قربانی: با توسعه تیراندازی کسی آهو و کبوتر شکار نمی‌کند/ ۲۰۰ میلیارد در سال هزینه داریم

۰۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۵:۰۱
کد خبر: ۴۷۰۴۷۴۶
دسته بندی‌: ورزشی ، سایر حوزه ها
قربانی: با توسعه تیراندازی کسی آهو و کبوتر شکار نمی‌کند/ ۲۰۰ میلیارد در سال هزینه داریم
رییس فدراسیون تیراندازی گفت: در چهار سال گذشته ۲۲ خط تیراندازی از کار افتاده و یک ریال هم خرج آن نکردند.

خبرگزاری میزان - مرتضی قربانی در خصوص ریاستش در فدراسیون تیراندازی در یک سال گذشته و فعالیت‌هایش با خبرنگاران گفت‌وگویی انجام داد ‌که متن آن را در زیر می‌خوانید.

وی در ابتدای صحبت‌هایش اظهار داشت: از سال ۷۰ کار را برای راه‌اندازی هیات تیراندازی اصفهان آغاز کردم و ۲۸ سال ریاست هیات اصفهان را بر عهده داشتم و از آن زمان دستی بر آتش داشتم. تمایلی نداشتم که در انتخابات فدراسیون ثبت نام کنم ولی در نهایت برای پیش بردن کارهای این رشته در انتخابات شرکت کردم و رای اعتماد اعضای مجمع را به دست آوردم.

قربانی افزود: زمانی که به فدراسیون آمدم دلم گرفت. فدراسیونی با این همه قدمت با وجود زحمات زیاد، در چهار سال گذشته رها شده بود و این امر باعث شده بود ۳۴ تا ۳۵ میلیارد بدهی به مربی، شرکت توسعه و بخش مالیاتی  مانده بود. ۷۰۰ میلیون بدهکاری فشنگ به وزارت دفاع و ۴۰۰ میلیون به اسلحه سازی داشتند. همین مقدار هم از باشگاه‌ها گرفته بودند و دین آن بر گردن ما افتاده بود بعلاوه لازم بود پول برای حل مشکلات تهیه کنیم‌، اما ما نیامدیم پشت در مشکلات بمانیم و متوقف شویم و در همان اسفند سال ۱۴۰۰ تصمیم گرفتیم و تیم ملی تفنگ و تپانچه را با ۲۳ نفر به برزیل اعزام کردیم. شب عید اداره مالیات حساب ما را تخلیه کرد. ما متوقف نشدیم و کار را با قدرت ادامه دادیم. در مجموع در این یک سال  ۷ اعزام در هر سه اسلحه تفنگ، تپانچه و اهداف پروازی داشتیم و ۱۰ مدال طلا، نقره و برنز کسب کردیم.

رئیس فدراسیون تیراندازی در خصوص لغو اعزام تیراندازان به جام جهانی هندوستان، تصریح کرد: ما برای اعزام آماده بودیم، اما با افزایش قیمت ارز هزینه این اعزام ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان شد در حالی که دو ماه پیش که کارهای اعزام را  آغاز کردیم این  هزینه در حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود. این تورم سبب شد که مبلغ بالا برود و در نهایت اعزام لغو شد.

وی بر هزینه‌های بالای این رشته تجهیزات محور تاکید کرد و گفت: مجلس ۳۰۰ میلیارد تومان توزیع کرده و بودجه‌ای که مجلس به ورزش داده برای فدراسیون‌هایی هزینه شد که هزینه‌هایی مثل ما ندارند. یک فشنگ خفیف ما در حال حاضر ۴۰ هزار تومان است. یک ورزشکار ما روزانه ۸۰ تیر می‌زند که هزینه آن  ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. ما در هر اسلحه ۱۲ نفر در اردو داریم که هزینه یک روز تمرین آن‌ها به اندازه یک توپ فوتبال می‌شود. ما این هزینه‌های سنگین را داریم، اما رشته های دیگر اینطور نیست و به اندازه ما وابسته به تجهیزات نیستند. 

قربانی خاطرنشان کرد: با این شرایط خود را جمع و جور کردیم و نگذاشتیم اردوها متوقف شود. مسابقات لیگ را برگزار کردیم و در مجموع ۶ هزار نفر در مسابقات لیگ، آزاد و جایزه بزرگ شرکت کردند. در سال گذشته ۴۰۰ نفر استعدادیابی شدند که رکوردهای نزدیک تیم ملی داشتند. این تیراندازان شناسنامه دارند و نماینده انتخاب کردیم که آن‌ها را در استان‌ها شناسایی و سازمان دهی کنند.

وی با اشاره به پشتوانه‌سازی در تیم‌های ملی گفت: تیم‌های ملی نباید فقط وابسته به چند نفر باشد و پشتوانه‌سازی کردیم و دو تیم ملی نوجوانان و جوانان تشکیل دادیم؛ البته برخی مخالفت‌ها وجود داشت، اما ما به آن‌ها توجهی نکردیم. حتی در قهرمانی جهان مصر نفرات جوان را اعزام کردیم که اولین رویدادشان بود.

رئیس فدراسیون تیراندازی با اشاره به تشکیل دو‌کمیته گلوله‌زنی و اهداف‌پروازی گفت: کمیته گلوله‌زنی را تشکیل دادیم و تا کنون ۴ مسابقه برگزار شده و در هر رویداد بالغ بر ۱۵۰ نفر حضور داشتند. همچنین کمیته گلوله‌زنی را تشکیل دادیم.

وی تصریح کرد: اهداف‌پروازی بخشی از ورزش تیراندازی است. سلاح و مهماتی که در دست مردم است برخی مجوز دارد برخی ندارد و برخی در روستاها و جنگل نسل حیات را برمی‌چینند. اگر سازمان محیط زیست و منابع طبیعی حرف ما را گوش دهند و از انرژی و توان ما استفاده کنند و اهداف پروازی را توسعه دهیم، کسی در جنگل و طبیعت آهو و کبوتر شکار نمی‌کند و به حیات وحش آسیب نمی‌زند. ۳۵ سفر استانی داشتم و در هر استان قول احداث ۵ تا ۲۰ زمین اهداف پروازی را از مسئولین گرفتم.

قربانی خاطرنشان کرد: این ورزش ۱۹۰ مدال در المپیک، بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی دارد در حالی که در بسیاری از رشته‌ها که سنگ آن را به سینه می‌زنیم تنها یک مدال توزیع می‌شود. ما در سال آینده ۷ اعزام داریم بخشی از آن‌ها مربوط به رویدادهای کسب سهمیه المپیک است. ما افتخار می‌کنیم که اولین سهمیه ایران را هانیه رستمیان بدست آورد. امیر محمد نکونام هم با فاصله کم، سهمیه مردان را از دست داد. وقتی می‌توانیم این همه مدال را جمع کنیم و آن را انجام ندهیم هند، فرانسه، چین این مدال‌ها را می‌گیرند.

وی در پاسخ به این سوال که در سال ۱۴۰۱چند درصد از بودجه خود را دریافت کردید، افزود: سال ۱۴۰۰ بودجه فدراسیون حدود ۹ میلیارد تومان بود که تمام این پول هزینه شده بود. در چهار سال گذشته ۲۲ خط تیراندازی از کار افتاده و یک ریال هم خرج آن نکردند. در سال ۱۴۰۱ در حدود ۲۲ میلیارد برای اعزام تفنگ، تپانچه و اهداف پروازی هزینه کردیم و ۱۵ میلیارد تومان هم هزینه متفرقه داشتیم. تفاهم نامه ما با وزارت ورزش ۱۳ میلیارد تومان بود که ۸۰ درصد آن را دریافت کردیم. کمیته ملی المپیک هم هزینه بلیط را داده است خودمان هم ۲۰ میلیارد هزینه کردیم. از وزارت دفاع کمک گرفتم و تیم‌ها را اعزام کردیم و از آنها تشکر می‌کنم. به مجلس هم رفتیم و قول دادند که در بحث تامین منابع حمایت کنند. همه کارها را انجام می‌دهیم اما چیزی که مسلم است، نشان دادن این ورزش به مردم است که در این زمینه رسانه‌ها می‌توانند کمک زیادی کنند.
قربانی در پاسخ به این سوال که برای سال آینده چقدر نیاز دارید، گفت: با قیمت دلار امروز، ۲۰۰ میلیارد تومان در سال هزینه داریم و اگر این مبلغ را تامین کنیم بخشی از مشکلات جوانان حل می شود و جوانان زیادی جذب این رشته می‌شوند. باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: جذب حداکثری داریم‌ و هیچ تصمیمی را شخصی نمی‌گیریم و همه چیز با خرد جمعی است. افراد زیادی را جذب کردیم. برخی قهر کرده بودند که آنها را برگرداندیم و دلجویی کردیم. الهام هاشمی از دانمارک آمده بود و ما به دیدن او رفتیم. او در دانمارک فعال است و آنجا مدال گرفته بود که برای ایران افتخار است. 

رئیس فدراسیون تیراندازی تاکید کرد: ارتباط خود را با فدراسیون جهانی برقرار کردیم. از روسی، رئیس فدراسیون جهانی نیز دعوت کردیم به ایران بیایند و در تلاشیم تا آموزش مربیان و داوران را در بحث بین المللی توسعه دهیم.

وی به امضای دو تفاهم‌نامه با ستاد مبارزه با مواد مخدر و فدراسیون ملی ورزش ذانشگاهی اشاره کرد و گفت:  تفاهم نامه‌ای را با فدراسیون ورزش دانشگاهی نوشتیم که هیات‌های ما در سراسر کشور از امکانات دانشگاه‌ها استفاده کنند. تفاهم‌نامه‌ای را نیز با ستاد مبارزه با مواد مخدر امضا کردیم. ما از توان هیات‌های استانی استفاده می‌کنیم و ۵ روستا از هر استان را در مرحله اول تجهیز می‌کنیم و امکانات رایگان به روستاها می‌دهیم. تا سال آینده هزار روستا را می‌توان تجهیز کرد. اگر از هر روستا ۵۰۰ دختر و پسر به این رشته بیایند مشکلات کم می‌شود و اینها یک ظرفیت خواهند بود و در بین آنها می‌توان استعدادیابی کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که گفت این طرح ممکن است هزینه بالایی داشته باشد، گفت: پول در کشور زیاد است، اما هرز می‌رود و باید این پول‌ها هدفمند هزینه شود. مطمئنا این طرح هزینه و اجرای آن مشکلات دارد، اما وقتی شرایط تمرین را برای آنها به صورت رایگان فراهم کنیم، باعث ایجاد انگیزه می‌شود. وقتی کار راه بیفتد، خودشان کار را ادامه می‌دهند. مسئولان باید بدانند که این امکانات ارث پدرشان نیست و مربوط به جمهوری اسلامی و جوانان است و باید از آن استفاده کنیم. می‌توانیم یک میلیون جوان این مملکت را سازماندهی کنیم و طرح و راه کار هم داریم.

قربانی در پایان گفت: با همدلی، وحدت و دلگرم کردن مردم می‌توان شرایط را تغییر کرد. بحران گرانی و تحریم هست اما پوزه دشمنان به خاک مالیده می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha