امیرعبداللهیان: امیدواریم که روند عضویت ایران در گروه بریکس انجام شود

۰۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۵:۱۴
کد خبر: ۴۷۰۵۳۱۲
امیرعبداللهیان: امیدواریم که روند عضویت ایران در گروه بریکس انجام شود
وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با وزیر امور خارجه روسیه ضمن اشاره به تصویب ۴۰ سند مرتبط با عضویت قطعی ایران در سازمان همکاری شانگ‌های و تقویت همکاری‌ها در چارچوب این سازمان، اظهار امیدواری کرد که روند عضویت ایران در گروه بریکس انجام شود.

خبرگزاری میزان_ دیدار و گفتگوی وزیر امور خارجه کشورمان و وزیر امور خارجه روسیه در مسکو برگزار شد.

امیرعبداللهیان در این ملاقات با اشاره به دیدار‌ها و گفتگو‌های مستمر مقامات دو کشور در سطوح مختلف از جمله وجود ارتباط مستقیم میان رؤسای جمهور دو کشور و گفتگو‌های اخیر آیت الله رئیسی و آقای پوتین، گفت.

پس از دو دور گفتگوی قبلی ما در تهران و مسکو، خوشبختانه پیشرفت‌های بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف حاصل شد و مناسبات دو کشور در مسیر درست در حال پیشرفت است.

امیرعبداللهیان انجام سفر‌های متعدد میان طرفین و پیشرفت‌های حاصله در ابعاد مختلف روابط دو جانبه را نشان دهنده اراده عملی دو طرف برای تقویت همکاری‌ها دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: تنظیم معاهده همکاری بلندمدت و راهبردی دو کشور در مرحله پایانی خود قرار دارد و آماده امضا خواهد شد.

امیرعبداللهیان با اشاره به افزایش حجم روابط تجاری دو کشور  در ۲۰۲۲ میلادی به حدود ۳/۵ برابر قبلی افزود: این رقم پیشرفت خوبی است، اما باتوجه به ظرفیت‌های فراوان دو‌کشور، این حجم قابل افزایش بیشتر است.
 
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بر تکمیل واجرایی کردن توافقات انجام شده بمنظور تقویت همکاری‌های ترانزیتی در مسیر شمال جنوب تاکید کرد و در این رابطه تسریع در اجرای توافقات دو کشور در پروژه راه آهن رشت- آستارا را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نقش مهم دیپلماسی پارلمانی در کمک به تقویت روابط دو کشور، به سفر موفقیت آمیز اخیر آقای والودین رئیس دومای روسیه به تهران اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد که با سفر آتی آقای قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به روسیه این روند تقویت گردد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین از روند خوب همکاری‌های خوب دو کشور در سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی اظهار خرسندی کرد.

همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.
 
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تصویب ۴۰ سند مرتبط با عضویت قطعی ایران در سازمان همکاری شانگ‌های و تقویت همکاری‌ها در چارچوب این سازمان، اظهار امیدواری کرد که روند عضویت ایران در گروه بریکس انجام شود.

همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های کشاورزی، حمل و نقل، بانکی و پولی، سرمایه گذاری، گمرکی، کنسولی، گردشگری، فرهنگی، رسانه‌ای و همکاری‌های مشترک برای بررسی کنوانسیون حقوقی دریای خزر از دیگر موضوعات مطرح شده بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین دیدگاه‌های کشورمان در خصوص تحولات اوکراین، فلسطین، یمن و قفقاز جنوبی را بیان کرد و با تاکید بر لزوم حل و فصل سیاسی بحران در قفقاز جنوبی، بار دیگر مخالفت جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تغییرات ژئوپلیتیکی در این منطقه را مورد تاکید قرار داد.

امیرعبداللهیان بر دعوت مخبر از نخست وزیر روسیه برای شرکت در نشست اقتصادی کشور‌های حاشیه خزر در ایران تاکید کرد.

آقای لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این ملاقات با اظهار خرسندی از تقویت همکاری‌های دو کشور  در زمینه‌های مختلف، گفت؛ موضوعات مختلفی برای گفتگو و تبادل نظر و همکاری داریم.

لاوروف با اشاره به نتایج آخرین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور و اهمیت نقش این کمیسیون در تقویت روابط فیمابین در زمینه‌های مختلف، از آمادگی نخست وزیر روسیه جهت سفر به ایران جهت شرکت در  همایش آتی اقتصادی کشور‌های همسایه دریای خزر خبر داد.

آقای لاوروف ضمن اظهار خرسندی از نرخ رشد همکاری‌های تجاری دو کشور، این روند را نتیجه ثمربخش بودن نشست‌های مشترک مسؤلان دولتی و خصوصی دو کشور دانست.

وزیر خارجه روسیه بر اهمیت اجرایی کردن توافقات دو کشور در زمینه حمل و نقل و ترانزیت و نقش راهبردی کریدور شمال جنوب در این زمینه تاکید کرد و از آمادگی روسیه برای همکاری در تکمیل این کریدور خبر داد.

وی از همکاری‌های ثمربخش دو کشور ایران و روسیه در زمینه‌های منطقه‌ای و بین المللی اظهار خرسندی کرد.

لاوروف همچنین با اعلام حمایت روسیه از احیای برجام، از رویکرد آمریکا در خصوص این توافق انتقاد کرد و بر لزوم رفع کامل تحریم‌های ایران تاکید نمود.

لاوروف همچنین با انتقاد از اقدام غرب در تسلیح اوکراین به انواع سلاح ها، اتهامات آمریکا و اروپا علیه ایران در خصوص اوکراین را رد کرد و گفت اوکراین هیچ دلیل اثبات کننده‌ای در خصوص این ادعا‌ها ندارد و روسیه قبلا پاسخ این ادعا‌ها را رسما داده و این ادعا‌ها را نفی کرده است.

آقای لاوروف افزود: همانگونه که از عضویت ایران در شانگ‌های حمایت کردیم، خواهان امضای توافق برای همکاری تمام عیار میان ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا هستیم. روند عضویت ایران در بریکس نیز مورد توجه قرار دارد.

دو وزیر در این دیدار در خصوص مسائل مربوط به افغانستان، یمن، اوکراین، سوریه، قفقاز جنوبی، مسائل مربوط به حوزه دریای خزر و نیز همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های منطقه‌ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

 

انتهای پیام/


برچسب ها: امیرعبداللهیان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha