امیرعبداللهیان: در خصوص اتفاقات شرق فرات پاسخ ما به طرف آمریکایی قاطع و روشن بود

۰۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۸:۴۲
کد خبر: ۴۷۰۵۳۰۶
امیرعبداللهیان: در خصوص اتفاقات شرق فرات پاسخ ما به طرف آمریکایی قاطع و روشن بود
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در خصوص اتفاقات شرق فرات، طرف آمریکایی اتهام بی اساسی را مبنی بر حمله گروه‌های منتسب به ایران مطرح کرده که پاسخ ما به طرف آمریکایی روشن و قاطع بود.

خبرگزاری میزان_ حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان پس از دیداری که با لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه داشت در نشست خبری مشترک با وی گفت: در گفتگو‌ها موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای مطرح شد و مناسبات دوجانبه نیز مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: آخرین وضعیت توافقات برای امضای همکاری‌های راهبردی و بلندمدت بین دو کشور را مورد بررسی قرار دادیم و در مرحله پایانی هستیم. امیدواریم در آینده نزدیک برای امضای این توافقنامه میزبان آقای لاوروف باشیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: تداوم تنش در قفقاز را به نفع هیچ یک از طرفین نمی‌دانیم. مداخلات خارجی عامل پیچیده شدن اوضاع در منطقه است. آماده هستیم تا نقش آفرینی بیشترس در جهت صلح پایدار و امنیت فراگیر در منطقه داشته باشیم. تسلیح اوکراین توسط غرب به سلاح‌های متنوع و پیشرفته را گامی در جهت پیچیده‌تر شدن اوضاع می‌دانیم.

وی با بیان اینکه این نشست هفته آینده در سطح معاونین برگزار شود، خاطرنشان کرد: طبعا هدف اصلی این نشست نزدیک کردن دیدگاه‌های دو کشور ترکیه و سوریه به یکدیگر است و تهران و مسکو نیز تلاش می‌کنند که این دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کنند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این خصوص اضافه کرد: چنانچه در گفتگو‌های هفته آینده چارچوبی مشخص شود، دور بعدی این نشست می‌تواند در سطح وزیران امور خارجه چهار کشور برگزار شود.

امیرعبداللهیان در بخشی دیگر از این نشست با بیان اینکه ما خواهان صلح در افغانستان هستیم، گفت: در رابطه با همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور به ویژه در یک و نیم سال گذشته پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است. حجم تبادلات تجاری ما به بیش از سه و نیم برابر افزایش پیدا کرده است، هرچند این افزایش آن متناسب با توانمندی‌های موجود در دو کشور نیست.

وی افزود: همچنین بر روابط کنسولی دو کشور نیز مروری داشتیم. تسهیل تردد و از جمله فعالیت اقتصادی دو کشور و تردد سهل رانندگان ترانزیت از جمله موضوعات مورد توجه ما بود و برای رفع موانع اتفاق نظر داریم.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: در خصوص همکاری‌های دوجانبه در بخش منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کردیم. جمهوری اسلامی ایران ۴۹ سند را برای عضویت در نشست آتی اجلاس سران شانگ‌های در مجلس به تصویب رسانده است. ما در این خصوص گفتگو کردیم.

وی ادامه داد: در خصوص مزیت قطعی ایران در بریکس و تلاش‌های سازنده در خصوص تحولات جاری در قفقاز تمرکز ویژه‌ای داشتیم؛ تداوم تنش در این منطقه را به نفع هیچ یک از طرفین آذربایجان و ارمنستان نمی‌دانیم. مداخلات خارجی و تلاش برای تغییرات ژئوپلیتیکی منطقه را عاملی برای هر چه بیشتر پیچیده‌تر شدن وضعیت این منطقه می‌دانیم.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: معتقد هستیم باید از طریق مکانیسم ۳ + ۳ و بدون توسل به زور مسائل منطقه حل و فصل شود. امیدوار هستم نتیجه این نشست و تلاش‌ها منجر به حل و فصل و مسالمت آمیز مساله شود.

وی ادامه داد: پیشرفت‌های خوبی را در حوزه همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور شاهد هستیم. شاید در شروع مرحله جدید همکاری‌های ایران و روسیه درک متقابل بخش‌های خصوصی و بخش‌های دولتی از موضوع همکاری‌های متنوع یک ضرورت بود. از این مرحله به خوبی عبور کردیم و امروز در پروژه‌های مختلف و متنوع دو طرف فعال هستند.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: امروز به صراحت می‌توانیم از پیشرفت خوب در همکاری‌های همه جانبه با تمرکز بر موضوعات اقتصادی و تجاری بین دو کشور سخن بگوییم و هر دو طرف از روند رو به پیشرفت همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف ابراز رضایت داریم. 

امیرعبداللهیان با بیان این که به زودی با وزیر خارجه عربستان دیدار خواهم کرد، گفت: برای توسعه همکاری با عربستان آمادگی داریم. برخی تفاوت دیدگاه‌ها که طبیعی هم هست مانع بازگشت روابط به حالت طبیعی و بازگشایی سفارتخانه‌ها نخواهد شد.

امیرعبداللهیان در بخشی دیگر از نشست مطبوعاتی مشترک خود با وزیر امور خارجه روسیه در مسکو، در پاسخ به سؤال دیگری در مورد تحولات اخیر در شرق فرات و ادعا‌های مطرح شده از سوی آمریکایی‌ها علیه ایران در این ارتباط گفت: اتفاقاتی در روز‌های اخیر در منطقه شرق فرات رخ داده است، متاسفانه طرف آمریکایی اتهام بی اساسی را مبنی بر حمله گروه‌هایی که مدعی است منتسب به ایران هستند و هدف قرار دادن منطقه‌ای با پهپاد ایرانی توسط این گروه‌ها، مطرح کرده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این که آمریکایی‌ها ادعای بی اساسی را مطرح کرده اند، افزود: آمریکایی‌ها قبل از اینکه اسنادی را برای اثبات ادعای خود ارائه دهند قضاوت‌های عجولانه و رفتار شتاب زده‌ای را مرتکب می‌شوند.

وی با بیان این که ما هم به دنبال درگیری و ایجاد تنش نیستیم، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش سازنده و مثبتی در کمک به صلح و ثبات در منطقه و ایجاد امنیت پایدار داشته است و در خصوص اتفاقات در شرق فرات نیز پاسخ ما به طرف آمریکایی روشن و قاطع بود.

 

انتهای پیام/


برچسب ها: امیرعبداللهیان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha