معاون سیاسی وزیر امور خارجه: روابط ایران و ارمنستان علیه هیچ طرفی در منطقه نیست 

۰۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۹:۳۳
کد خبر: ۴۷۰۴۶۳۳
معاون سیاسی وزیر امور خارجه: روابط ایران و ارمنستان علیه هیچ طرفی در منطقه نیست 
 معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان، تاکید کرد: روابط ایران و ارمنستان علیه هیچ طرفی در منطقه نیست، چرا که ایران همواره به دنبال تحکیم ثبات و فراگیری صلح در قفقاز است. 

خبرگزاری میزان - علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که بنا به دعوت همتای ارمنستانی، برای برگزاری نشست رایزنی‌های سیاسی میان ایران و ارمنستان به ایروان سفر کرده است، در با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان و آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.

وی در دیدار با وزیر خارجه ارمنستان ضمن تاکید بر این موضوع که این که پیوند‌های تاریخی دو ملت ایران و ارمنستان سرمایه بزرگی برای توسعه و گسترش روابط تهران و ایروان است، گفت: روابط ایران و ارمنستان علیه هیچ طرفی در منطقه نیست، چرا که ایران همواره به دنبال تحکیم ثبات و فراگیری صلح در قفقاز است.

باقری افزود: بیگانگان در قفقاز صرفا در پی منافع خود هستند و حتی از میز گفتگو به‌عنوان پوششی برای پیشبرد بی‌ثباتی و تنش آفرینی سوءاستفاده می‌کنند.
 معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه امنیت و ثبات در قفقاز مانند سم مهلک برای صهیونیست‌های متجاوز است، تاکید کرد: آن‌ها از بی‌ثباتی در منطقه نفع می‌برند و لذا به‌طور مستمر تلاش می‌کنند تا آرامش منطقه و آسایش مردم را از بین ببرند.

باقری در این دیدار، با اشاره به روابط ممتاز سیاسی ایران و ارمنستان و نیز روند رو به رشد همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور، توجه ویژه دولت جمهوری اسلامی ایران به ارتقای روابط با همسایگان به ویژه جمهوری ارمنستان را یادآور شد.
وی در این راستا تاکید کرد: به همین جهت سفر به ایروان در اولین روز سال جدید را نشانه‌ای از اهتمام ویژه ایران به مسائل منطقه قفقاز است.

میرزویان، وزیر خارجه ارمنستان نیز ضمن تبریک فرا رسیدن نوروز به طرف ایرانی، ابراز امیدواری کرد که در سال نو نیز شاهد رشد و توسعه روابط دوجانبه باشد.

گفتنی است، در این دیدار طرفین در خصوص آخرین تحولات منطقه، راه‌های همکاری برای حفظ صلح و ثبات در منطقه و نیز روند پرونده‌های مختلف مذاکرات در منطقه تبادل نظر و رایزنی کردند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در دیدار با آرمن گریگوریان دبیر شورای عالی امنیت ملی ارمنستان بر دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت احترام به مرز‌های بین‌المللی و حاکمیت ملی کشور‌های منطقه و تلاش برای حل و فصل مسالمت‌آمیز مسائل منطقه از طریق قالب‌های منطقه‌ای، تاکید کرد.
وی در این راستا تصریح کرد: امنیت بسترساز توسعه کشور‌های منطقه و زمینه‌ساز رفاه ملت‌های منطقه است و لذا نباید اجازه داد تا بیگانگان بتوانند در سازوکار‌های امنیت منطقه‌ای حضور داشته باشند.
علی باقری همچنین با تاکید بر این که ایران همکاری کشور‌های منطقه برای فراگیری ثبات و صلح را راه حل منطقی حل و فصل اختلافات میداند، گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است تا در آینده نزدیک میزبان نشست وزیران امور خارجه ۳+۳ (ایران، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، ترکیه و روسیه) باشد.


دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان نیز ضمن استقبال از ابتکار ایران اظهار داشت: ایروان از ابتکار‌های منطقه‌ای برای ثبات در منطقه استقبال کرده و از میزبانی ایران برای نشست ۳+۳ حمایت می‌کند.

معاون سیاسی وزارت امورخارجه در دیدار با واهان گوستانیان معاون وزیر امور خارجه ارمنستان، در نشست رایزنی‌های سیاسی ایران و ارمنستان به بررسی آخرین تحولات در روابط دوجانبه و مسایل منطقه‌ای پرداخت و اظهار داشت: سیاست همسایگی، راهبرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است که هدف آن ثبات و توسعه منطقه‌ای است.

وی تاکید کرد: هوشمندی سیاسی دولت رییسی در اولویت دادن به سیاست همسایگی، چشم‌انداز درخشانی برای همکاری‌های چندجانبه منطقه‌ای را پدیدار کرده‌است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در آخرین برنامه سفر به ارمنستان، از مسجد کبود ایروان بازدید کرد.
انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha