگر هیچ راهی جلوی پای خود ندید با پرتاب آب دهان به پیشانی آن حضرت که جلوه‌گاه نور حق و حقیقت بود خواست خشم مولا را برانگیزد، اما حضرت علی علیه السلام با حرکتش درس بزرگی به همه انسان‌ها دادند و شمشیر خود را زمین گذاشت تا مبادا کسی فکر کند ایشان برای فرونشاندن خشم خود ضربه‌ای به دشمن می‌زند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *