تاج: فوتبال به دلیل نبود اصلی‌ترین درآمدش فدا شده/ وظیفه همه ما حمایت از قلعه‌نویی و تیم ملی است + فیلم

۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶:۵۸
کد خبر: ۴۷۰۴۲۶۸
دسته بندی‌: ورزشی ، فوتبال
تاج: فوتبال به دلیل نبود اصلی‌ترین درآمدش فدا شده/ وظیفه همه ما حمایت از قلعه‌نویی و تیم ملی است + فیلم
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: از انتخاب قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی خوشحالم و وظیفه همه ما این است که از او و تیم ملی حمایت کنیم.

خبرگزاری میزان - مهدی تاج در حاشیه مجمع عمومی فدراسیون فوتبال که به صورت آنلاین برگزار شد اظهاراتی داشت که گزیده آنرا در زیر می‌خوانید:

*امیدوارم با حضور امیر قلعه‌نویی گام‌های بسیار موثری در تیم ملی برداریم. این موضوع دور از انتظار نیست و شرایط را بسیار مطلوب می‌بینیم. همچنین انتخاب مجدد اینفانتینو را به عنوان رئیس فیفا تبریک می‌گویم و اعضای محترم AFC هم خوشامد می‌گویم.

*مثل همه سازمان‌ها که متناسب با شرایط جامعه اساسنامه را تغییر می‌دهند، ما هم برخی از تغییرات بند‌های اساسنامه که قبلاً مغایرت داشته و برخی هم ضرورت موجود فوتبال کشور است را در دستور کار داریم. تمام این مسائل برای همه عزیزان ارسال شده و همه در جریان کم و کیف موضوع هستند.

*بحث بعدی عملکرد فدراسیون فوتبال در ۶ ماه گذشته است. باید در جام جهانی قطر شرکت و سرمربی تیم ملی را هم انتخاب می‌کردیم. ۳ بازی قابل قبول در قطر داشتیم و صرف‌نظر از نتایج، شرایط بسیار مطلوبی را رقم زدیم. تیم ملی در قطر بازی‌هایی انجام داد که موفق بود. بازی اول و سوم را باختیم و دیدار دوم را هم بردیم و همین‌جا از همه اعضای تیم ملی تقدیر و تشکر می‌کنم.

*تیم فوتبال نوجوانان ما هم باید در مسابقات برون‌مرزی شرکت کند و ان‌شاءالله موفق شود. در حد توان برای همه تیم‌ها اردو‌هایی را پیش‌بینی کردیم. خیلی امیدواریم که تیم نوجوانان، تیم فوتبال ساحلی، تیم ملی فوتسال و همچنین تیم فوتبال بانوان‌مان نتایج قابل قبولی بگیرند.

*برای تیم ملی بزرگسالان آرزوی توفیق دارم. تیم ملی ما شرایط بسیار خوبی در آسیا دارد. تیم دوم قاره و تیم ۲۴ رنکینگ فیفا هستیم و یک قدرت بسیار مهمی در آسیا محسوب می‌شویم و امیدوارم مجدداً جایگاه اول آسیا را که چند وقتی است به ژاپن واگذار کردیم به دست بیاوریم. برای مسابقات دوستانه تیم ملی در فروردین ماه می‌خواستیم داور داخلی بگذاریم، اما اگر این کار را می‌کردیم در رنکینگ فیفا تاثیری نداشت، به همین دلیل داور خارجی انتخاب کردیم. مسابقات دوستانه برای تعیین شرایط تیم ملی اهمیت دارد.

*از انتخاب سرمربی تیم ملی خوشحال هستم و وظیفه همه اعضای هیئت رئیسه، مجمع فدراسیون فوتبال و تمام باشگاه‌ها این است که از سرمربی تیم ملی و تیم ملی دفاع کنیم و نباید کوتاه بیاییم. از همه عزیزان تشکر می‌کنم و امیدوارم تمامی موانع را برطرف کنیم.

*یکی از بحث‌های ما بانوان است و امیدواریم با انتخاب خانم منظمی بتوانیم روند روبه‌رشدی را رقم بزنیم و از همه موجودی کشور استفاده کنیم. انتظارم این است که سطح پراکندگی فوتبال بانوان در کشور بیشتر باشد.

*بحث بعدی ما حق پخش تلویزیونی است، اگر درآمدی برای فوتبال نباشد فوتبال سکون خواهد داشت، مثل یک تاکسی که بگوییم ۷۰ درصد از مسافرانش را رایگان سوار کند. این تاکسی یک جایی می‌ایستد، چون هزینه و درآمدش با هم نمی‌خواند. ۷۰-۸۰ درصد از درآمد فوتبال در دنیا از حق پخش است. هیچ جای دنیا یک بخش از کشور را به خاطر بخش دیگری فدا نمی‌کنند. حوزه فوتبال به دلیل نبود اصلی‌ترین درآمدش فدا شده در حالی که این حقوق شناخته شده فوتبال است.

*۵ حق برای فوتبال وجود دارد؛ یکی حق پخش تلویزیونی است، ترانسفر بازیکن حق دیگر فوتبال است، تبلیغات دور زمین و روی پیراهن و درآمد روز مسابقه جزو دیگر درآمد‌های فوتبال است که ما از بخشی از آن محروم هستیم. چون باشگاه‌های‌مان ورزشگاه اختصاصی ندارند از درآمد روز مسابقه محروم هستند و امیدواریم کشور برای این موضوع راه‌حلی پیدا کند، چون فدراسیون به تنهایی توان حل این مشکل را ندارد. برخی از باشگاه‌های ما از کمک دولت استفاده و برخی باشگاه خودشان هزینه می‌کنند.

*الان در فوتسال جزو قدرت‌های مهم دنیا و در فوتبال ساحلی هم جزو خوب‌های دنیا هستیم. اگر به این مسائل توجه نکنیم دیر یا زود آسیب‌های جدی خواهیم دید. فوتبال با هیچ پدیده اجتماعی قابل مقایسه نیست و بسیاری از کشور‌ها با فوتبال قدرت خودشان را به رخ می‌کشند و همه به دنبال این هستند که با فوتبال پرچم کشورشان را بالا ببرند. اینکه آهسته آهسته به سکون برویم، چون حقوق شناخته شده‌مان را نداریم، درست نیست. هم تولید فوتبال را مُفتی می‌برند و هم به آن انتقاد می‌کنند که خیلی از آن‌ها جهت‌دار است. جای بسیار خوشحالی دارد که فیفا به دنبال این است که این حقوق را برای صدور مجوز حرفه‌ای به رسمیت بشناسند و دیر یا زود ابلاغ خواهد کرد. باشگاه‌ها باید برای صدور مجوز حرفه‌ای فرمی را پُر کنند که ۵۱ درصد از درآمدشان از فوتبال باشد. می‌دانیم در فوتبال چقدر هزینه می‌شود و دلیلی هم ندارد که محرمانگی داشته باشیم، وقتی ما هزینه اصلی فوتبال را می‌دانیم همین را بیایند به صداوسیما بدهند و بگویند به باشگاه‌ها بده تا قانونی باشد و همه کشور از آن منتفع خواهد شد.

*فوتبال را جایی بردیم که کارخانه‌های بزرگ هستند و در یک استان ممکن است ۶ تیم داشته باشیم. پذیرفتیم که در شیراز، کردستان، لرستان و مشهد و ... تیم نداریم، چون اسپانسر و امکاناتی وجود ندارد و فوتبال پا نمی‌گیرد. باید منتظر این باشیم که در همه استان‌های‌مان یک تیم لیگ برتری یا لیگ یکی داشته باشیم تا مسابقات جذاب‌تر شود. امیدواریم فدراسیون فوتبال در این موضوع توفیقاتی حاصل کند هرچند راه سختی است و موانع خیلی خیلی جدی وجود دارد. همین الان ما مورد انتقاد قرار می‌گیریم و اگر در همین راه قدم برداریم انتقاد‌ها بیشتر خواهد شد، ولی فدراسیون این مسیر را باید برود و ما به کمک مجمع این کار را انجام می‌دهیم.

*امیدوارم دو بازی دوستانه پیش‌روی تیم ملی برابر روسیه و کنیا را با حضور بانوان برگزار کنیم و آهسته آهسته به سمتی برویم که بازی‌ها با حضور بانوان برگزار شود. انتظارمان از جامعه فوتبال این است که این اتفاق آغازی برای گام‌های موثر بعدی باشد. انتظار من از تماشاگران، رعایت کردن شئونات است تا مجموعه تصمیم‌گیرندگان به ورود بانوان ترغیب بیشتری پیدا کنند. هم‌اکنون منعی وجود ندارد، اما نگرانی این است که تماشاگران اتفاقاتی را علیه تیمی دیگر رقم می‌زنند که مشکل ساز می‌شود. انتظارم این است که تلاش برای ورود بانوان به ورزشگاه با کمترین دردسر انجام شود و اتفاق خاصی نیفتد و دیدار ایران با روسیه مقدمه‌ای برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها باشد. موانعی که باعث هتک حرمت شود، به خصوص برای تیم رقیب، اتفاق نیفتد تا ما را در انجام این تکلیف راحت‌تر کند.

*حضور سیستم VAR در فوتبال ایران؟ انتظارم از اعضای مجمع و هیئت رئیسه این است که به صورت جدی بحث VAR را دنبال کنند تا برای لیگ آینده داشته باشیم. خوشبختانه فیفا برای یک مرحله به ما مجوز داد و الان در مرحله آموزش داوران هستیم. چند باشگاه خوب از جمله، فولاد خوزستان، سپاهان اصفهان و تا اندازه‌ای گل‌گهر سیرجان و ذوب‌آهن اصفهان تلاش و امکاناتی فراهم و ما را امیدوار کرده که در زمان موعد آماده شود. استقلال و پرسپولیس هم خوب پیش آمده‌اند، ولی موضوع‌شان شرکت توسعه و تجهیز است و باید موانع برداشته شود. در بازی‌ها، داور تصمیمی می‌گیرد که شاید به نظر تماشاگران غلط باشد و برخی شروع به ناسزاگویی می‌کنند، اما اگر VAR باشد داور می‌تواند تصمیمش را قطعی کند. وقتی VAR باشد و همه صحنه را ببینند، دیگر تصمیم را می‌پذیرند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha