قلعه‌نویی: شاید لیاقت تیم ملی را نداشته باشم/ ۱۶ سال تلاش کردم که فقط خوب باشم

19:20 - 26 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۴۰۴۹
دسته بندی: ورزشی ، فوتبال
قلعه‌نویی: شاید لیاقت تیم ملی را نداشته باشم/ ۱۶ سال تلاش کردم که فقط خوب باشم
سرمربی جدید تیم ملی فوتبال گفت: ان‌شاالله بتوانیم فوتبال علمی و مدرن ایرانی را ارائه بدهیم که دل مردم در این شرایط شاد شود.

خبرگزاری میزان - امیر قلعه‌نویی در نشست خبری پس از دیدار یک هشتم نهایی جام حذفی مقابل فولاد و صعود به دور بعد، اظهاراتی داشت که گزیده آنرا در زیر می‌خوانید:

*برخی اوقات آدم قاصر است حرف بزند. در زندگی‌ام فرازونشیب‌های زیادی دیده‌ام، ولی این لحظه، لحظه‌ای است که نمی‌دانم از چه کلماتی استفاده کنم.

*فولاد تیمی بسیار خوب است. خیلی خوب بازی کرد. به منصوریان تبریک می‌گویم. وقتی ۹ نفره شدند هم نظم تیمی را داشتند. فوتبال رو به جلویی را ارائه دادند. خوزستانی‌ها این مدل فوتبال را دوست دارند. با زمان کمی که منصوریان داشت این کار مهم را انجام داد.

*در این دو سال و نیم مظلومیت گل گهر را دیدم. نمی‌خواهم در موردش صحبت کنم، اما به برخی مسائل ورود می‌کنم. اولا از شخص ایمان عتیقی، هیات مدیره باشگاه و محمد اسفندیارپور تشکر می‌کنم که در این فرازونشیب‌ها خیلی پشت من بودند. عتیقی انتهای معرفت و اخلاق است. ۴۰ سال در ورزش بودم. کار‌هایی که عتیقی برایم انجام داد همیشه در خاطرم خواهد ماند. واقعا نمی‌دانم به عتیقی و مدیران باشگاه چه بگویم. دو سال و نیم خیلی خوبی داشتم. حتی بعد از آن رای فشار من بالای ۲۰ رفت و تیم پزشکی بالای سر من بود.

*ولی باز شروع کردیم و شروع کردیم و شروع کردیم. از نو آمدیم و برندی درست کردیم. گل گهر الان در باشگاه داری و فوتبال چه بخواهند چه نخواهند، برند شده است. با بودجه‌ای معمولی و بازیکنانی که راجع به آن‌ها چه بگویم. راه‌مان را خیلی خوب رفتیم. با همه مسائلی که برای‌مان اتفاق افتاد و فرازونشیب‌هایی که داشتیم. راه خوبی بود، چون مردی به نام عتیقی آن بالا بود. مجموعه او این بستر را خیلی خوب درست کرد.

*بعد از آن اتفاق شاید اگر هر فرد دیگری مدیریت باشگاه بود، الان گل گهر در لیگ یک بود، ولی آنقدر مدیریت باشگاه خوب بود که ما سال قبل برگشتیم و چهارم شدیم. الان هم خداراشکر با همه بدشانسی‌ها و اشتباهاتی که داشتیم و اتفاقاتی که افتاد، فکر می‌کنم چهارمی برای تیمی که در سال چهارم است، بد نیست. هرچند جایگاه‌مان می‌توانست بهتر باشد. اگر بعد از بازی رفت با فولاد همان روند را ادامه می‌دادیم الان جایگاه‌مان بهتر بود، ولی بازهم جایگاه خوبی داریم.

*مردم کرمان بسیار نجیب هستند. نزدیک به سه سال در سیرجان بودم و از مردم این شهر بسیار ممنون هستم. انسان‌های با محبتی هستند. همین بازی آخر هم خیلی نسبت به من محبت داشتند. با این بازیکنان واقعا ثروتمند بودم. توانستم به غیر از دو مقطع کوچک که نمی‌خواهم خاطرات تلخ را باز کنم، هرکجا بودم بازیکنان با قلب‌شان برایم بازی کردند. شاید یکی از مدیریت‌هایی که من بلد بودم این بود که کاری کردم بازیکنانم با قلبشان بازی کنند. جا‌هایی بوده که ما ۵ ماه پول نگرفتیم. ۶ ماه زمین تمرین نداشتیم. داستان‌های زیادی بود، ولی همان موقع هم بازیکنان خیلی خوبی داشتم.

*امسال و این دوره واقعا مانند پسران من بودند. مثل هوتن هستند و برای من سنگ تمام گذاشتند. وقتی می‌دیدم رگ گردنشان در زمین بیرون می‌زند، شرمنده‌شان می‌شدم. باشگاه هم چیزی کم نگذاشت. گل گهر چه از نظر ساختاری، چه از نظر پرداختی، پاداشی و... یک باشگاه بسیار حرفه‌ای است و این مجموعه اگر راه خودش را ادامه بدهد باشگاه گل گهر در سال‌های آینده برندی در آسیا خواهد شد. چون از راس هرم تا پایین، باشگاهداری مدرن مدنظرشان است. یک مدیر اجرایی بسیار قوی مانند اسفندیار پور هم حضور دارد که کار را خوب جلو می‌برد.

*از همه اهالی رسانه تشکر می‌کنم. برخی مانند یک برادر کنار ما بودند. اگر چیزی بوده ما را حلال کنید. در جایگاه جدیدم من سرباز مردم هستم. مخلص مردم و کشورم ایران هستم. یک دوره به من پیشنهاد دادند. اخلاقمداری کردم و باشگاه تصمیم گرفت. گفتند نه. یک ماه پیش هم بیاینه دادم و اعلام انصراف کردم. الان هم تکلیفم است. نمی‌گویم آنچنان قابلیت دارم، ولی این جایگاهی که برایم در نظر گرفته‌اند، شاید لیاقتش را هم نداشته باشم، ولی از همه باشگاه‌ها به خاطر بیانیه‌هایشان تشکر می‌کنم.

*پیشکسوتان بزرگی در این چند وقت محبت کردند و در مورد من صحبت کردند. مخلص و کوچک همه‌شان هستم و تشکر می‌کنم. ان‌شاالله به عنوان سرباز کوچک این وطن و مردم کاری کنم که مردم خوشحال شوند. ان‌شاالله به لطف خدا و اهل بیت، ما توانایی‌های خوبی در تیم ملی داریم. مدیریت و بازیکنان خوبی داریم. ان‌شاالله بتوانیم فوتبال علمی و مدرن ایرانی را ارائه بدهیم که دل مردم در این شرایط شاد شود.

*واقعا در بدترین شرایط ظلم شد، ولی من در ۱۶ سال تلاش کردم که فقط خوب باشم. دنبال این جایگاه هم اصلا نبودم. یک بار علی کفاشیان در بازی با روسیه به من گفت روی نیمکت بنشین، گفتم نمی‌روم. شاید آن موقع خیلی هم ناراحت شد. در کمیته فنی تیم‌های ملی بودم. منصوریان رفت و یک بازی را هم در دبی یک بر صفر بردیم. بعد هم کشوری و بهاروند آمدند. به یک جمع بندی رسیدیم، ولی همان موقع گفتم باشگاه سپاهان باید تصمیم گیری کند. در نهایت گفتند قلعه‌نویی فعلا بماند.

*ان‌شاالله خدا کمک کند بتوانم دل مردم را شاد کنم. تیم ملی این پتانسیل را دارد. امیدواریم جلو برویم. همین جا از همه مخصوصا بزرگان خواهش می‌کنم هر آنچه می‌توانند به تیم ملی مملکت شان کمک کنند من در خدمت‌شان هستم. بزرگانی مانند حشمت مهاجرانی که از دبی به من زنگ زد. علی پروین، بیژن ذوالفقار نسب و بزرگان زیاد دیگری، ممنون‌شان هستم. بزرگی کردند. مشاوره به من دادند و تبریک گفتند. من مخلص مردم و سرباز این عزیزان هستم. آینده را هم خیلی خوب می‌بینم. ان‌شاالله انتهای کار خدا کمک کند یادگاری خوبی بگذاریم. 

*این جمله از آیت‌الله بهجت است؛ ما آمدیم زندگی کنیم تا قیمت پیدا کنیم نه با هر قیمتی زندگی کنیم. تا لحظه‌ای که باشم اصولم را زیر پا نمی‌گذارم. آنچه به نفع تیم ملی مملکت و مردم است انجام می‌دهم. آن دفعه هم انجام دادیم. اینبار هم با تجربه بیشتر و پخته‌تر، با شرایط خوبی که بر فدراسیون فوتبال حاکم است. آن موقع فوتبال مسئول نداشت. کمیته انتقالی بود. تا آمدیم شروع کنیم تعلیق شد. کمیته انتقالی و دو گروه سیاسی... الان آن شرایط نیست. تیم ملی نیاز دارد که با یک شیوه خوب کار کند.

*باید جوان‌های خوب لیگ را ببینیم. متاسفانه تیم ملی ما بالاترین میانگین سنی را در جام جهانی داشت. از همه مهمتر اینکه لیگ ما هم لیگ پیری است. باید به موازات این کار‌ها را انجام بدهیم. فکر می‌کنم این مهم را می‌توانیم با یک زمان مناسب و خوب انجام بدهیم. توکل به خدا، از همه هم حلالیت می‌طلبم.

*به دعای خیر مردم احتیاج دارم. از همکارانم، دوست خوبم سیامک قلیچ خانی و خانواده عزیزم تشکر می‌کنم. اعضای خانواده من از ۲۰۰۶ سختی‌های زیادی کشیدند. بعد از آن اتفاقات، دادگاهی‌ها و رفتار‌هایی که با من شد. واقعا ۱۴-۱۳ سال است از تهران دور هستم. از همسرم، دخترم و پسرم واقعا ممنون هستم. در این ۱۴-۱۳ سال خیلی خوب مانند کوه پشت من بودند. حالا هم اگر لیاقت باشد می‌رویم که ان‌شاالله در آن جایگاه هم موفق باشیم.

*حضور سعید الهویی در تیم ملی؟ حالا اجازه بدهید. فردا جمع بندی می‌کنیم. مطمئن هستم این برندی که گل گهر با این مدیریت پیدا کرده و راهی که در پیش گرفته، هرکه بیاید بهتر از من عمل می‌کند. چون من یک مربی کوچک بودم. هرکه دیگر بیاید روند این تیم بهتر خواهد شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *