بیان جزئیاتی جدید از زبان متهم ردیف سوم حمله تروریستی به حرم شاهچراغ‌(ع) در مورد نحوه پشتیبانی از عوامل داعش در ایران

۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۰:۴۹
کد خبر: ۴۷۰۳۷۳۳
دسته بندی‌: قضایی ، حقوقی
تعداد نظرات: ۱ دیدگاه
بیان جزئیاتی جدید از زبان متهم ردیف سوم حمله تروریستی به حرم شاهچراغ‌(ع) در مورد نحوه پشتیبانی از عوامل داعش در ایران
سیر رسیدگی به پرونده متهمین حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت شاهچراغ در شهر شیراز در حالی ادامه دارد که یکی از متهمین در آخرین جلسه دادگاه، جزئیات جدید و حائز اهمیتی از نحوه پشتیبانی‌های انجام شده از داعش در داخل کشور را بیان کرد.

خبرگزاری میزان_ مرکز رسانه قوه قضاییه - در ادامه رسیدگی به اتهامات عوامل حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) که در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برگزار می‌شود، پس از دفاعِ مجدد نماینده دادستان از کیفرخواست صادره، ریاست دادگاه در راستای شفاف سازی نقش متهمین در پشتیبانی از عوامل داعش در ایران دو تن از مطلعین را به جایگاه فرا خواند.
 
قاضی سید محمود ساداتی ضمن پرسش از نحوه آشنایی و ارتباطات مطلعین با عامل اصلی حمله تروریستی و متهمین ردیف‌های اول و دوم پرونده به تطبیق ادعاهای متهمین در پرونده و اعترافات آنان در دادگاه پرداخت.

این دو فرد که از اتباع کشورهای همسایه هستند در اظهارات خود در مقابل هیئت دادگاه به نحوه آشنایی با رابط گروه داعش از طریق کانال‌هایی در تلگرام و اینستاگرام  اشاره کرده و بیان داشتند که با هدایت فردی از اُمرای داعش با رابطین این گروه تروریستی در تهران آشنا و در خانه‌های تیمی و امن سکونت داشتند. 

رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز در ادامه به واکاوی نقش پشتیبانی متهم ردیف سوم پرونده به نام نعیم هاشم قتالی پرداخت که مطلعین با اشاره مستقیم به تدارکات و اسکان آن‌ها و همچنین حامد معروف به ابوعایشه عامل اصلی حمله تروریستی توسط نعیم اذعان داشتند پس از ورود به ایران مدتی با عامل اصلی ترور در یک مکان اقامت داشتند.

در ادامه جلسه دادگاه متهم ردیف سوم با حضور در جایگاه متهمین با اعتراف به عضویت در گروه داعش و همچنین ارتباط با یکی از سر شاخه‌های این گروه در افغانستان گفت: در زمان حضور در افغانستان و پس از عضویت در داعش با ملا حکمت بیعت کردم.

نعیم هاشم قتالی با بیان اینکه حدود 9 ماه پیش از دستگیری در ایران بودم گفت: با هدف کار به ایران آمدم اما بعد از مدتی عبداله سعید که یکی از سرکردگان داعش در افغانستان است با من تماس گرفت و گفت به عنوان سرایدار از مهمانانش که به ایران می‌آیند، پذیرایی کنم.

 این متهم به مشارکت در حمله تروریستی به حرم شاهچراغ (ع) همچنین به ارتباط و آشنایی گذشته خود با محمد رامز متهم ردیف اول در زندان بگرام نیز اعتراف کرد و افزود: در چند نوبت از طرف عبداله سعید مبالغی به حسابم واریز شد که صرف هزینه‌های جاری برای میهمانان شد.

در ادامه این جلسه رسیدگی، رئیس دادگاه با بازخوانی بخشی از اعترافات قبلی متهم ردیف سوم به تطبیق زمانی، مکانی و موضوعی اظهارات وی در دادگاه پرداخت و  با طرح این سوال از متهم که چه کسی دستور اسکان و پشتیبانی از عامل اصلی ترور را به او داده روند رسیدگی به پرونده را پیش برد.

متهم ردیف سوم در این خصوص پاسخ داد: در تهیه تذکره یا کارت ملی افغانی برای افراد مهاجر از جمله عامل اصلی حمله به شاهچراغ نقش داشتم .

 وی گفت: عامل ترور را با استفاده از موقعیت جغرافیایی ( لوکیشن) که عبداله سعید برایم فرستاد در میدان آزادی تهران تحویل گرفتم و به منزلی که در اختیارم بود بردم و پس از چندین روز با دستور عبداله سعید ضمن تهیه سیمکارت، بلیت شیراز را با نامی مستعار برای او تهیه کردم.
 
این متهم در پاسخ به سوال هیئت دادگاه که چه زمان از وقوع حمله تروریستی به شاهچراغ(ع) مطلع شده است گفت: در شب 26 اکتبر  مقارن با 4آبان ماه عبداله سعید تصاویر حمله شاهچراغ را برایم ارسال کرد و به من دستور داد از ایران خارج شوم  و به افغانستان بروم.
 
پس از این اظهارات، قاضی ساداتی رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز با یادآوری اتهام معاونت در افساد فی‌الارض از طریق مشارکت و پشتیبانی مالی و تدارکاتی از عناصر داعش در ایران و عامل اصلی حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) به متهم ردیف سوم از وی در خصوص اتهامات دگر سوال کرد که سید نعیم هاشم قتالی با قبول عضویت خود در داعش و نقش پشتیبانی مالی از اعضای این گروه، کمک مستقیم به حامد معروف به ابوعایشه عامل اصلی حمله تروریستی را پذیرفت لیکن بیان داشت که از جزئیات عملیات تروریستی اطلاعی نداشته است. 

گفتنی است ریاست دادگاه با اعلام تنفس، ادامه رسیدگی به پرونده مذکور را به روزهای آتی موکول کرد.

انتهای پیام /


دلسوز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
0
0
سلام خسته نباشید،لطفا پیگیری کنید،بنده به صورت مستقیم به مسئولین شهر خودم تذکر دادم فایده ای نداشت، فاجعه ای که اخلاق و تربیت نوجوانان را هدف قرار داده و نتیجه اش هم را در درخواست سلف مشترک دانشگاه دادیم و قبلش اجتماع مختلط نوجوانان اسکیت باز در شیراز،
وزارت ارشاد و ادارات تابعه هیچ نظارتی بر ویدیو کلوپها ندارند،با چشم خود بارها دیده ام فیلم و سریال های خارجی با صحنه های مبتذل به کودکان و نوجوانان می فروشند، همین فیلم ها بر تفکر کودکان و نوجوانان تأثیر می گذارد و روابط نامشروع و دوستی با نامحرم برایشان عادی می شود و وقتی داخل جامعه با تابو و قانون مواجه می شوند خواستار لغو شرع و قانون می شوند،از تمام غیرتمندان و ش افتمندان و دلسوزان کشور می خواهیم جلوی اشغال و غزو فکری و عقیدتی را بگیرند.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha