تیک‌تاک در تلفن‌های دولتی انگلیس ممنوع شد

15:02 - 26 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۴۰۱۳
دسته بندی: فضای مجازی ، عمومی
تیک‌تاک در تلفن‌های دولتی انگلیس ممنوع شد
انگلیس اعلام کرد که تیک‌تاک را در تلفن‌های دولتی ممنوع خواهد کرد و این ممنوعیت فوری اجرا خواهد شد.

خبرگزاری میزان - ایسنا نوشت: انگلیس با این اقدام، به جمع کشور‌های غربی دیگری می‌پیوندد که استفاده از این اپلیکیشن ویدئویی چینی را به دلیل نگرانی‌های امنیتی، در تلفن‌های همراه و دستگاه‌های دیگر دولتی ممنوع کرده اند.

تیک‌تاک به دلیل این نگرانی که اطلاعات کاربران این اپلیکیشن متعلق به شرکت چینی بایت دنس، ممکن است به دست دولت چین بیافتد و منافع امنیتی غربی را تضعیف کند، تحت تفحص فزاینده‌ای قرار گرفته است.

الیور داودن - وزیر دفتر کابینه انگلیس - در بیانیه‌ای اعلام کرد که امنیت اطلاعات دولتی حساس باید در اولویت نخست قرار گیرد؛ بنابراین ما امروز این اپلیکیشن را در دستگاه‌های دولتی ممنوع می‌کنیم. استفاده از اپلیکیشن‌های دیگر استخراج کننده داده نیز تحت بازبینی قرار می‌گیرد.

دولت انگلیس از مرکز ملی امنیت سایبری خواسته است آسیب پذیری احتمالی اطلاعات دولت از سوی اپلیکیشن‌های شبکه اجتماعی و مخاطرات پیرامون چگونگی دسترسی یافتن و استفاده از این اطلاعات حساس را بررسی کند.

آمریکا، کانادا، بلژیک و کمیسیون اروپا تاکنون استفاده از اپلیکیشن تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتی را ممنوع کردند.

داودن گفت: محدود کردن استفاده از تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتی، یک گام محتاطانه و مناسب، بر اساس توصیه کارشناسان امنیت سایبری ما است.

در واکنش به این ممنوعیت، تیک‌تاک اعلام کرد از این تصمیم مایوس شده و گام‌هایی را برای حمایت بیشتر از اطلاعات کاربران اروپایی برداشته است.

سخنگوی تیک‌تاک گفت: ما بر این باوریم که این ممنوعیت‌ها بر مبنای سوءبرداشت اساسی و تحت تاثیر مسائل ژئوپلیتیکی گسترده بوده است که در آن تیک‌تاک و میلیون‌ها کاربرش در انگلیس، نقشی ندارند.

چین اعلام کرد که این تصمیم بر اساس ملاحظات سیاسی به جای در نظر گرفتن حقایق بوده است. سفارت چین در لندن، در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اقدام، مداخله در فعالیت‌های عادی شرکت‌های مرتبط در انگلیس بوده و نهایتا به ضرر منافع خود انگلیس خواهد بود.

داودن به پارلمان انگلیس اعلام کرد: دستگاه‌های دولتی اکنون تنها به اپلیکیشن‌های شخص ثالث از یک فهرست از پیش تعیین شده امکان دسترسی خواهند داشت.

ممنوعیت تیک‌تاک شامل دستگاه‌های شخصی کارمندان یا وزیران دولتی نبوده و استثنا‌های محدودی وجود خواهد داشت که تحت آن، تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتی برای اهداف کاری ضروری است.

وزارتخانه‌ها و وزیران دولت انگلیس به میزان فزاینده از تیک‌تاک و پلتفرم‌های دیگر برای ارتباط با رای دهندگان استفاده می‌کنند.

گرانت شاپس، وزیر انرژی انگلیس، گفت: ممنوعیت تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتی حساس بود، اما در گوشی شخصی خود، در این پلتفرم می‌ماند.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت دفاع انگلیس اندکی پیش از اعلام این ممنوعیت، ویدئویی در تیک‌تاک ارسال کرد که نشان می‌داد چگونه ارتش انگلیس، سرگرم تعلیم نیرو‌های اوکراینی برای استفاده از تانک چلنجر دو است.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *