واکنش به گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران|

کنعانی: آمریکا هیچ صلاحیتی برای سخن گفتن از ارزش‌های والای حقوق بشر را ندارد

۰۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۴:۴۴
کد خبر: ۴۷۰۴۵۷۱
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
کنعانی: آمریکا هیچ صلاحیتی برای سخن گفتن از ارزش‌های والای حقوق بشر را ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان مفاد گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران را بی‌اساس، فاقد وجاهت و دارای ماهیت و انگيزه سیاسی توصیف کرد.

خبرگزاری میزان - ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، مفاد گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران را بی‌اساس، فاقد وجاهت و دارای ماهیت و انگیزه سیاسی و برآمده از رویکرد مطرود مداخله جویانه رژیم آمریکا در امور داخلی کشور‌های مستقل دانست و گفت: این گزارش هیچگونه مرجعیتی برای قضاوت و ارزش‌گذاری نسبت به مقوله والای حقوق بشر در مناسبات بین‌المللی ندارد.

کنعانی با تأکید بر جایگاه رفیع و اهمیت و اصالت حقوق بشر در قانون اساسی و دیگر قوانین و مقررات ملی ایران و نیز احترام ایران به تعهدات بین‌المللی خود در این زمینه، اظهار داشت: هیچ انتظاری از رژیم سلطه‌طلب آمریکا برای بیان حقایق و واقعیت‌های ایران نمی‌رود.  

وی با اشاره به موارد گسترده نقض حقوق بشر در داخل و خارج آمریکا،  تصریح کرد: دولت آمریکا هیچ صلاحیتی برای سخن گفتن از ارزش‌های والای حقوق بشر در دیگر کشور‌ها را ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آمریکا ریاکارانه در حالی خود را مدعی دفاع از حقوق بشر مردم ایران می‌داند که با انواع تحریم‌های ظالمانه، غیرقانونی و یکجانبه علیه ملت ایران، به طور نظام‌مند مشغول نقض فاحش حقوق بشر علیه ملت ایران است. مضافا آنکه این رژیم بطور سازمان‌یافته با حمایت از گروه‌های تروریستی، در کنار آن‌ها و علیه مردم ایران ایستاده است.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی همچنین با اشاره به موارد نقض فاحش حقوق بشر در داخل آمریکا، افزود: رفتار پلیس آمریکا در اعمال خشونت علیه افراد و استفاده غیرقانونی از قوای قهریه، تبعیض ساختاری و هدفمند علیه سیاه‌پوستان به وسیله پلیس و دستگاه قضایی این کشور، نقض حقوق اقلیت‌ها و رنگین‌پوستان، سرکوب معترضان، رفتار خشونت‌آمیز با پناه‌جویان و زندانی کردن و رفتار‌های غیرانسانی با آن‌ها و کودکانشان، نقض حقوق بشر و تبعیض نژادی در زندان‌ها به‌خصوص زندان‌های ایالات جنوبی این کشور و برخورد برده‌گونه با زندانیان، تنها مواردی از نقض مستمر حقوق بشر در داخل آمریکاست که پیوسته مورد نگرانی جدی سازمان‌های بین‌المللی و نهاد‌های حقوق بشری بوده است.

انتهای پیام/



ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha