رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی
در مستند رادیویی «یک پرونده یک روایت» مطرح شد؛

منازل بدون حفاظ انتخاب سارقان برای سرقت از منزل

15:32 - 25 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۳۹۳۶
منازل بدون حفاظ انتخاب سارقان برای سرقت از منزل
قسمت جدید مستند «یک پرونده یک روایت» درباره اعضای باند چهار نفره‌ای بود که با کشیک دادن منازل و مطمئن شدن از نبود صاحب‌خانه به سرقت از منزل اقدام می‌کردند. 

به گزارش خبرنگار میزان - در قسمت جدید مستند رادیویی «یک پرونده یک روایت» به پرونده سرقتی اختصاص داشت که سارقان آن با کشیک دادن منازل و مطمئن بودن از نبود صاحب‌خانه، معمولاً منازل بدون حفاظ را دستبرد می‌زدند. 

سرهنگ محمد نادربیگی، رئیس پلیس آگاهی استان البرز درباره این پرونده گفت: اعضای باند سرقتی که شناسایی شدند، چهار نفر بودند که به صورت گروهی اقدام به سرقت از منزل در استان البرز و استان‌های همجوار می‌کردند. علی‌رغم اینکه سارقان این پرونده حرفه‌ای بودند و سرنخی بجا نگذاشتند، اما با تلاش‌های شبانه‌روزی شناسایی شدند. 

سرهنگ نادربیگی ادامه داد: تا به الان، در این پرونده بیش از ۴۰ نفر مالباخته شناسایی کردیم و متهمان جهت دستگیری خریداران اموال مسروقه، تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر مالباختگان در اختیار پلیس آگاهی قرار دارند. 

یکی از متهمان پرونده درباره میزان سرقت و روند سرقت از منازل گفت: حدود ۳۰.۴۰ خانه را سرقت کردیم. شگردمان هم اینگونه بود که تا هوا تاریک می‌شد، حدود ساعت ۱۹.۲۰ شب در شهر گذری می‌زدیم و اگر چراغ خانه‌ای خاموش بود، برای سرقت اقدام می‌کردیم. 

به گفته رئیس پلیس آگاهی استان البرز، اکثر سرقت‌ها سر شب است. برخلاف اینکه مردم تصور می‌کنند سرقت‌ها نیمه شب است، اکثر سرقت‌ها حدود ۱۸.۱۹ غروب شروع می‌شود و تا ۲۱.۲۲ شب ادامه دارد. چون خیابان‌ها شلوغ‌تر است و مردم به آن‌ها شک نمی‌کنند. از طرفی می‌دانند خانه‌ای را که برای سرقت کشیک می‌دهند، برق‌هایش روشن است یا خیر. زنگ خانه را هم می‌زنند که مطمئن شوند کسی داخل خانه نیست. 

این متهم در پاسخ به این سوال که برای ورود به منازل با درهای ضد سرقت و دارای حفاظ چکار می‌کردید، افزود: ما بیشتر خانه‌هایی را انتخاب می‌کردیم که حفاظ نداشته باشد. به بالکن‌ها نگاه می‌کردیم ببینیم پنجره یا راه نفوذی دارد یا نه. فقط طبقه اول این خانه‌ها را انتخاب می‌کردیم. بعد با پیچ‌گوشتی در را باز می‌کردیم. 

به گفته سرهنگ نادربیگی، آن‌ها دو شگرد برای سرقت از منزل داشتند. شگرد اولشان این بود که از بالکن به منزل ورود می‌کردند. شگرد دومشان تخریب قفل در بود. از طرفی، درهای یو پی وی سی اصلاً امنیت ندارند و با یک پیچ‌گوشتی به راحتی باز می‌شوند. بعد از اینکه وارد منزل شدند، مبل یا چیزی پشت در ورودی می‌گذاشتند که اگر صاحب‌خانه‌ای آمد، تاخیر داشته باشد تا فرصت فرار سارقان فراهم شود. 

این متهم با بیان اینکه با ورود به منزل بیشتر اتاق را خواب را برای سرقت وسایل انتخاب می‌کردیم، بیان کرد: دنبال پول نقد، طلا و… می‌گشتیم. از وسایل خانه هم اگر لپ‌تاپ بود، برمی‌داشتیم. برای سرقت هم چهار نفری می‌رفتیم. یک نفر راننده بود، یک نفر بیرون می‌ایستاد، دو نفر هم وارد خانه می‌شدند. 

اما رئیس پلیس آگاهی استان البرز در تکمیل صحبت‌های متهم تصریح کرد: اخیراً وسایل خانه هم سرقت کردند. قبلاً فقط طلا و پول سرقت می‌کردند، اما الان وسایل خانگی مانند لپ‌تاپ، تلویزیون و… به لیست سرقت‌هایشان اضافه شده است. 

سرهنگ نادربیگی درباره درهای ضد سرقت خاطرنشان کرد: درهای ضد سرقت اسمشان ضد سرقت است، با درهای معمولی فرقی نمی‌کند. همه این درها به قفل مرکزی وصل می‌شوند که به راحتی با پیچ‌گوشتی دست‌ساز شکسته می‌شود. 

رئیس پلیس آگاهی استان البرز درباره میزان سرقت‌های سارقان توضیح داد: تا الان فقط ۴۰ منزل شناسایی شده است و سرقت‌هایش بیشتر از ۴۰ تاست. 

این متهم میزان پول به دست آمده از این سرقت‌ها را حدود ۲۰۰ میلیون تومان بیان کرد که سرهنگ نادربیگی میزان این مبلغ را بیشتر این عنوان کرد و گفت: الان خانه‌ها به محل نگهداری ارز، طلا، جواهرات و… تبدیل شده است. این سارقان در حال حرکت بودند و به‌غیر از استان ما استان‌های دیگر هم سرقت می‌کردند. 

متهم دیگر پرونده با تایید صحبت‌های مجری برنامه مبنی‌بر اینکه حدود ۶۰ خانه را سرقت کردیم، ادامه داد: همه سرقت‌ها را کرج انجام دادیم. در مجموع از این سرقت‌ها حدود ۱۰۰.۱۵۰ میلیون تومان به دست آوردم. 

انتهای پیام/

اما سرهنگ نادربیگی تصریح کرد: یکی دو تا از شاکیان پرونده که شناسایی شدند، بیش از یک میلیارد تومان اموال از خانه‌شان سرقت شده است. جمع اموال از ۴۰ منازل سرقت شده بالای ۱۰ میلیارد تومان شده است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *