رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

استانی شدن انتخابات فرصتی برای تقویت احزاب است

11:47 - 02 ارديبهشت 1394
کد خبر: ۴۷۰۸۳
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
خبرگزاری میزان: نمایندگان موافق طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی اتفاق نظر دارند که این طرح باعث می‎شود فرصت بیشتری برای توجه مطلوب به امور قانونگذاری از سوی نمایندگان صورت گیرد.

: نمایندگان موافق طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی اتفاق نظر دارند که این طرح باعث می‎شود فرصت بیشتری برای توجه مطلوب به امور قانونگذاری از سوی نمایندگان صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ، حسین گروسی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 2 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی با تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام هادی (ع) و تبریک سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در موافقت با این طرح اظهارکرد: باید توجه داشت در وضعیت فعلی فعالیت کاری نمایندگان مجلس، چند درصد از نمایندگان می‌توانند به وظایف خود در امور قانونگذاری که اثرات بسیار مهمی در عمران شهرها و روستاها دارد، تاثیرگذار باشند.

نماینده مردم شهریار، ملارد و قدس در مجلس شورای اسلامی افزود: کشور امروز می‌تواند برای 150 میلیون نفر شغل ایجاد کند، چگونه باید شاهد مراجعه‌کنندگان به دفاتر نمایندگان باشیم که تنها تقاضای شغل دارند؟

گروسی افزود: تصویب قانون سلامت باعث کاهش حجم مراجعه‌کنندگان بیمار به دفاتر نمایندگان شد، بنابراین با تصویب طرح استانی شدن انتخابات می‌توانیم فرصت را به نمایندگان برای توجه مطلوب به امور قانونگذاری داد.

وی گفت: سهمیه شهرستان‌ها در موضوع نمایندگی با تصویب طرح مذکور همچنان حفظ می‌شود،‌ بنابراین نمایندگان به مانند سابق می‌توانند به حوزه انتخابیه خود سرکشی کنند، اما نباید اینگونه باشد که مسئولان دولتی وظایف خود را بر دوش نمایندگان بگذارند، شوراهای شهر یک ظرفیت هستند که نباید تنها مسئولیت آنها به شهرداری‌ها محدود شود و باید فضایی را ایجاد کرد تا نمایندگان به دنبال پیشرفت کشور باشند.

در ادامه احمدعلی مقیمی نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح استانی شدن انتخابات مجلس گفت: استانی شدن انتخابات باعث محروم شدن حوزه انتخابیه از داشتن نماینده نمی‌شود و اگر اصلاحی نیز باشد، باید در جزئیات مطرح شود، نباید فراموش کرد طرح مذکوز از مجلس پنجم تا نهم مورد بررسی قرار گرفته است. نکته این است که در حال حاضر دیگر نگاه مجلس خبرگانی به این طرح نمی‌شود و نماینده شهرستان با تصویب طرح مذکور همچنان باقی می‌ماند.

وی افزود: نمایندگان باید به بررسی بیشتر مسائل امور ملی اهتمام ورزند و از صرف اوقات نمایندگی خود در موضوعات جزئی پرهیز کنند و به سمت برنامه‌محوری بروند.

مقیمی گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند "نباید فکر کنید چون نماینده فلان شهرستان یا استان هستید، باید برای آن شهر امتیاز بگیرید، شما نمایندگان همه ملت ایران هستید." برای این مطالبه مقام معظم رهبری چه پاسخ مناسبی داریم؟ قطعاً پاسخ مناسبی نداریم.

وی با تاکید بر ضرورت داشتن حزب در کشور تاکیدکرد: در حال حاضر به دلیل عدم وجود احزاب،‌ نمایندگان مجبور به دادن وعده‌های محلی می‌شوند و بعداً نیز باید این وعده‌ها را پیگیری کنند، بنابراین با استانی شدن انتخابات فرصت برای تقویت احزاب به‌وجود می‌آید و نکته دیگر اینکه این طرح باعث فاصله بین مردم و نمایندگان نخواهد شد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *