یک کارشناس علوم قرآنی:

کنار گذاشتن کینه‌ها بهترین رویکرد در سال نو محسوب می‌شود

۰۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰:۴۳
کد خبر: ۴۷۰۴۴۸۳
کنار گذاشتن کینه‌ها بهترین رویکرد در سال نو محسوب می‌شود
حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدتقی حسین‌زاده معتقد است عموما ماه‌های پایانی سال زمانی ارزشمند و نیازمند برنامه‌ریزی و توجه به نکات ارزشمند است، تا در کنار سایر مردم سالی سرشار از شادی را رقم بزنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدتقی حسین‌زاده در گفت‌وگو با میزان درباره اعمال روز نخست سال جدید گفت: تحویل سال همگام با تغییر و رشد فکری گامی ارزنده برای انسان به شمار می‌رود.

وی آداب ورود به سال جدید را مهم دانست و اظهار کرد: عموما ماه‌های پایانی سال زمانی مناسب برای زمینه‌سازی ورود به سال جدید است. برای مثال کمک به خیریه‌ها، تامین سبد معیشت خانواده‌ها در ایام عید نوروز امری انسانی است که می‌تواند دل همه مردم را شاد کند.

حجت‌الاسلام حسین‌زاده اختصاص صدقه پس از تحویل سال را یک سنت درست دانست و افزود: صدقه‌ای که برای سلامتی ائمه معصومین(ع) پرداخت می‌شود چنانچه به خانواده‌های بدسرپرست و یا بی‌سرپرست ارائه شود، مقبول درگاه حق واقع می‌شود و می‌تواند کمک به هموطنانی باشد که در شرایط سخت این روزها نیازمند یاری هستند.

وی بهترین رویکرد سال نو را تلاش برای کنار گذاشتن کینه‌ها دانست و تصریح کرد: تلاش برای کنار گذاشتن کینه‌ها و کدورت‌هایی که در طول سال ایجاد شده، برای تغییر نگرش انسان لازم و نشان از بزرگ شدن روح آدمی است.

این کارشناس علوم قرآنی درس گرفتن از طبیعت را امری مهم برای تحول انسانی دانست و بیان کرد: درس طبیعت به انسان این است که چنانچه زیر بارش باران سختی‌ها قرار گرفته‌ای می‌توانی تحول در خود ایجاد کنی و این تحول در تو می‌تواند درونی باشد، بنابراین کینه و کدورت‌ها را می‌توان خاتمه داد و سال جدید زمانی مناسب برای فعلی است که پیامبراکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) بر آن تاکید داشته‌اند.

وی دادن صدقه در ایام نوروز را فعلی درست دانست و اظهار کرد: دادن صدقه همواره به معنی کمک به غربیه نیست، گاهی در بین اقوام و دوستان افراد نیازمندی وجود دارند و با کمک به آن‌ها می‌توان از مشکلات اقوام و دوستان کاست. کمک به این افراد اگر در قالب پول نقد و به عنوان هدیه هم صورت گیرد، می‌تواند فضیلت‌های فراوانی را برای مومن به همراه داشته باشد.

حجت‌الاسلام حسین‌زاده پاداش کمک به فامیل را افزایش عمر دانست و بیان کرد: نباید فراموش کنیم که صله رحم و کمک به فامیل آن هم با احترام کاری بس پسندیده است که بزرگان دین نیز بر آن تاکید داشته‌اند. از سوی دیگر این کار خیر عمر انسان را طولانی می‌کند، این مهم بر اساس روایت نقل شده از ائمه معصومین(ع) مطرح شده است.

این کارشناس علوم قرآنی خاطرنشان کرد: در روایات به نقل قول‌هایی خصوصا از امام صادق(ع) پیرامون صله رحم اشاره شده، امام صادق(ع) می‌فرمایند: «صِلُوا أرحامَکُم و بِرّوا بِإخوانِکُم وَ لَو بِحُسن السَّلامِ وَ رَدِّ الجَواب، صله رحم نمایید و به برادران دینی خود نیکی کنید، هر چند با سلام کردن خوب و یا جواب سلام خوب باشد.»

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha