رئیس‌جمهور: تکمیل و راه‌اندازی فاز ۲ پالایشگاه آبادان رکوردی در کار‌های جهادی است

13:02 - 29 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۴۳۸۶
دسته بندی: سیاست ، عمومی
رئیس‌جمهور: تکمیل و راه‌اندازی فاز ۲ پالایشگاه آبادان رکوردی در کار‌های جهادی است
رئیس جمهور اظهار داشت: انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها به غلط تصور می‌کنند که فقط آن‌ها توانایی انجام کار‌های مهم و پیچیده را دارند و این تصور را در رفتارشان نسبت به دیگر ملت‌ها اعمال و آن‌ها را تحقیر می‌کنند، اما امروز ما در پتروپالایشگاه آبادان شاهد جلوه ارزشمندی از «ما می‌خواهیم، ما می‌دانیم و ما می‌توانیم» ملت ایران هستیم.

خبرگزاری میزان - سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز دوشنبه ۲۹ اسفند، مصادف با روز «ملی شدن صنعت نفت» در آیین افتتاح بخش نخست فاز دوم پالایشگاه آبادان با تبریک فرارسیدن نوروز و نیز ماه مبارک رمضان گفت: افتتاح فاز دوم پالایشگاه آبادان در روزی صورت می‌گیرد که ملت ایران در این روز انگلیسی‌ها را از صنعت نفت ایران اخراج کردند تا با دست توانای متخصصان و کارگران خودشان این صنعت را اداره کنند.


رئیس جمهور افزود: انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها به غلط تصور می‌کنند که فقط آن‌ها توانایی انجام کار‌های مهم و پیچیده را دارند و این تصور را در رفتارشان نسبت به دیگر ملت‌ها اعمال و آن‌ها را تحقیر می‌کنند، اما امروز ما در پتروپالایشگاه آبادان شاهد جلوه ارزشمندی از «ما می‌خواهیم، ما می‌دانیم و ما می‌توانیم» ملت ایران هستیم.


وی با اشاره به اینکه امروز در پالایشگاه آبادان شاهد بخشی هستیم که بیش از ۱۰۰ سال از آغاز فعالیت آن می‌گذرد و توامان شاهد بخشی هستیم که ۱۰۰ درصد آن به دست توانای متخصصان و کارگران شریف ایرانی احداث شده است، اظهار داشت: امروز در کنار پالایشگاه نامدار آبادان، در واقع یک پالایشگاه آبادان دیگر آغاز به کار کرده است.


رئیس جمهور تصریح کرد: حدود ۳۴ درصد از این پروژه که اتفاقا سخت‌ترین و مهم‌ترین بخش راه‌اندازی پالایشگاه بود، در یکسال گذشته و با همت و کار جهادی مدیران، متخصصان و کارگران غیور ایرانی اجرا شده که یک رکورد در کار‌های جهادی است و انش‌الله کار با همین رویه ادامه خواهد یافت.


آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه با راه‌اندازی فاز دوم پالایشگاه آبادان در مسیر تحقق جلوگیری از خام‌فروشی به عنوان یکی از اهداف کشور و مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز گام بلندی برداشته می‌شود، خاطرنشان کرد: با بهره برداری از پتروپالایشگاه آبادان ظرفیت تولید بنزین کشور ۴ میلیون لیتر و ظرفیت تولید گازوئیل هم ۵ میلیون لیتر افزایش پیدا کرد و همچنین خوراک مورد نیاز پتروشیمی‌های آبادان و بندر امام هم تامین می‌شود.
رئیس جمهور در ادامه از وزیر نفت و مجموعه تحت مدیریت وی خواست تا برای افزایش ظرفیت‌های شغلی در پالایشگاه نفت آبادان با توسعه فاز‌های ۲ و ۳ تلاش کنند و گفت: بیش از ۱۰۰ پیمانکار و مشاور در پتروپالایشگاه آبادان مشغول به کار بودند که باید از ظرفیت آن‌ها در سایر طرح‌های پتروپالایشگاهی استفاده کرد.


وی با بیان اینکه افتتاح طرح پتروپالایشگاهی آبادان برای مردم پیام امیدواری به همراه دارد، تاکید کرد: افتتاح این طرح به کسانی که روزگاری صنعت نفت کشورمان را ترک کردند و مدام می‌گفتند که ایران در اداره و توسعه صنعت نفت خود دچار وقفه می‌شود، پیام مهم «ما می‌توانیم» را مخابره کرده است.


رئیس جمهور با اشاره به سخنان وزیر نفت درباره احداث پالایشگاه فراسرزمینی جمهوری اسلامی ایران در کشور ونزویلا گفت: نیرو‌های متخصص ایرانی برای نجات صنعت نفت ونزوئلا به این کشور اعزام شدند و این نشان می‌دهد که صنعت نفت کشورمان قابلیت صادرات خدمات فنی و اعزام نیرو‌های کارآمد و اثرگذار به کشور‌های نفت خیز دنیا را دارد.


آیت‌الله رئیسی در ادامه سخنانش با بیان اینکه در ساعات پایانی سال ۱۴۰۱ باید به رهنمود‌های رهبر انقلاب و نامگذاری امسال مبنی بر «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» و فعالیت‌های انجام شده در این راستا توجه ویژه‌ای کنیم، تصریح کرد: بر خلاف دهه گذشته، امروز تولید و سرمایه ثابت در کشور رشد قابل توجهی داشته و به حدود ۴ درصد رسیده است و بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی، شاهد رشد ۱۵ درصدی بخش نفت هستیم.


رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه خوزستان سرزمین ایثار و شهادت، شهدای بزرگ، ایستادگی و مقاومت در مقابل دشمنان است، گفت: ما به خوزستان مدیونیم و با خدمتگزاری به مردم استان در همه بخش‌ها، دین خود را به این استان ادا می‌کنیم.آیت الله رئیسی با بیان اینکه در حوزه خدمت‌رسانی به مردم خوزستان عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد، اظهار داشت: جوانان خوزستانی با توجه به ظرفیت‌های چشمگیری که در این استان وجود دارد، در زمینه اشتغال نباید دغدغه و نگرانی داشته باشند. با راه اندازی پتروپالایشگاه آبادان برای ۷ هزار نفر به صورت مستقیم و برای ۱۵ هزار نفر به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد شده است.


رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در پتروپالایشگاه آبادان با افتتاح بخش‌های جدید شاهد جلوگیری از خام‌فروشی و افزایش تولید دانش‌بنیان و فناوری‌پایه هستیم که اشتغال قابل توجهی نیز ایجاد می‌کند، گفت: با راه‌اندازی فاز ۲ این پتروپالایشگاه، ظرفیت تولید و پالایش نفت کشور روزانه ۲۱۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرد.


آیت الله رئیسی با اشاره به گزارش پخش شده در این مراسم از مراحل ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان افزود: ضمن قدردانی از تلاش متخصصان و کارگران شریف خیلی خوب است که صحنه‌های تلاش و جهاد کسانی که در جای‌جای کشور در شرایط سخت برای پیشرفت ایران تلاش می‌کنند به تصویر کشیده شود.


رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت فعال‌تر شدن صنایع پایین‌دستی برای تبدیل هر چه بیشتر مواد اولیه به فرآورده‌های با ارزش افزوده بالاتر اظهار داشت: یکی دیگر از ضرورت‌هایی که وزارت نفت باید نسبت به آن اهتمام کند، تدوین الگوی مصرف برای مدیریت مصرف در کنار مدیریت تولید است. اگر چه سرمایه‌گذاری در صنعت نفت افزایش یافته، اما اگر مصرف مدیریت نشود، به مشکل برخواهیم خورد.


آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به مسائل استان خوزستان از جمله موضوع آب و فاضلاب و امکانات ورزشی اشاره و از استاندار خواست تا برای رفع کاستی‌های موجود در این زمینه تلاش کند و تصریح کرد: باید برای ایجاد اشتغال و تامین مسکن و تسهیل ازدواج جوانان همه تلاش خود را به کار بگیریم، جوانانی که در عمل به فرمان امام راحل حصر آبادان را شکستند.


رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه امروز دشمن به دنبال آن است تا با سوءاستفاده از برخی زمینه‌ها و کاستی‌ها در داخل برای خود نیرو جذب کند، خاطرنشان کرد: اگر به کاستی‌ها رسیدگی نشود مورد سوءاستفاده دشمن قرار می‌گیرند، اما اگر به آن‌ها توجه شود باعث ارتقای روحیه نشاط و امید در میان مردم می‌شود و لذا باید تلاش کنیم بر همین اساس روحیه نشاط، امید، آرامش و امنیتی را که امروز در خوزستان وجود دارد، ارتقا بخشیم و این هدف نیازمند تلاش مضاعف و حرکت جهادی است.


رئیس جمهور با اشاره به اینکه دشمن نمی‌خواهد کشور تولید، رشد اقتصادی و اشتغالزایی داشته باشد، گفت: اگر بخواهیم تلاش‌های دشمن علیه کشور را در یک کلمه خلاصه کنیم باید به سخن رهبر معظم انقلاب اشاره کنیم که از این توطئه‌ها تحت عنوان جنگ ترکیبی تعبیر کردند.


رئیس جمهور ادامه داد: دشمن تلاش کرد ما پیشرفت نکنیم، اما ما اراده کردیم و در حالی که برخی‌ها می‌گفتند نمی‌شود، با کمک مردم بسیاری از نمی‌شود‌ها را انجام دادیم. دشمن وقتی دید کشوری که رشد اقتصادی آن ۴ دهم درصد بود، در زمان کوتاهی به رشد نزدیک به ۵ درصدی رسیده است، فهمید که اراده جدی برای پیشرفت کشور وجود دارد و لذا به دنبال فتنه‌انگیزی رفت و جنگ ترکیبی به راه انداخت، اما مردم آن‌ها را ناکام گذاشتند.


آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه کشور در عرصه‌هایی که تحریم جدی‌تر و گسترده‌تر بوده بیشتر پیشرفت کرده است، اظهار داشت: امروز دشمن ببیند که کشوری که در بخش نفت به شدت تحریم شده چگونه یک پالایشگاه عظیم احداث کرده است. امروز به آبادان آمدم تا از همه زحماتی که در گذشته و در این دولت برای احداث این مجموعه کشیده شده، قدردانی و تجلیل کنم و بگویم که دشمن بداند اگر چه فتنه‌های او برای ما زحمت ایجاد می‌کند، اما به هیچ عنوان رشد اقتصادی و تولید کشور را نمی‌تواند متوقف کند.


رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش از استاندار خوزستان خواست حرکت آغاز شده برای فعال کردن اقتصاد روستاها، اشتغال‌آفرینی و ساخت مسکن را به طور جدی ادامه دهند و تصریح کرد: ساخت ۴ میلیون مسکن هم نیاز کشور، هم وعده دولت و هم قانون مصوب مجلس است و باید اجرایی شود. کاستی‌های باقی مانده از سال‌های گذشته در عرصه ساخت مسکن امروز خود را در گرانی مسکن نشان می‌دهد.


آیت‌الله رئیسی همچنین به گسترش همکاری و ارتباط وزارت نفت با شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره و خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین آمار فعالیت‌های دانش‌بنیان در سالی که به همین عنوان نامگذاری شده است، ۹۷ درصد افزایش یافته که نزدیک به مطالبه‌ای است که رهبری در پیام نوروزی خود در سال ۱۴۰۱ مطرح کردند. البته انتظار داریم این آمار باز هم افزایش یابد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *