دومین شماره «مجله دیپلمات» منتشر شد

۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳:۳۶
کد خبر: ۴۷۰۴۱۲۶
دومین شماره «مجله دیپلمات» منتشر شد
دومین شماره فصلنامه «دیپلمات» به همت مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه منتشر شد.

خبرگزاری میزان - دومین شماره فصلنامه «دیپلمات» به همت مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه با هدف تعامل دوسویه با جامعه دیپلماتیک و سفرای مقیم تهران منتشر شد. 
عنوان روی جلد فارسی این شماره مجله «سیاست همسایه محوری؛ رهیافتی به سوی دوستی ... اعلام عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای» در سفر رئیس جمهور به سمرقند و عنوان روی جلد انگلیسی «زبان فارسی میراث مشترک و رشته پیوند فارسی زبانان» است.

مخاطب اصلی فصلنامه «دیپلمات» جامعه دیپلماتیک و نیز کنشگران و فعالان حوزه روابط بین‌الملل است و در هر نسخه علاوه بر معرفی اماکن تاریخی، فرهنگ، هنر و آداب و رسوم ایرانی، تحولات حوزه سیاست خارجی با تمرکز ویژه بر یک «پرونده ویژه» به رشته تحریر در می‌آید که در شماره دوم نگاه ویژه به تاجیکستان و روابط ایران با این کشور اختصاص یافته است.

در «سخن نخست» شماره دوم فصلنامه دیپلمات به قلم ناصرکنعانی، رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و سخنگوی وزارت امور خارجه آمده است: در شماره دوم دیپلمات، کشور خویشاوند، همزبان و همدل جمهوری تاجیکستان را مطالعه خواهیم کرد. آیین برادری و همدلی میان ایران و تاجیکستان قدمتی دیرینه دارد و حکایتش به استواری و ماندگاری شعر رودکی، شاعر پارسی‌گوی بزرگ سده‌های نخستین هجری شمسی برمی‌گردد.

محمدحسین شیخ‌الاسلام، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه نیز طی یادداشتی تحت عنوان «سه‌گانه مرکز مطالعات؛ مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه را بیشتر بشناسیم» به معرفی این مرکز پرداخته است. 

این مجله شامل بخش‌های مختلفی، چون «زیر ذره‌بین» با محوریت گزارش‌های خبری، «دیپلماسی عالی» با تمرکز بر دیدار‌ها و مناسبات رئیس جمهور و وزیر امور خارجه، «نگاه ویژه» در بردارنده پرونده کشور‌ها و این شماره کشور «تاجیکستان» از جمله یادداشتی تحت عنوان «فراتر از تاریخ؛ هویت مشترک ایران و تاجیکستان فراتر از تاریخ است» به قلم علیرضا حقیقیان، مشاور وزیر و مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه و همچنین مصاحبه اختصاصی با سفیر تاجیکستان در تهران، «جانِ جهان» با محوریت ایرانِ جان و معرفی فرهنگ ایران با یادداشتی تحت عنوان «میراث مشترک فارسی زبانان؛ زبان فارسی میراث مشترک و رشته پیوند فارسی زبانان جهان» به قلم غلامرضا حداد عادل، رئیس فرهنگستان علوم و ادبیات فارسی، آداب و رسوم و تمدن ایران زمین، «رویدادستان» در بردارنده مراسم و فعالیت‌های دیپلماتیک نمایندگی‌های خارجی مقیم تهران، «در مسیر تهران» حاوی اخبار مربوط به رفت و آمد سفرای نمایندگی‌های خارجی مقیم ایران و «تهرانِ شگفت‌انگیز» شامل معرفی آثار و اماکن دیدنی تهران به عنوان «کلان‌شهر الگوی جهان اسلام» است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *