حمید باوفا: کشتی پایه در صورت حمایت، پتانسیل بالایی برای پیشرفت دارد

13:26 - 19 فروردين 1402
کد خبر: ۴۷۰۶۵۹۷
حمید باوفا: کشتی پایه در صورت حمایت، پتانسیل بالایی برای پیشرفت دارد
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان گفت: کشتی گیران نوجوان و جوان کشورمان پتانسیل بالایی برای رشد دارند که این امر موقعی محقق خواهد شد که تمامی مسئولان پشتیبانی لازم را از آن‌ها داشته باشند.

خبرگزاری میزان - به نقل از فدراسیون کشتی حمید باوفا، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان، درباره شرایط این تیم اظهار داشت: نخستین مرحله از اردوی خود در سال جاری را در شهر اسلامشهر برگزار کردیم. از زحمات میزبان قدردانی می‌کنم، شرایط اردو از نظر اسکان، تغذیه و سالن‌های تمرینی خوب بود و فقط مسیر بین محل اسکان و سالن تمرینات کمی طولانی بود که کمی ما را اذیت کرد.

وی در مورد نفرات دعوت شده به اردوی تیم ملی گفت: یکسری از نفرات، کشتی‌گیران مدال آور ما در سال گذشته بودند که از مسابقات قهرمانی کشور معاف بودند و ما اردو‌های خود را با آن‌ها زودتر برگزار کردیم و نفرات بعدی هم کشتی‌گیران برتر قهرمانی کشور بودند که به جمع نفرات ما اضافه شدند.

وی ادامه داد: چرخه انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان بین نفرات برتر قهرمانی کشور و نفرات مدال آور سال گذشته برگزار می‌شود و هرکس که در اردو‌ها و مسابقات قهرمانی کشور حاضر نشده، از این چرخه خارج شده است.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان در مورد برنامه‌های آتی این تیم گفت: برای حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان که هدف نهایی ما است ۷ الی ۸ اردو را داریم و در این مدت در دو تورنمنت جام قهرمانان ترکیه که اوایل اردیبهشت ماه برگزار و جایزه بزرگ روسیه که اواخر اردیبهشت ماه برگزار می‌شود نیز حاضر خواهیم شد.

باوفا تصریح کرد: البته نفرات ما در جام تختی نیز که دهه دوم اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند. قرار بود جام بین المللی شاهد نیز اسفندماه برگزار شود که به تعویق افتاد و کمی برنامه‌های ما را تغییر داد و این مسابقات نیز قرار است دهه اول اردیبهشت ماه برگزار شود.در نهایت خروجی کشتی گیران ما از رقابت‌های بین المللی، نفرات منتخب ما در رقابت‌های قهرمانی آسیا که تیرماه در اردن برگزار می‌شود، خواهند بود.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در مورد ترکیب این تیم در رقابت‌های جهانی گفت: عملکرد کشتی گیران برای ما در مسابقات پیش رو بسیار مهم است و اگر کشتی گیری بتواند در قهرمانی آسیا موفق باشد امکان حضورش در رقابت‌های جهانی نیز وجود دارد ضمن اینکه این امکان نیز وجود دارد به دلیل فاصله کوتاه بین مسابقات آسیایی و جهانی لهستان که مردادماه برگزار می‌شود، ما از نفر جایگزین استفاده نماییم.

باوفا با بیان اینکه از حضور کشتی گیران جوان در تیم بزرگسالان استقبال می‌کند گفت: روند کاری ما طوری است که نفرات حاضر در تیم ملی کشتی فرنگی جوانان باید فاصله‌ی کمی با بزرگسالان داشته باشند و برای همین ما اردو‌ها را زودتر آغاز کردیم که نفراتی که از تیم نوجوانان به جوانان اضافه شدند از نظر فنی و آمادگی جسمانی به آن استاندارد‌های لازم برسند. بهرحال اگر کشتی گیری از تیم جوانان نیز در چرخه موفق باشد و نظر کادر فنی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان را جلب کند، ما استقبال می‌کنیم و حتی می‌تواند با توجه به فاصله مناسبی که بین رقابت‌های جهانی جوانان و بزرگسالان وجود دارد در هردوی این مسابقات به میدان برود.

وی در مورد شرایط کشتی فرنگی جوانان تصریح کرد: در این چند سالی که بعنوان سرمربی جوانان فعالیت می‌کنم، کشتی فرنگی در رده‌ی پایه رشد بسیار خوبی داشته و همین جوانان می‌توانند نفرات منتخب ما برای حضور در المپیک ۲۰۲۴ و ۲۰۲۸ باشند. البته با توجه به شرایط اقتصادی برخی از خانواده‌های کشتی گیران، اگر کشتی گیری مستعد باشد، اما نفر اول ما نباشد و ۹۰ درصد راه را طی کرده باشد ممکن است در ادامه راه، از کشتی برود و حتی کارش به جای خوبی ختم نشود و برای اینکه این موضوع اتفاق نیافتد و این پتانسیل‌های بالقوه به بالفعل تبدیل شوند نیازمند حمایت دستگاه ورزش و سایر مسئولان است.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در مورد برگزاری اردو‌های تیم ملی در شهرستان‌ها گفت: این سیاست فدراسیون کشتی است که تیم‌های نوجوانان و جوانان اردو‌های خود را در مناطق مختلف کشور برگزار کنند تا هم کشتی گیران آن مناطق بتوانند از تجربیات کشتی گیران ملی پوش استفاده کنند و هم تجربیاتی به مربیان آن‌ها اضافه شود.

وی خاطرنشان کرد: البته ما برای اینکه بتوانیم بر روی تیم اصلی خود تمرکز کنیم نیازمند برگزاری اردو‌ها در کمپ تیم‌های ملی هستیم، چراکه امکانات این کمپ در جهان بی نظیر است، اما اگر بخواهد این اتفاق صورت بگیرد نیازمند این است که وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به کمک فدراسیون کشتی بیایند و بودجه لازم را در اختیار بگذارند و این کار در واقع یک آینده نگری برای کشتی ایران به جهت حضور موفق در میادین مهم از جمله المپیک‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۸ است.

باوفا در پایان با تشکر از حمایت‌های ویژه فدراسیون کشتی گفت: امیدوارم که با توکل بر خدا و تلاش و زحماتی که می‌کشیم امسال هم بتوانیم نتایج سال‌های گذشته را بهتر تکرار کنیم و باعث سربلندی مردم عزیز کشورمان و بالا رفتن پرچم ایران اسلامی در میادین بین المللی باشیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *