پشه‌ها چگونه انتخاب می‌کنند که چه کسی را نیش بزنند؟

۰۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۳:۳۶
کد خبر: ۴۷۰۴۹۶۶
دسته بندی‌: فضای مجازی ، عمومی
پشه‌ها چگونه انتخاب می‌کنند که چه کسی را نیش بزنند؟
دانشمندان اعلام کردند که پشه‌ها دارای رادار هستند که به آن‌ها می‌گوید که چه کسی را نیش بزنند.

خبرگزاری میزان _ فارس به نقل از اینترستینگ انجینیرینگ نوشت: ممکن است بار‌ها بعد از گزیده شدن توسط پشه به خود بگویید چرا این حشرات جذب شما می‌شوند. اکنون دانشمندان دانشکده پزشکی جان هاپکینگز علت این اتفاق را کشف کرده اند.

دانشمندان گیرنده‌های تخصصی روی سلول‌های عصبی حشرات را یافته اند که  توانایی آن‌ها را برای تشخیص بوی‌های خوشایند به ویژه در پوست انسان تنظیم می‌کنند.

کریستوفر پاتر، دانشیار علوم اعصاب در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز، گفت: «درک زیست شناسی مولکولی حس بویایی پشه برای ایجاد راه‌های جدید جهت جلوگیری از نیش و بیماری‌های سنگینی که ایجاد می‌کنند، کلیدی است.»

تحقیقات جدید بسیار مهم است، زیرا بیماری‌های منتقله از طریق پشه مانند مالاریا، تب دنگی و ویروس نیل غربی ۷۰۰ میلیون نفر را مبتلا کرده و سالانه ۷۵۰ هزار نفر را می‌کشند. نتایج این تحقیق می‌تواند برای تولید مواد دافع حشرات مورد استفاده قرار گیرد.

پاتر می‌گوید حشرات از حواس متعددی (بویایی، چشایی و یونوتروپیک) برای یافتن میزبان‌ها استفاده می‌کنند، اما تصور می‌شود گیرنده‌های بویایی به پشه‌ها کمک می‌کنند تا بین حیوانات و انسان‌ها تمایز قائل شوند در حالی که گیرنده‌های چشایی دی اکسید کربن را تشخیص می‌دهند.

دانشمندان خاطرنشان کردند که اکثر گیرنده‌های یونوتروپیک  که روی آن تمرکز داشتند را در قسمت انتهایی (دورترین قسمت از سر) آنتن‌ها پیدا کردند و آنتن‌ها گیرنده‌های یونوتروپیک بیشتری در قسمت پروگزیمال (نزدیک سر) پشه‌ها وجود داشتند.

نتایج نشان می‌دهد که آنتن‌ها پیچیده‌تر از آنچه قبلاً فرض می‌شد هستند. این مطالعه درمجله Cell Reports منتشر شده است.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *