تکلیف دستمزد کارگران چه زمانی روشن می‌شود؟

15:56 - 27 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۴۱۶۰
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
تکلیف دستمزد کارگران چه زمانی روشن می‌شود؟
نشست شب گذشته اعضای شورای عالی کار برای تعیین دستمزد سال ۱۴۰۲ بدون نتیجه به پایان یافت و جلسه بعدی به روز یک‌شنبه موکول شد.

خبرگزاری میزان _ اعضای شورای عالی کار در جلسه شب گذشته به جمع‌بندی نهایی برای تعیین دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۲ دست نیافتند.

صولت مرتضوی، وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره این جلسه گفت: خوشبختانه به نطقه نظرات و اشتراکاتی رسیدیم، اما در مورد اختلاف نظرات باید کار کارشناسی صورت گرفته و در جلسه دیگر دوباره به آن‌ها بپردازیم. 

اصغر آهنی‌ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار در رابطه با نتایج این نشست در گفت‌وگو با میزان گفت: در این جلسه مسئله افزایش حقوق از جهت و زمینه‌های متفاوتی مورد بررسی قرار گرفت و امیدواریم در جلسه فردا که ساعت ۱۸ برگزار خواهد شد به نتیجه‌نهایی و مطلوب برسیم. 

وی با تاکید بر اینکه تاکنون توافق نهایی صورت نگرفته است، اظهار کرد: تلاش ما برای توافق بر عددی است که کاهش تورم را در پی داشته باشد و کمترین آسیب اقتصادی را متوجه کارگران کند.

همچنین حمید حاج‌اسماعیلی، فعال حوزه کار، در گفت‌وگو با میزان گفت: پیشنهاد نمایندگان کارفرمایان حدود ۲۴ درصد افزایش بوده، که این موضوع، موجب ایجاد اختلاف اعضای نشست با نمایندگان کارگری شده است. 

وی با اشاره به اینکه شرکای اجتماعی بر روی عدد ۱۳ میلیون و ۹۰۰ برای نرخ سبد معیشت توافق کرده‌اند، تصریح کرد: نرخ سبد معیشت و نرخ تورم همیشه به نسبت حقوق بالا بوده و باید نمایندگان کارفرمایان به این اعداد برای حل مشکلات کارگران توجه ویژه داشته باشند. 

حاج‌اسماعیلی با بیان اینکه حداقل حقوق کارگران برای سال آینده باید ۱۰ میلیون تومان باشد، گفت: پیشنهاد افزایش ۲۴ درصدی حقوق از سوی نمایندگان دولت بوده، یعنی عدد مدنظر آن‌ها ۷ تا ۸ میلیون تومان است. 

نشست اعضای شورای عالی کار برای تعیین دستمزد سال ۱۴۰۲ در شب گذشته بدون نتیجه پایان یافت و به فردا ساعت ۱۸ موکول شد. 

به گفته اعضای این نشست تعیین حقوق و دستمزد کارگران در جلسه رو ز یک‌شنبه نهایی و پرونده حقوق مزدبگیران در سال ۱۴۰۲ بسته خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *