گفت‌وگو|

دولت‌های قبل برای کنترل تورم فقط وعده دادند

۲۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۰:۰۲
کد خبر: ۴۷۰۶۸۰۵
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
دولت‌های قبل برای کنترل تورم فقط وعده دادند
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برای حل بحران تورم باید در ابتدا ریشه مشکل را پیدا کرد، گفت: ما در دولت‌های قبل با وعده و وعید مواجه بوده‌ایم، امیدواریم دولت با شناخت و ریشه‌یابی مشکلات اقتصادی برای حل آن‌ها و بهبود اوضاع اقتصادی کشور مبارزه کند.

مهدی کماسی در خصوص وجود تورم در کشور و مشکلات ناشی از آن در گفت‌وگو با میزان گفت: تورم بر تمام مسائل اقتصادی کشور خواسته یا ناخواسته تأثیر می‌گذارد، به نسبت بالا رفتن یک درصد تورم افزایش قیمت‌ها در خوراک، مسکن و دیگر مسائل اقتصادی جامعه نمود پیدا می‌کند. در تمامی کشور‌ها تورم با مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ارتباط مستقیمی دارد و هرچه تورم بیشتر باشد بیکاری و رکود اقتصادی در جامعه قابل مشاهده‌تر خواهد شد.
 
این کارشناس اقتصادی در خصوص شرایط تورمی کشور و درصد حقیقی آن اظهار کرد: ما در کشور تورم نزدیک به ۵۰ درصد را داریم. تورم باید طبقه‌بندی شود تا بتوانیم درصد دقیق آن را محاسبه کنیم.

به گفته وی به دلیل نوسانات دلار و موضوعات سیاسی تورم نزدیک به ۵۰ درصد شد و این درصد از تورم به دلیل نبود ثبات قیمت‌ها و بالا رفتن همه هزینه‌های جاری مردم کاملاً قابل مشاهده است.
 
این کارشناس اقتصادی در خصوص تأثیر تورم بر اشتغال و تولید در کشور تصریح کرد: وقتی تورم بالا باشد قاعدتاً بهای تمام‌شده محصولات تولیدی کشور بالا می‌رود و عرضه و تقاضا هم کم می‌شود و وقتی تقاضا نباشد بنگاه‌های تولیدی مجبور به کم‌شدن تولید یا حتی در مواردی متوقف‌شدن تولید می‌کنند، که این موارد کم‌شدن نیروی کار و بیکاری را به دنبال خود دارند.

کماسی در خصوص ارائه راهکار برای کنترل یا کم‌شدن تورم در کشور گفت: راهکار‌های زیادی وجود دارد به شرط اینکه اجرا شود. در بحث ایجاد اشتغال و افزایش بنگاه‌های اقتصادی زود بازده می‌توانیم مانور دهیم، اما این که دولت چه خواهد کرد مهم است، امیدواریم دولت با اقدامات موثر به بهبود وضعیت اقتصادی و کنترل تورم در کشور کمک کند.

وی همچنین افزود: ما در دولت‌های قبل با وعده و وعید مواجه بوده‌ایم، ان شاءالله این دولت با شناخت و ریشه‌یابی مشکلات اقتصادی برای حل آن‌ها و بهبود اوضاع اقتصادی کشور مبارزه خواهد کرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha