افزایش روزانه ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در دولت سیزدهم

13:50 - 18 ارديبهشت 1402
کد خبر: ۴۷۱۱۵۸۰
دسته بندی: اقتصاد ، انرژی
افزایش روزانه ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در دولت سیزدهم
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از افزایش روزانه ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت خام در دولت سیزدهم خبر داد.

خبرگزاری میزان- به گزارش شانا، محسن خجسته‌مهر صبح امروز (دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت‌ماه) در رویداد گام معکوس خوردگی فلزات و حفاظت فنی همسو با افزایش تولید گاز با بیان اینکه در دو سال اخیر ما از مرحله گفتمان در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان عبور کردیم و فرهنگ استفاده از توان این شرکت‌ها را به‌دست آوردیم، گفت: تعداد این شرکت‌ها در صنعت نفت و گاز از ۱۵۰ به ۵۰۰ شرکت رسیده و شاهد رشد و شکوفایی آن‌ها بوده‌ایم.

وی افزود: برای رسیدن به اهداف در صنعت نفت به اندیشه و انگیزه نیازمندیم. امسال قانون برنامه هفتم توسعه ابلاغ خواهد شد که در این برنامه بر افزایش تولید و ازدیاد برداشت تأکید شده است، از این رو شرکت ملی نفت ایران را باید تولیدمحور کنیم و نسبت به قبل با جدیت بیشتر در تولید پیش برویم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: عمده فعالیت‌های تحقیقاتی ما به‌صورت مستقیم مربوط به رشد تولید نفت و گاز بوده است، اما با توجه به اینکه بحث خوردگی نیز به‌صورت مستقیم بر روند تولید ما تأثیرگذار است، باید بر این موضوع تمرکز بیشتری داشته باشیم، زیرا یک خوردگی معمولی در لوله‌های دریایی و خشکی بر تولید ما تأثیر می‌گذارد که نمونه آن را در خط لوله دریایی فاز ۱۶ داشتیم که بیش از ۲۸ میلیون مترمکعب از تولید گاز کشور را کاهش داد.

خجسته‌مهر گفت: تولید نفت و گاز باید دانش‌بنیان باشد تا بتوانیم آن را رشد دهیم. اگر بتوانیم کیفیت زیرساخت‌ها در صنعت نفت را بالا ببریم توانسته‌ایم تولید را افزایش دهیم.

رشد تولید در گرو اقدام‌های مهم دانش‌بنیان است‌

وی در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره سهم نفت و گاز در رشد اقتصادی کشور (۱۵ درصد) تصریح کرد: این موضوع نشان می‌دهد صنعت نفت و گاز در مسیر درستی پیش می‌رود، رشد تولید در گرو اقدام‌های مهم دانش‌بنیان است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: باید موضوعات فناورانه را در صنعت نفت اولویت‌بندی کنیم که برخی از مسائل مانند خوردگی اولویت بالایی دارد، باید برای این موضوع که همواره یکی از نقاط ضعف و چالش‌برانگیز صنعت نفت است، برنامه میان‌مدت و چند ساله داشته باشیم، در این میان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند موثر باشند.

خجسته‌مهر سرمایه‌گذاری، فناوری و مدیریت بر سیستم‌های تولید را که خوردگی یکی از عوامل آن است از جمله چالش‌های صنعت نفت کشور دانست و گفت: خوردگی از اولویت‌های صنعت نفت کشور است که سبب شده تعمیرات اساسی کشور در این صنعت افزایش یابد، در حالی که باید این تعمیرات هر چند سال یک‌بار انجام شود، هر ساله به‌دلیل تعمیرات اساسی مدت زمان زیادی تولید واحد‌های ما متوقف می‌شود.

وی افزود: نیرو‌های انسانی در صنعت نفت باید توانمند شوند. به اعتقاد بنده باید بخش مهمی از هزینه‌های مسئولیت اجتماعی در این صنعت برای مهارت‌آموزی در مناطق محروم کشور هزینه شود.

اگر سرمایه‌گذاری جدید نداشته باشیم دچار ناترازی نفتی می‌شویم

معاون وزیر نفت در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: در کشور دچار ناترازی گاز هستیم، از این رو اگر سرمایه‌گذاری و فناوری جدید نداشته باشیم دچار ناترازی در بخش نفت هم خواهیم شد.

خجسته‌مهر گفت: ۵۰ درصد بودجه پژوهشی وزارت نفت مربوط به شرکت ملی نفت ایران است که از این مقدار ۵۰ درصد آن به دانشگاه‌ها اختصاص یافته است و اکنون با دانشگاه‌ها به‌صورت مسئله‌محور همکاری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون در بحث احیای چاه‌های نفتی ۶ قرارداد امضا شده و انتطار داریم این کار ادامه یابد، تأکید کرد: ازدیاد برداشت نفت و گاز یکی از مسائل کلیدی ما است، اگر بتوانیم یک درصد ازدیاد برداشت در مخازن نفتی کشور داشته باشیم ۸ میلیارد بشکه به ذخایر قابل استحصال افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین به لایه بنگستان میدان اهواز که برای تولید نیاز به روش‌های ازدیاد برداشت بالا دارد اشاره کرده و گفت: قرارداد تولید از این لایه به‌صورت پایلوت امضا شده است.

خجسته‌مهر اظهار کرد: در تولید گاز مهم‌ترین چالش کنونی ما مصرف بی‌رویه و بالای داخلی است، به همین دلیل عمده سهم ۱۴.۵ درصدی خود از درآمد‌های نفتی و گازی کشور را صرف افزایش توان تولید گاز کشور می‌کنیم.

وی با بیان اینکه میدان مشترک پارس جنوبی حدود ۵۰ درصد ذخیره گازی ایران را در خود جای داده و اکنون ۷۰ درصد تولید گازی ایران را به‌عهده دارد، ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم با توجه با ناترازی و تعهد‌های صادراتی، تلاش شد تولید گاز را افزایش دهیم، به‌طوری که برای نخستین بار ۷۰۵ میلیون مترمکعب در روز از ۳۷ سکوی پارس جنوبی در خلیج فارس تولید گاز انجام و رکورد جدید ثبت شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: اکنون مهاجرت گاز در پارس جنوبی از سمت قطر به سوی ایران در مخزن در حال انجام است، زیرا طرف ایرانی بیشتر برداشت گاز دارد. از سویی تولید زودهنگام از فاز ۱۱ در دستور کار ماست و تاکنون ۴ حلقه چاه حفاری و خطوط لوله دریایی آن برای انتقال به خشکی انجام شده است. مقدمات انتقال سکوی c فاز ۱۲ پارس جنوبی به موقعیت فاز ۱۱ انجام شده و سکو روی بارج قرار دارد و به‌زودی در محل خود نصب خواهد شد.

خجسته‌مهر گفت: از سوی دیگر مناقصه ساخت جکت و سکوی دوم فاز ۱۱ برگزار شده است و تلاش می‌شود پیش از زمستان تولید از این فاز با ظرفیت ۱۱ میلیون مترمکعب در روز آغاز شود. این کار‌ها بسیار ارزشمند و در سطح بین‌المللی است که از سوی مهندسان و متخصصان داخلی در حال انجام است درحالی که می‌گفتند تنها شرکت توتال می‌تواند آن را انجام دهد.

برنامه‌ریزی برای حفاری ۳۵ حلقه چاه جدید در پارس جنوبی

وی ادامه داد: به‌تازگی به هدف اکتشافی جدیدی در میدان بلال رسیدیم و در حال ساخت جکت برای بهره‌برداری از این میدان هستیم، همچنین در اکتشافات و حفاری‌های جدید به یک بلوک جدید گازی در میدان مشترک پارس جنوبی رسیده‌ایم که اگر اقتصادی باشد، برنامه توسعه آن را آغاز خواهیم کرد، براساس برنامه‌ریزی هم برای اسیدکاری ۴۰۰ حلقه چاه در میدان گاز پارس جنوبی برای بهبود و افزایش تولید است، از سویی برنامه‌ریزی برای حفاری ۳۵ حلقه چاه جدید در پارس جنوبی (حفاری میان‌چاهی) و برگزاری مناقصه آن‌ها در حال اجراست که هدف آن جبران افت تولید است.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: در فاز ۲ و ۳ پارس جنوبی شیرین‌سازی هم انجام دادیم که روزانه ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی شیرین تولید کردیم که یکی از دلایل افزایش تولید همین بود.

خجسته‌مهر با بیان اینکه در نفت مناطق مرکزی هم برنامه افزایش تولید داریم، تصریح کرد: برنامه جدی ما پیگیری پروژه‌های جمع‌آوری گاز‌های مشعل است. در سفر اخیر رئیس‌جمهوری به خوزستان سه کارخانه گاز و گاز مایع به بهره‌برداری رسید که روزانه ۸۵۰ میلیون فوت‌مکعب گاز مشعل را جمع‌آوری می‌کنند.

جمع‌آوری ۸۰ درصد گاز‌های مشعل جنوب کشور

وی افزود: اکنون ۸۰ درصد گاز‌های مشعل استان خوزستان و برخی استان‌های همجوار جمع‌آوری می‌شود و برنامه ما، جمع‌آوری ۱۰۰ درصدی است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: از ابتدای آغاز به‌کار دولت سیزدهم، بیش از ۶۰۰ هزار بشکه به تولید نفت ایران افزوده شده است. برنامه امسال هم رشد تولید و بهره‌برداری از طرح‌های مختلف همسو با این موضوع است.

احتمال کشف لایه جدید گازی در پارس جنوبی

بر اساس این گزارش، خجسته‌مهر در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران با توجه به نتایج مثبت حفاری‌های اکتشافی در میدان مشترک پارس جنوبی، گفت: احتمال کشف لایه جدید گازی در پارس جنوبی وجود دارد.

وی افزود: شرکت ملی نفت ایران شرکتی دولتی است و حسابرسی مالی آن هم از طریق سازمان حسابرسی انجام می‌شود و مجمع شرکت ملی نفت هم شامل تعدادی از وزرای کابینه هستند و صورت‌های مالی آن شفاف اعلام می‌شوند، از سویی دیوان محاسبات هم نظارت کامل دارد و هرچه قانون باشد اجرا می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره توسعه میدان گازی کیش هم اظهار کرد: طرحی تعریف کردیم که بتوانیم ۲۸ میلیون مترمکعب از مرحله نخست میدان گازی کیش تولید کنیم و قرارداد هم امضا شده و اکنون در مرحله اجرای طرح هستیم، دو دکل حفاری هم از شرکت ملی حفاری آنجا مسقرند.

خجسته‌مهر در پایان تأکید کرد که با بهبود روابط با کشور عربستان می‌توان درباره برداشت و توسعه میدان نفتی آرش هم بحث کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *