ایروانی: ایران اقدامات قاطعی را برای حفاظت از نیروها و منافع خود اتخاذ می‎کند

۱۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۴:۰۹
کد خبر: ۴۷۰۵۸۷۷
ایروانی: ایران اقدامات قاطعی را برای حفاظت از نیروها و منافع خود اتخاذ می‎کند
سفیر ایران در سازمان ملل در نامه به دبیرکل و رئیس شورای امنیت سازمان ملل ضمن تاکید بر این موضوع که حضور ایران در سوریه کاملا قانونی است، تاکید کرد که ایران اقدامات قاطعی برای حفاظت از نیروها، منافع و تاسیسات خود در برابر هر گونه تهدید یا اقدام غیرقانونی توسط آمریکا یا دیگران انجام شود، اتخاذ خواهد کرد.

خبرگزاری میزان - امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت و دبیرکل در پاسخ به نامه اخیر آمریکا و ادعا‌های بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران در سوریه، گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن رد قاطعانه اتهامات بی اساس آمریکا در سوریه، حملات نظامی غیرقانونی نیرو‌های امریکا علیه زیرساخت‌های غیرنظامی در سوریه در ۲۳ مارس ۲۰۲۳ را که  موجب کشته شدن غیرنظامیان بی‌گناه و خسارات شدید به زیرساخت‌های سوریه شد، شدیدا محکوم می‌کند. آمریکا باید مسئولیت خود را برای ارتکاب چنین جنایت فجیعی که حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه، منشور ملل متحد و همچنین قوانین اساسی حقوق بشردوستانه بین المللی را نقض کرده است، بپذیرد.

ایروانی، اظهار کرد: آمریکا باید این موضوع را بپذیرد که غارت مستمر منابع سوریه، اشغال مستمر خاک سوریه و حمایت این کشور از تجزیه طلبان ریشه اصلی مقابله مردم سوریه با نیرو‌های نظامی آمریکایی است. آمریکا نمی‌تواند مسئولیت اشتباهات و جنایات خود را بر عهده دیگران بیندازد.

وی تصریح کرد: دولت سوریه به صراحت و بار‌ها این موضوع را اعلام کرده است که حضور نیرو‌های آمریکایی در خاک این کشور غیرقانونی بوده و نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه است. دولت سوریه بار‌ها از آمریکا خواسته است که به اشغال و حضور غیرقانونی خود در سوریه پایان دهد.

سفیر ایران در سازمان ملل همچنین ادامه داد: استناد آمریکا به حق دفاع مشروع طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد برای توجیه حملات مسلحانه خود علیه زیرساخت‌های غیرنظامی در سوریه چیزی جز تفسیری خودسرانه و نادرست از ماده ۵۱ منشور سازمان ملل نیست که غیرقابل دفاع، نامعتبر و فاقد هرگونه پشتوانه حقوقی است.

وی افزود: آمریکا باید اقدامات غیرقانونی خود را متوقف کند، به اشغال غیرقانونی خود پایان دهد و به تعهدات حقوقی بین المللی خود، از جمله قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت، که همه کشور‌های عضو را ملزم به رعایت و احترام به حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی سوریه می‌کند، پایبند باشد. این به نفع صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی است.

ایروانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر تعهد قوی خود به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سیاسی سوریه تاکید می‌کند. حضور ایران در سوریه کاملا قانونی است و بر اساس درخواست و رضایت رسمی دولت سوریه برای کمک و حمایت در مبارزه با تروریسم است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل هشدار داد: جمهوری اسلامی ایران حق ذاتی خود را برای دفاع از خود بر اساس قوانین بین‌المللی محفوظ می‌دارد و اقدامات قاطعی را برای حفاظت از نیروها، منافع و تأسیسات خود در برابر هرگونه تهدید یا اقدام غیرقانونی که توسط ایالات متحده یا دیگران انجام شود، اتخاذ خواهد کرد.

 

انتهای پیام/


برچسب ها: سازمان ملل

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *