آمادگی حداکثری مراکز درمانی در ایام نوروز

11:50 - 28 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۴۲۵۷
آمادگی حداکثری مراکز درمانی در ایام نوروز
رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی معاونت درمان وزات بهداشت با اشاره به اجرای طرح سلامت نوروزی از ۲۴ اسفند تا ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۲، از آمادگی حداکثری مراکز درمانی در ایام نوروز، خبر داد.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام وبدا، حسن واعظی با اعلام این خبر، افزود: با توجه به نزدیک شدن تعطیلات نوروزی ۱۴۰۲، تمامی واحد‌های ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی اعم از اورژانس‌های پیش بیمارستانی، درمانگاه ها، پاراکلینیک‌ها و بیمارستان‌ها با رویکرد ارائه خدمات به موقع، با کیفیت و ایمن و افزایش رضایتمندی شهروندان و مسافران عزیز در سال جدید، آمادگی کامل دارند.

وی ادامه داد: بر همین اساس برنامه ریزی‌های لازم قبل از آغاز تعطیلات نوروزی در استان‌ها جهت اطمینان از آمادگی و فعال بودن مراکز، وجود و حضور نیرو‌های تخصصی و کادر درمانی، ارائه خدمات تشخیصی آزمایشگاهی، تصویربرداری، دندانپزشکی و اطلاع رسانی‌های لازم در این زمینه، انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین در تعطیلات پایان سال و نوروز همه مراکز اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی، اتاق‌های عمل، بخش‌های مراقبت ویژه، بخش‌های دیالیز و دیگر بخش‌ها به صورت شبانه روزی فعال است و به مسافران نوروزی خدمات رسانی می‌شود.

وی با بیان اینکه مراکز درمانی با تمام توان در خدمت مردم هستند، ادامه داد: با پیگیری‌های انجام شده در حال حاضر کمبودی در زمینه ملزومات پزشکی و دارو‌های اساسی و مورد نیاز بیمارستان‌ها وجود ندارد.

آمادگی تیم‌های واکنش سریع و ارزیاب

رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی، افزود: تیم‌های واکنش سریع و ارزیاب نیز آمادگی کامل داشته و در صورت بروز مشکل، سریعا وارد عمل خواهند شد.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد: هماهنگی بین استانی در مورد اعزام و انتقال بیماران نیز از طریق ستاد معاونت درمان، حوزه ۱۱۵، EOC انجام و با پیگیری صورت خواهد گرفت.

استمرار نظارت بر مراکز درمانی در طول ایام تعطیل

رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی همچنین با اشاره به استمرار نظارت بر مراکز درمانی در طول ایام تعطیل، گفت: نظارت از طریق کارشناسان ستادی حوزه درمان بر تمامی مراکز درمانی صورت خواهد گرفت.

وی گفت: برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر از دی ماه سال جاری و در کل کشور از ابتدای سال ۱۴۰۲ در دستور کار قرار گرفته است که تکمیل بستر فناوری اطلاعاتی ضروری و پایه اقدامات است.

رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی به منظور استقرار صحیح و کامل این برنامه، لازم است نسبت به راه اندازی کمیته‌های مربوط به نظام ارجاع هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

دکتر واعظی اضافه کرد: در سطح ملی، ستاد ملی پزشک خانواده و نظام ارجاع و قرارگاه پزشکی خانواده، ستاد اجرایی شامل کمیته آموزش، کمیته آمار، کمیته تامین و توزیع منابع، کمیته آموزش و مدیریت نیروی انسانی، کمیته پایش و نظارت، کمیته نظام ارجاع و کمیته بازنگری و به روز رسانی بسته خدمات تعریف شده است. در سطح دانشگاه‌ها نیز با همین ساختار فعالیت کمیته‌ها آغاز شده است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با تامین نسبی منابع، حق الزحمه مقیمی و ماندگاری پزشکان متخصص و پزشکان عمومی بخش اورژانس بیمارستان‌ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی تا پایان شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ پرداخت شده است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *