پاسخ ایران به بيانيه وزرای امور خارجه گروه هفت/ اتهام‌زنی به ایران صرفا فرافکنی غیرمسئولانه برای توجیه کردن ماهیت اخلالگرانه و ثبات زدای حضور نظامی آمریکا در منطقه است

۳۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۳:۲۸
کد خبر: ۴۷۰۸۵۰۷
پاسخ ایران به بيانيه وزرای امور خارجه گروه هفت/ اتهام‌زنی به ایران صرفا فرافکنی غیرمسئولانه برای توجیه کردن ماهیت اخلالگرانه و ثبات زدای حضور نظامی آمریکا در منطقه است
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بیانیه‌ای را در پاسخ به بيانيه وزرای امور خارجه گروه هفت منتشر کرد.

خبرگزاری میزان_ وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اتهامات وارده در بیانیه وزرای خارجه گروه هفت علیه جمهوری اسلامی ایران را بی‌اساس و مداخله‌جویانه دانست و محکوم کرد. 

وزارت امور خارجه این بیانیه را متضمن رویکرد یکجانبه طرف‌های غربیِ ناقض صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دانست که در تلاش هستند اراده گروه خود را بر کشور‌های مستقل و چارچوب‌های چندجانبه و مشارکتی بین‌المللی تحمیل کنند.

جای تأسف است که کشورهاى عضو گروه هفت به جاى پاسخگو کردن آمریکا به دلیل قانون‌شکنی آشکار در خروج ناموجه و یکجانبه از برجام، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شوراى امنیت و تحمیل تحریم‌های غیرانسانی بر ملت ایران -که به دلیل آثار غیرقابل جبران آن‌ها بر حقوق بنیادین ملت ایران، به مثابه جنایت علیه بشریت قلمداد می‌شود- اتهامات بی‌اساسی را متوجه برنامه کاملا صلح‌آمیز هسته‌ای ایران کرده اند. این در حالى است که جمهورى اسلامی ایران همواره تاکید نموده سلاح هسته‌ای علاوه بر حرمت مذهبى، هیچگاه در راهبرد و دکترین دفاعی – امنیتى ایران جایگاهی نداشته و نخواهد داشت. 

جمهوری اسلامی ایران مصمم است همکاری‌ها و تعاملات فنى و سازنده خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمى را در چارچوب ان پی تی و موافقتنامه جامع پادمان ادامه دهد و از سایر کشور‌ها نیز انتظار دارد از سیاسى کارى و مداخله در تعاملات فنى ایران و آژانس از طریق فشار بر این نهاد بین‌المللی خوددارى کنند.

جمهوری اسلامی اسلامی ایران ضمن تاکید مجدد بر تداوم رویکرد سازنده و مسئولانه خود براى از سرگیری و جمع‌بندی مذاکرات وین براساس پارامتر‌های توافق شده مندرج در پیشنویس مذاکرات، وقفه بیشتر در مذاکرات را ناشى از سوءمحاسبه و سیاست و رویکرد‌های اشتباه غرب دانسته و مسئولیت تداوم این وضعیت را متوجه طرف‌های غربى مذاکرات می‌داند.

 همچنین مسئولیت بین‌المللی کلیه اعضاى گروه هفت به واسطه تبعیت از تحریم‌های غیرقانونی و ضدبشری آمریکا علیه ملت ایران را یادآوری می‌نماید.

در حالى که کشورهاى منطقه غرب آسیا با شناخت واقعیت‌های منطقه و درک اهمیت پیوستگی و درونزا بودن امنیت، عزم خود را برای تقویت صلح و ثبات منطقه‌ای بر مبنای احترام متقابل جزم کرده اند، صدور بیانیه گروه ۷ چیزى جز یک اقدام غیرمسئولانه، انحرافى و غیرسازنده نیست. 

به وزرای خارجه گروه هفت یادآور می‌شویم که امنیت دریانوردی در آبراه مهم خلیج فارس و تنگه هرمز در خلال دهه‌های گذشته، مرهون رویکرد مسئولانه جمهوری اسلامی ایران بوده است. اتهام‌زنی به ایران صرفا فرافکنی غیرمسئولانه برای توجیه کردن ماهیت اخلالگرانه و ثبات زدای حضور نظامی آمریکا در منطقه است.

جمهوری اسلامی ایران از آغاز بحران اوکراین، اعلام کرده است، ما جنگ را راه حل هیچ بحرانى و از جمله بحران اوکراین نمی‌دانیم و ضرورت آتش بس فورى و حل اختلافات از طریق مذاکرات سیاسى را یادآور می‌شویم و بر احترام به تمامیت ارضی اوکراین تاکید می‌کنیم. 

طرف‌های غربی بجاى وارد کردن اتهامات بی پایه و همزمان ارسال گسترده تسلیحات به میدان جنگ، باید از ظرفیت دیپلماسی براى پایان دادن به این بحران استفاده کنند. جمهوری اسلامی مکررا تاکید کرده است که هیچگونه سلاحی را در اختیار طرفی علیه طرف دیگر قرار نداده و نخواهد داد.

ادعا‌های گزینشی و سیاسى غرب در قبال موضوع حقوق بشر، تازگى ندارد. آمریکا و دیگر طرفهایى که بی‌اعتنا به تبعات و آثار تحریم‌های غیرقانونی بر بهره‌مندی انسان‌ها از حقوق بنیادین بشری، از ابزار‌های اقتصادى و بانکی براى پیشبرد مطامع سیاسى خود علیه کشورهاى مستقل سوء استفاده می‌کنند، فاقد هرگونه وجاهت اخلاقى و قانونى براى اظهار نظر راجع به حقوق بشر ملت ایران هستند. 

جمهوری اسلامی ایران به عنوان نظامی برآمده از انقلابى مردمى که دیکتاتوری سرکوبگر مورد حمایت آمریکا را از قدرت خلع نمود، خود را موظف و متعهد براى پاسداشت حقوق و کرامت انسانى شهروندان خود دانسته و از هیچ کوششی براى حفظ و ارتقاى حقوق بشر دریغ نمى کند. 

در حالیکه جامعه جهانی شاهد جنایات رژیم کودک کش اشغالگر قدس در فلسطین و اهانت آشکار به کتب آسمانی و عقاید بیش از یک میلیارد مسلمان جهان در برخى کشورهاى اروپایى است، رویکرد کشورهاى غربی در این قبال کاملا ریاکارانه است.

به رهبران گروه هفت توصیه می‌گردد تا از وارد کردن اتهامات بی‌پایه و دروغین علیه جمهوری اسلامی ایران فاصله گرفته و رویکرد واقع بینانه و مبتنى بر احترام متقابل -که در اینصورت ایران نسبت به آن واکنش مثبت خواهد داشت- اتخاذ کنند.

 

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *