انتقاد نماینده دائم کشورمان در ژنو از رویکرد گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران

20:17 - 29 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۴۴۲۸
انتقاد نماینده دائم کشورمان در ژنو از رویکرد گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران
سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر سازمان ملل در ژنو در جریان گفتگوی تعاملی شورای حقوق بشر با گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران ضمن انتقاد از رویکرد گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران، گفت:: شورای حقوق بشر در تحقق ماموریت خود برای ارتقای حقوق بشر در صورتی موفق خواهد بود که این ماموریت را براساس گفتگو و همکاری و مطابق با اصول عدم برخورد گزینشی، بی طرفی، خودداری از سیاست زدگی، خودداری از اتهام زنی و کلیشه سازی انجام دهد.

خبرگزاری میزان - علی بحرینی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر سازمان ملل در ژنو در جریان گفتگوی تعاملی شورای حقوق بشر با گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران در روز دوشنبه ۲۹ اسفند، با انتقاد شدید از رویکرد‌ها و رفتار‌های گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، گفت: با وجود رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران برای تعامل با سازوکار‌های حقوق بشر و ارتباطات و تعاملات منظم با گزارشگر ویژه در سال‌های گذشته، به دلیل رفتار‌های غیرحرفه ای، مغرضانه و غیرسازنده گزارشگر ویژه در یک سال گذشته، عدم توجه به دیدگاه‌ها و نظرات رسمی ارائه شده از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص ادعا‌هایی که وی علیه ایران مطرح می‌کند و همچنین حمایت و همکاری ایشان با گروه‌های تروریستی و تجزیه طلب ایرانی که کاملا برخلاف «اصول» حرفه‌ای براساس دستورالعمل‌های مربوطه به عنوان یک مقام سازمان مللی است، تعامل و همکاری با ایشان را کاملا بی فایده می‌داند. 

بحرینی با اشاره به روند فزاینده سوء استفاده برخی دولت‌ها و سازوکار‌های حقوق بشری از موضوع حقوق بشر با هدف تحت فشار قرار دادن کشور‌های در حال توسعه و دخالت در امور داخلی این کشورها، افزود: شورای حقوق بشر در تحقق ماموریت خود برای ارتقای حقوق بشر در صورتی موفق خواهد بود که این ماموریت را براساس گفتگو و همکاری و مطابق با اصول عدم برخورد گزینشی، بی طرفی، خودداری از سیاست زدگی، خودداری از اتهام زنی و کلیشه سازی انجام دهد. شورا باید از هر گونه اقدامی که موجب تفرقه و تقابل و تبدیل کردن حقوق بشر به ابزاری در راستای برنامه‌های سیاسی برخی کشور‌ها باشد، فاصله بگیرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سخنرانی خود در واکنش به گزارشی که گزارشگر ویژه در خصوص وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران به نشست ۵۲ شورای حقوق بشر ارائه کرده است، اظهار داشت: ادعا‌های گزارشگر ویژه در گزارش خود تکرار ادعا‌های تعدادی از دولت‌های غربی و رسانه‌های آن‌ها و گروه‌های تروریستی مستقر در کشورهایشان می‌باشد که سعی می‌کنند تصورات خود را به عنوان واقعیت وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران مطرح کنند. این در حالی است که به گواه تمام کسانی که وضعیت ایران را از درون ایران و از نزدیک دنبال می‌کنند، آنچه در رسانه‌های غربی گفته می‌شود با واقعیت‌های موجود در صحنه تفاوت چشمگیری دارد.

بحرینی گفت: با وجود رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران برای تعامل با سازوکار‌های حقوق بشر و ارتباطات و تعاملات منظم با گزارشگر ویژه در سال‌های گذشته، به دلیل رفتار‌های غیرحرفه ای، مغرضانه و غیرسازنده گزارشگر ویژه در یک سال گذشته، عدم توجه به دیدگاه‌ها و نظرات رسمی ارائه شده از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص ادعا‌هایی که ایشان علیه ایران مطرح می‌کند و همچنین حمایت و همکاری ایشان با گروه‌های تروریستی و تجزیه طلب ایرانی که کاملا برخلاف «اصول» حرفه‌ای براساس دستورالعمل‌های مربوطه به عنوان یک مقام سازمان مللی است، تعامل و همکاری با ایشان را کاملا بی فایده می‌داند. 

نماینده ایران در ژنو در بخش دیگری از سخنرانی خود در این جلسه اظهار کرد: مردم ایران نزدیک به سه ماه شاهد اغتشاشات، حملات تروریستی و شورش‌های مسلحانه بودند. اما آقای رحمان حتی به حمله تروریستی داعش به یک مکان مذهبی در شیراز که ۱۳ زن، کودک و مردم عادی بی گناه را به شهادت رساند، اشاره‌ای نکرد. این حمله تروریستی در واقع برای دامن زدن به شورش‌ها و ترویج خشونت انجام شد. وی همچنین از نوشتن و صحبت کردن در مورد حملات مسلحانه به مردم در استان‌های مختلف، قتل عابران و بیش از ۸۰ نیروی امنیتی که با سنگ، چوب، آهن و گلوله‌های واقعی توسط اغتشاشگران و گروه‌های تروریستی به شهادت رسیدند، خودداری کرده است. 

بحرینی گفت: در اردیبهشت ماه گزارشگر ویژه آثار منفی اقدامات قهرآمیز یکجانبه از ایران بازدید و در مدت ۱۲ روز حضور خود با بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی دیدار و در گزارش جامعی که در سپتامبر ۲۰۲۲ به شورای حقوق بشر ارائه کرد، به صراحت به تاثیر تحریم‌ها در نقض حقوق بشر مردم ایران، به ویژه بیماران تالاسمی اشاره کرد، ولی آیا گزارشگر که ادعای دفاع از حقوق بشر مردم ایران را دارد، در گزارش‌های خود به این مسئله اشاره‌ای داشته است؟! پاسخ روشن است. او هیچ اشاره‌ای نکرده است.

خاطرنشان می‌شود جلسه بررسی گزارش گزارشگر ویژه تحمیلی از سوی گروهی از کشور‌های غربی بر شورای حقوق بشر در خصوص وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۲۹ اسفند در جریان برگزاری نشست ۵۲ شورای حقوق بشر در ژنو برگزار شد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین در ارتباط با تحولات ماه‌های گذشته بعد از فوت خانم مهسا امینی در ایران گفت: در جریان یک جنگ همه جانبه و ترکیبی علیه جمهوری اسلامی ایران، بیش از ۱۲۰ شبکه تلویزیونی، ۱۰۰ شبکه رادیویی و ده‌ها سایت و شبکه اجتماعی تمرکز خود را بر روی جوانان، زنان و دختران و کودکان ایرانی قرار دادند و تلاش شان این بود که با ارائه آموزش‌های لازم در مورد چگونگی درگیری مسلحانه، آن‌ها را تشویق به ساخت بمب و اغتشاش در خیابان‌ها و شهر‌ها کردند و اخیراً هم به بهانه موضوع «مسمومیت دانش آموزان» در برخی از مدارس، سناریوی جدیدی برای التهاب آفرینی و کشاندن مجدد جوانان و دانش آموزان به خیابان‌ها بسازند. متأسفانه، در جنگ ترکیبی اخیر علیه کشور من، برخی از کودکان مورد سوء استفاده نیرو‌هایی از خارج از ایران قرار گرفتند. نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو، نزدیک به ۴۰ گزارش روشنگرانه و توجیهی را توزیع کرده است تا واقعیت‌های موجود در مورد تحولات‌های ماه‌های گذشته را توضیح دهد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان سخنرانی خود، گفت: این یک نفاق محض است که مرتکبین جنایت علیه مردم ایران، مدافع حقوق بشر ایرانیان و سایر ملت‌ها و طرح قطعنامه علیه ایران باشند، در حالی که همین مردم را با تحمیل تحریم‌های ظالمانه از حقوق اولیه خود شامل حق بهداشت، حق آموزش و حق حیات محروم می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر عزم و ایستادگی مردم و به برکت خون شرافتمندانه شهدای خود، به پیشرفت مستمر خود در همه عرصه‌ها از جمله حفظ و ارتقای حقوق و کرامت انسانی ادامه خواهد داد

انتهای پیام/


برچسب ها: علی بحرینی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *